"וואלה" ביטלה דיון ביקורתי על פרסומת לגולף קידס שבה אין ילדים מזרחיים

על פי המשורר והפעיל החברתי שלומי חתוכה, לחץ מגורם בעל עניין עמד מאחורי ההחלטה לגנוז את הדיון במהדורת החדשות באתר. גולף קידס: "אנו דוחים את הרמיזה בשאט נפש"

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

האתר "וואלה"  גנז אייטם ביקורתי שהיה אמור לשדר במהדורת החדשות שלו. האייטם  עסק בפרסומת של חברת גולף לבגדי ילדים, שהפיק משרד הפרסום אדלר־חומסקי, ובה צולמו רק ילדים בהירי עור, עיניים ושיער.

על פי סטטוס בפייסבוק שפירסם ביום רביעי המשורר והפעיל החברתי שלומי חתוכה, הוא נקרא לאולפני האתר להתראיין בעניין, אלא שלפני הצילומים "חשתי בדריכות גוברת. מגיש המהדורה, ינון מגל, החל להיות מוצף בטלפונים: פנייה מראש למשרד הפרסום אדלר־חומסקי לקבלת תגובה הביאה כנראה ללחץ גובר לביטול האייטם. מהטלפון בקע קול: בקשר לאייטם על הפרסומת של גולף. הוא מיהר לצאת החוצה וחזר אחרי דקות ארוכות (...) צילמנו את האייטם. קצר ופשוט. משרד פרסום אדלר-חומסקי, מסר הקריין, סירב להגיב. יצאתי לדרכי אבל תוך שעה התברר לי כי האייטם לא ישודר".

מימין: שלומי חתוכה וינון מגלצילום: דניאל צ'צ'יק וגולי כהן

מי באמת היה מעבר לקו ומה נאמר שם? אין לדעת. אבל חתוכה העלה את התיאוריה שלו בדף הפייסבוק: "הלחץ מצד חברת הפרסום אדלר־חומסקי או חברת גולף לבטל את שידור האייטם נשא פרי", הוא טוען... "לא יאומן. מערכת תוכנית חדשות מוצאת לנכון לשדר אייטם חדשותי חשוב וחברתי (ומגיעה להם מלה טובה על כך) אבל מסתבר שהיא כפופה למשרד פרסום, לקשרים... כל הילדים אשכנזים, ואסור אפילו לדבר על זה".

תגובת אדלר-חומסקי: "אדלר חומסקי אינו מגיב בענייני לקוחותיו בעיתונות, אלא אם התבקש לעשות זאת על ידי הלקוח. לפיכך את מוזמנת לפנות ישירות לגולף או לדובר מטעמם".

תגובת גולף קידס: "הנושא לא ידוע לנו, מעולם חברת גולף קידס לא הפעילה כל לחץ". בגולף הוסיפו כי ל"וואלה" שלחו את התגובה הבאה: "גולף קידס הינה חברה שוויונית המתגאה בהעסקת עובדים מכלל העדות, הדתות והמגזרים בחברה הישראלית. לאורך כל השנים אנו מלהקים לפרסומות החברה ילדים בלי הבדל דת, גזע ומין. אנו דוחים את הרמיזה בשאלתכם בשאט נפש".

שלומי חתוכה מסר ל"הארץ": "יש לי אישור לכך מבפנים, מתוך מערכת וואלה, אחרת לא הייתי מסתכן בפרסום הפוסט. היו לי תחושות תוך כדי הצילומים שלשם זה הולך. לא במקרה צילמתי שם: הרגשתי את הדריכות באוויר... הם כן גילו נכונות ושאלו שאלות. גם אפשר לראות מצילום המסך שהם באמת התייחסו לנושא ברצינות.

"לגבי התגובה של גולף: הפרסומת שלהם לא שונה מפרסומות אחרות לילדים. זה מאוד מזוהה כאשכנזי. זה לא חדש ואי אפשר להיתמם בעניין הזה. זה אלים, חוסר השוויוניות הזה. אני חושב שהגיע הזמן שיפסיקו לדחות את הטענות הללו ויתמודדו אתן, כי יש לנו בעיה רצינית פה".

ינון מגל סירב להגיב לפניית "הארץ".

את תגובתו של מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, לא ניתן היה להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ