עורכי אתר בארה"ב התפטרו בשל הורדת ידיעה שהוציאה אדם מהארון

אתר Gawker פרסם כי מו"ל מוכר במדינה התכתב עם נער ליווי וחשף התכתבויות בין השניים, מה שהביא לאיומים על השהיית תקציבי פרסום באתר, לאחריהם הוסרה הידיעה

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי שטרן
איתי שטרן

טומי קרגס ומקס ריד, שניים מעורכיו הראשיים של האתר Gawker, הנחשב לאחד מאתרי הרכילות החתרניים ברשת, התפטרו אמש (שני) מתפקידם. זאת לאחר שכתבה שפורסמה באתר הוציאה מהארון בכיר בחברת המדיה האמריקאית Conde Nast, והורדה מן האוויר בשל לחץ מסיבי. הידיעה, שפורסמה ביום חמישי שעבר, כללה מידע על אודות גבר נשוי שהתכתב עם נער ליווי, המוכר ככוכב פורנו, והכילה גם צילומי מסך של ההתכתבויות בין השניים.

הידיעה זכתה לתהודה רבה אך גם לביקורת עזה. על פי דיווח ב"גרדיאן", מפרסם אחד לפחות הודיע כי ישהה את תקציב הפרסום שלו באתר בעקבות חשיפת הסיפור. מו"ל Gawker, ניק דנטון, ציין כי הנזקים שהיו עשויים להיגרם לאתר כללו פגיעה בחוזי פרסום בהיקף של מיליונים.

מו"ל Gawker, ניק דנטון. "אין כל סיבה להוציא מהארון אדם שלא חטא בדבר"צילום: AKOS STILLER / NYT

הלחץ הציבורי והכלכלי עשו ככל הנראה את שלהם, והפוסט שנכתב הוסר מהאתר יום למחרת, דבר שהביא כאמור לפרישתם של קרגס וריד. השניים ציינו כי ההחלטה שהתקבלה באשר להורדת הפוסט נבעה מעירוב שגוי בין ערכים כלכליים ושיווקיים לערכים של חופש ביטוי ועיתונות פתוחה.

צוות התוכן של האתר ביקר בחריפות את ההחלטה להסיר את הפוסט ופרסם הודעה בסוף השבוע, שבה נכתב: "דעתנו על הפוסט שפורסם אינה אחידה, אך אנו מאוחדים בהתנגדותנו להתערבות בהחלטות מערכתיות שמגיעות מאגפים אחרים. מחלוקות באשר לענייני תוכן חייבות להיפתר על ידי אנשי התוכן בלבד. אנחנו מגנים את המהלך הנוכחי בתקיפות המירבית".

לעומתם, הודיע דנטון שהוא עומד מאחורי ההחלטה להסיר את הפוסט. במכתב גלוי שפורסם באינטרנט, כתב מו"ל האתר כי הוא מסרב להכיר בכך שההחלטה על הורדת הידיעה נבעה מלחצים כלכליים, וכי למרות אמינותו של האייטם (שאושר בייעוץ משפטי), אין כל סיבה להוציא מהארון אדם שלא חטא בדבר, פרט לעובדה ששכר גבר לשירותי מין.

"אני מצטער על כך שכותב הידיעה, ג'ורדן סרג'נט, נאלץ להיחשף לכל כך הרבה שנאה יוקדת ברשת, רק בגלל שעשה את עבודתו", הוסיף דנטון, וציין שהוא מצטער גם על כך ששאר חברי צוות הכותבים והעורכים השותפים לסרג'נט, מצאו עצמם מגינים על אייטם שהם לא ראו כראוי לפרסום. עוד אמר דנטון כי האתר ימשיך לפרסם סיפורים איכותיים שיחשפו את האמת, אך הבהיר כי הפוסט שהורד מן האוויר לא ענה להגדרה זו.

דבריו של דנטון מהדהדים במיוחד לנוכח ראיון שהעניק בחודש שעבר ל"גרדיאן" במהלך ביקורו בפסטיבל קאן לפרסום. כנשאל מדוע היה לו כה חשוב לפרסם באחרונה את קלטת הסקס של המתאגרף האלק הוגאן, שהביאה לתביעה נגד האתר על סך 100 מליון דולר, השיב כי "אנחנו לא חלק מהמשחק שלכם. אנחנו לא חלק ממכונת יחסי הציבור השיווקית". עם זאת, ראוי לציין כי בעבר פורסמו לא מעט ידיעות שהוציאו אנשים מהארון ב–Gawker, כחלק מאידיאולוגיה סדורה הקובעת כי אנשים שלוקים בצביעות ממסדית כלפי קהילת הלהט"ב, לא ראויים להגנה של צנעת הפרט. כך למשל קידמו אנשי האתר את הוצאתו מהארון של חבר קונגרס רפובליקני בשנה שעברה, כחלק מתפיסה שקובעת כי מי שמתנגד לזכויות שוות לקהילה הגאה, לא ראוי שימשיך להתחבא בארון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ