הוגשה הצעת חוק להסדרת פעילות תל"י - חברת התמלוגים לתסריטאים ובימאים

יש להסדיר את התמלוגים כפי שהוסדרה פעילות אקו"ם, טוענים הח"כים. קשת ורשת הגישו לביה"ד להגבלים התנגדות לפעילותה של תל"י. שרת התרבות לבנת תומכת ביוצרים

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

חברי הכנסת מרב מיכאלי (העבודה) ועמרם מצנע (התנועה) הגישו הבוקר הצעת חוק שתאפשר את המשך קיומה של תל"י, חברת התמלוגים של התסריטאים והבימאים בישראל. על ההצעה חתומים גם יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד ח"כ יריב לוין וחברת הכנסת גילה גמליאל (הליכוד-ישראל ביתנו), ניצן הורוביץ (מרצ), נחמן שי (העבודה) ואיתן כבל (העבודה).

הצעת החוק הוגשה על רקע הבקשה שהגישה תל"י לבית הדין להגבלים עסקיים, ממנו ביקשה להסדיר את פעילותה כשם שהוסדרה בעבר פעולתה של אקו"ם, חברת התמלוגים של הקומפוזיטורים והמלחינים בישראל.

ב-7 בינואר אמור הממונה על ההגבלים העסקיים להגיש את המלצתו לבית הדין, וארגוני היוצרים חוששים כי אם הוא לא יתמוך בבקשתה של תל"י להסדיר את פעילותה, גם בית הדין יכריע באופן דומה, ופעולתה של תל"י תופסק. חברות התקשורת קשת ורשת הגישו לבית הדין להגבלים עסקיים התנגדויות להסדרת פעילותה של תל"י.

ח"כ מרב מיכאליצילום: מיכל פתאל

תל"י הוקמה על ידי ציבור התסריטאים והבמאים בישראל וחברים בה כ -1600 תסריטאים ובמאים. היא חתומה על הסכמי רישיון עם כל גופי השידור, חברות הסלולר, אתרי אינטרנט ועוד, גובה ומחלקת תמלוגים לתסריטאים ולבמאים על השימוש ביצירותיהם.

בהצעת החוק לניהול משותף של זכויות יוצרים שהוגשה הבוקר לכנסת, נקבע כי היוצרים יוכלו להקים תאגיד כדי לגבות יחד את זכויות היוצרים שלהם מגופי השידור. במקרים שבהם תתגלע מחלוקת בין התאגיד למשתמשים ביצירות, יעברו הצדדים להליך גישור שייבחר על ידי הצדדים בהסכמה, ואם לא תהיה הסכמה תועבר ההכרעה לבוררות. כל עוד לא נעשה הליך הבירור לא יהיה רשאי התאגיד לנקוט הליכים משפטיים נגד גוף השידור.

ההסבר להצעת החוק הוא כי "תמלוגים הינם סכומים צנועים, ועם זאת חיוניים להמשך יצירתם של התסריטאים והבמאים בישראל. התמלוגים מהווים מרכיב קריטי ביכולת היוצר להתקיים נוכח חוסר הוודאות הכלכלית של היצירה. בימים אלה קיימת סכנה מוחשית ומיידית שהסדרת התמלוגים לתסריטאים ולבמאים תיפסק. תאגידי השידור והתקשורת הגדולים, קשת, רשת ופרטנר, הגישו לבית הדין להגבלים התנגדות לפעילותה של תל"י, מתוך כוונה למנוע תשלום תמלוגים לתסריטאים ולבמאים.

ח"כ עמרם מצנעצילום: מיכל פתאל

"הפנייה לרשות להגבלים עסקיים מייצרת מצב אבסורדי בו כאשר משודר סרט, המוסיקאי יקבל תמלוגים, התמלילן של שיר יקבל תמלוגים, השחקן, הזמר והנגנים יקבלו תמלוגים, חברות התקליטים יקבלו תמלוגים ורק לגבי היוצרים המרכזיים של הסרט, התסריטאי והבמאי - יש ערעור על הזכות שלהם לתמלוגים. הואיל ומדובר באפליה בין תסריטאים ובמאים ליוצרים אחרים, מוצע להסדיר את מעמדם של יוצרים אלו במסגרת תאגידים לניהול משותף של זכויות יוצרים ומבצעים".

שרת התרבות לימור לבנת שיגרה הבוקר מכתב לדיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, בו הביעה גם היא תמיכה בלתי מסויגת בבקשתה של תל"י: "היצירה הקולנועית והטלוויזיונית זוכה לחשיפה ולהשפעה חסרת תקדים. חשיבותן של היצירות הקולנועיות והטלוויזיוניות ניכרת עת הן מעצבות את 'הסיפור הישראלי' ואת יצירתה של תרבות ישראלית מקורית כאן ועכשיו. לא ניתן להגזים בחשיבות הנושא", כתבה לבנת, "האינטרס הציבורי מחייב עידוד היוצרים והענקת תמריצים ליוצרים ותיקים וצעירים, לבוא ולהעשיר את עולם היצירה הישראלית, במה שהופך לאחד מענפי הייצוא החשובים של ישראל".

שרת התרבות והספורט, לימור לבנתצילום: אוליבייה פיטוסי

בהמשך המכתב מתייחסת לבנת גם לנושא השוואת מעמדה של תל"י לחברות תמלוגים אחרות: "כפי שלא יעלה על הדעת שנושא תמלוגי המוסיקאים יטופל על ידי חברות התקליטים, כך לא יעלה על הדעת לדעתי, שפעילותה של תל"י לא תוסדר באותו הרוח, כפי שהוסדרו חברות תמלוגים אחרות, שאם לא כן מדובר באפליה זועקת כלפי ציבור התסריטאים והבמאים. עמדת משרדנו היא כי אין תחליף לתמלוגים אשר מאפשרים לתסריטאי והבמאי ליהנות ולו במעט מהצלחת יצירתו, הצלחה שהביטוי המוחשי ביותר שלה הוא השימושים שעושים ביצירתו... אנו סבורים על כן שקיימת הצדקה מלאה, עמוקה ויסודית לאישור בקשתה של תל"י".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ