מחקר: רוב הגולשים ברשת האנונימית מבקרים באתרי פדופיליה

החוקר גארת אוון מאוניברסיטת פורטסמות, שהציג את הממצאים מהמחקר שבוצע ברשת Tor, סיפר שהוא עצמו היה מופתע

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

יותר מ–80% מהביקורים בדארקנט (הרשת האפלה) מוקדשים לביקורים באתרי פדופיליה — כך נטען במחקר חדש שהוצג במסגרת כנס של Chaos Computer Club בעיר הגרמנית המבורג. החוקר גארת אוון מאוניברסיטת פורטסמות, שהציג את הממצאים מהמחקר שבוצע ברשת Tor, סיפר שהוא עצמו היה מופתע. "לפני שביצענו את המחקר, בהחלט החזקתי באמונה שדארקנט זה דבר טוב", אמר למגזין "ויירד", "אבל היא פוגעת בזכויות של ילדים ויוצרת מקום שבו פדופילים יכולים לפעול בביטחון". מנגד, מפעילי פרויקט טור אמרו למגזין כי ייתכן שהמחקר אינו מדויק ושגורמים רבים הביאו להטיית הנתונים של החוקרים.

רשת טור עלתה פעמים רבות לכותרות בשל הפעילויות הלא חוקיות המתבצעות באמצעותה: לצד אתרי פדופיליה, היא משמשת גם רבים לסחר בסמים, בנשק ולתקשורת בין האקרים. אבל פעילים רבים סבורים כי התדמית הזאת חוטאת לאמת, מאחר שהרשת מספקת אנונימיות לא רק לגולשים מהשורה אלא גם מגינה על התכתבויות של עיתונאים ופעילים פוליטיים בארצות הברית, אירופה, סין, איראן וסוריה.

לשם כך רשת טור מקבלת 60% מהמימון שלה מממשלת ארצות הברית. למעשה, היא נולדה במעבדת מחקר של הצי האמריקאי. הגרסה הראשונה שלה הוצגה ב–2002 והיא הופצה כפרויקט ציבורי בקוד פתוח ב–2004. היא מקפיצה את התעבורה של המשתמשים שלו דרך כמה מחשבים, תוך שהיא מצפינה את התוכן בכמה שכבות, ולכן כונתה "נתב הבצל". שיטה זאת מקשה מאוד על מי שמנסה לחשוף את הגולשים, ואפילו הסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי (NSA) הודתה שלא הצליחה לפצח את הפרוטוקול שעומד בבסיס הרשת. עם זאת, היא מצאה דרכים חלופיות לרגל אחרי הרשת, כמו ניצול של פרצה בדפדפן פיירפוקס או יצירת מספר רב של מחשבים ברשת (Nodes) כך שחלק גדול מהתעבורה יעבור דרך המחשבים שלהם. כך עשו גם אוון ושותפיו למחקר.

הם השתמשו בכ–40 מחשבים שהיו מחוברים לרשת טור. כך הם בחנו 45 אלף אתרים, המכונים "Hidden Services", ברשת טור (כלומר, אפשר להגיע אליהם רק דרך הרשת האנונימית) וסיווגו אותם. בנוסף, הם איפשרו להם להבין לאן אנשים גולשים. ב"ויירד" נכתב כי 40 האתרים הפופולריים ביותר התגלו למעשה כחלק מתקשורת של בוטנט (רשת מחשבים נגועים שבשליטת האקרים) שביקשה הוראות מהשרת המרכזי שהפעילו ההאקרים ברשת טור. ואולם, לאחר שניפו זאת מהנתונים, החוקרים גילו שכ-83% מהכניסות היו לאתרים שהכילו חומרים פדופיליים.

זאת, אף על פי שאתרים כאלה מהווים רק 2% מהאתרים בטור. ישנם כמה אתרים שזכו לפרסום בטור כמו Silk Road, אתר מכירת הסמים שנסגר, ואולם החוקרים גילו כי לרוב ה"שירותים הסמויים" ברשת יש אורך חיים קצר מאוד, לעתים של ימים או שבועות. כאמור, אנשי פרויקט טור, שממשיך לתפעל את הרשת, הצביעו בפני "ויירד" על שורת גורמים שיכולים לפגוע בנתוני המחקר, וגם אוון עצמו הודה כי אין ודאות שכל התעבורה שהוא ועמיתיו ניטרו נעשתה על ידי גולשים בשר ודם. בין היתר ציינו בפרויקט כי אפילו ניסיונות של גורמי אכיפת חוק או של קבוצות שפועלות נגד פדופיליה ברשת יכולים להיספר כ"פדופיליים". בנוסף, אפילו מתקפות DDoS (מניעת שירות מבוזרת), שנועדו להפלת האתרים על ידי הפצצתם במידע, יכולות להיספר כניסיונות כניסה לגיטימיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ