אתר ביקורת העיתונות והתקשורת, "העין השביעית", צפוי להיסגר בקרוב

עקב קיצוץ בתקציבי המכון הישראלי לדמוקרטיה שתומך כלכלית באתר, ובהנחה שלא ימצא מממן אחר, יספיק התקציב שנותר לעוד שלושה חודשי פעילות בלבד

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

פעילותו של אתר האינטרנט, "העין השביעית", תיפסק בחודש מארס הקרוב, כך הודיעו אנשיו בהודעה שפורסמה באתר. "העין השביעית" עוסק בתחום ביקורת התקשורת והעיתונות ונתמך על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה. עקב קיצוץ בתקציבי המכון, ובהנחה שלאתר לא ימצא מממן אחר, יספיק התקציב שנותר לעוד שלושה חודשי פעילות בלבד.

"העין השביעית" נוסד בשנת 1996 כמגזין מודפס ובשנת 2008 נהפך לאתר אינטרנט. מייסדיו היו עוזי בנזימן, רפי מן, כרמית גיא ונחום ברנע, והוא נתמך מקצועית והוצא לאור בחסות המכון הישראלי לדמוקרטיה. המכון עצמו נתמך בידי קרן שהקים הנדבן האמריקאי, ברני מרקוס, ולאחרונה הודיעו מנהליה של הקרן על קיצוץ מאסיבי בתמיכתה בפעילות המכון. משום כך נערכו בו צמצומים, הופחתו משכורות ובוטלו חלק מפעילויותיו. לאנשי "העין השביעית" נמסר על קיצוץ חד בתקציב האתר שלא יאפשר את המשך פעילותו.

חנוך מרמרי. עורך האתר מאז 2012צילום: ורדי כהנא

יש לציין כי המכון הישראלי לדמוקרטיה מחזיק במשך שנים בתואר שיאן השכר במגזר השלישי. על פי דוחות המכון ל-2013, הרוויח פרופ' אריק כרמון, אז נשיא המכון, כ-1.5 מיליון שקל בשנה; סגנו, פרופ' מרדכי קמניצר, הרוויח כ-990 אלף שקל בשנה; הסגן הנוסף, ידידה שטרן, הרוויח כ-600 אלף שקל; רביעית מבין מקבלי השכר הגבוה היא עמיתת המחקר, תהילה אלטשולר, שהרוויחה כ-374 אלף שקל; החמישי הוא חנוך מרמרי, עורך העין השביעית, שקיבל עבור עבודתו שכר ברוטו שנתי של כ-370 אלף.

לפני כחמש שנים נקלע אתר העין השביעית לקשיים דומים ואז התגייס לעזרתו בית הספר לתקשורת במסלול האקדמי של המכללה למינהל, ונהפך לאחד מתומכיו. אלא שתמיכת המכללה תמה בשנת 2012 וכעת, על פי דיווחים שונים, מצוי גם המסלול ללימודי תקשורת תחת קיצוצים. על פי ההודעה באתר, בוחן כעת האתר אפשרויות חלופיות למימונו.

"אני הקמתי את המפעל הזה, עם ירון אזרחי ובאופן אישי הדבר כואב לי", מסר בנזימן, ששימש כעורך האתר עד שנת 2012, אז הוחלף על ידי חנוך מרמרי. "אני חושב שהוא תפס מקום בעל ערך בציבוריות הישראלית ובזירה התקשורתית. אין לי טענות כלפי המכון לדמוקרטיה. שמחתי שהם החזיקו את המפעל שלנו, וכעת גם הם הגיעו למחנק כלכלי. לפי מה שהם מציעים, אי אפשר להוסיף לקיים את המפעל הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ