רזי ברקאי בתגובה לדברי אופיר אקוניס: "גלי צה"ל תמשיך לתת ביטוי נרחב של הציבור בישראל"

בראיון ל"אל מוניטור" אמר אקוניס כי יש למנוע איזון בדיווחי התחנה כאשר אלו עוסקים בסוגיות הנוגעות לצה"ל או לסוגיית מבקשי המקלט

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן

גורמים בכירים בעולם התקשורת יוצאים נגד ההתבטאות של השר אופיר אקוניס בנוגע לחופש הדיווח בגלי צה"ל. בראיון למזל מועלם באתר "אל מוניטור" אמר אקוניס כי הוא חושב שיש למנוע איזון בדיווחי התחנה כאשר אלו עוסקים בסוגיות הנוגעות לצה"ל או לסוגיית מבקשי המקלט. בין השאר אמר אקוניס – שר בלי תיק ובלי אחריות פורמלית, שעוסק בענייני רשות השידור – כי "לא הייתי רוצה איזון בגל"צ. שם הייתי רוצה לראות התגייסות מוחלטת לטובת העמדה הישראלית והעמדות של צבא הגנה לישראל. גלי צה"ל היא תחנה של הציבור הישראלי ושל חיילי צבא הגנה לישראל ואני לא חושב שצריך לתת בה ביטוי נרחב לעמדה הפלסטינית למשל או לעמדת המסתננים הבלתי חוקיים".

רזי ברקאי, מוותיקי השדרנים בתחנה, שריאיין לא פעם את אקוניס כשר וחבר כנסת, אמר ל"הארץ": "נו באמת, אני מזכיר לאופיר אקוניס, איש שלא פוסח על שום במת שידור של גלי צה"ל שלא יחשוב שיש זהות בין עמדותיו לבין עמדת ישראל וצבא הגנה לישראל. נמשיך לתת ביטוי נרחב של הציבור בישראל ובכלל זה כמובן לאקוניס עצמו".

בניין גלי צה"ל ביפוצילום: אלון רון

גורם בכיר אחר בתחנה ציין כי "מה שאקוניס רוצה בעצם זה שהציבור יקבל כמה שפחות מידע שנוגע לדברים שמשפיעים עליו ישירות כדי שיוכלו לנתח את המציאות רק בכלים שהשלטון מאפשר להם. זו הדרך הבטוחה ביותר להרגלת הציבור לדיקטטורה. זכות הקיום של גל"צ היא בשירות שהיא נותנת לחיילים ובד בבד החדשות נטולות הפניות שהיא משדרת לציבור. בצבא מבינים את זה והציבור ברובו מבין את זה ורק בשלטון עוד יש מי שמפנטזים שניהפך לצפון קוריאה. ומה שמדהים זה שלמרות הביקורת הנוקבת שלו, השר אקוניס ממשיך לא רק להיעתר לבקשות מהתחנה להתראיין אלא גם שולח את דוברו להציע ראיונות אתו״.

רפי רשף, בוגר התחנה ששידר בה שנים ארוכות, אמר כי "״כמובן שיש אנומליה לגבי העובדה שבמדינה דמוקרטית יש תחנה כה חזקה ומובילה שכפופה למשרד הביטחון. עם זאת, הכוח של התחנה הזו הוא בפלורליזם שלה, שמבטא את המדינה כפי שהיא, על חייליה ואזרחיה. להגיד שאין לטפל בנושאים שנויים במחלוקת כמו תקציב הביטחון או הסוגיה הפלשתינית זה פשוט חוסר הבנה בסיסי. ברגע שאתה עוסק באקטואליה, אתה לא יכול להעלות על הדעת שלא לבקר את מערכת הביטחון".

מיכה פרידמן, ששידר בתחנה במשך עשרות שנים ועזב אותה בשל מחלוקות על רקע פוליטי, אמר כי "לאורך השנים, ועבדתי בגלי צה"ל 30 שנה, התחנה מאד התאמצה להיות כלי תקשורת חופשי ורוב הזמן גם הצליחה בכך. העניין הוא שבנקודות קריטיות לאורך הרצף התחוללו לא פעם אירועים שתקעו מקלות בגלגלים של אותו חופש. אחד האירועים היותר דרמטיים קרו עם סיום הקרבות במלחמת לבנון הראשונה כאשר הוקמה ועדת בדיקה בצה"ל שביקשה לבחון האם הסיקור של גלי צה"ל פגע במורל הלוחמים. הוועדה ברשות ראובן גל שללה בסופו של יום את הטענה הזו מכל וכל, מה שלא מנע לאחר זמן לא רב מהרמטכ"ל אז, רפאל איתן, להשתיל את אנשי אמונם בהנהלת התחנה ולסגור את מחלקת החדשות".

פרידמן נזכר איך בשל אותה התערבות שונה שם התוכנית שלו מ"יומן הבוקר" ל"בוקר טוב ישראל" שבה נאסר על שידור של כתבות. "זה היה אירוע זכור לרע. גם אהוד ברק היה אחד ממנאצי התחנה ועם בחירתו לרמטכ"ל קרא להנהיג צבא קטן וחכם ולסגור את כל מה שלא יורה. הוא גם ביקש לסגור את התחנה אך לנוכח ביקורת ציבורית ערה, הוא נמנע מלעשות זאת בסופו של דבר. היו עוד נקודות דומות על הרצף כמו זו שבפתיחת האינתיפאדה הראשונה, אז אספו את כל חיילי התחנה ושדרניה ועורכיה והפגישו אותם עם הרמטכ"ל שהבהיר כי אין לקרוא ל'מהומות' הללו מרי אזרחי וטען שאלו מהומות בלבד. למרות כל המקרים הללו, גלי צה"ל היתה תחנה פתוחה מאד שסיקרה את המתרחש ברוח 'ניו יורק טיימס' ופירסמה כל דבר שהיה ראוי לפרסום. יש לקוות שהגלים העכורים שעוברים עליה כעת לא ייצרו נזק גדול מדי".

אבי בניהו, שהיה מפקד התחנה בין השנים 2001-2007, לא אהב את דבריו של אקוניס וציין כי "סר בריטי בעל ידע וניסיון בשידור הציבורי שעבד בבי־בי־סי ועזר לישראל להקים את רשות השידור אמר פעם כי רוב הממשלות בעולם שיהיו מרוצות מרשתות השידור הציבורי שלהן הן דיקטטורות. אסור שממשל יהיה 'מרוצה' מכלי התקשורת הציבוריים או המסחריים במדינה. גלי צה"ל היא אנומליה מיוחדת שהוקמה על ידי בן גוריון בחזונו כי רב. זו אנומליה כמו הגדנ"ע והנח"ל ומורות חיילות שמלמדות בבתי ספר. זו אנומליה מקסימה.

"התחנה הזו מצליחה להיות פופולרית אצל דורות שלמים שמצביעים מדי יום באוזניים. היא מצליחה למצוא תמהיל מדויק של חדשות, אקטואליה וספורט והיא פונה לחברה הישראלית, לחיילי צה"ל ולהורים שלהם, לסטודנטים ולאזרחים מהפריפריה אבל היא לא נכס ממשלה. הכוח שלה נטוע בכך שהיא גוף התקשורת המצליח היחיד בישראל שאף גוף כלכלי, קונגלומרט או תאגיד גדולים ככל שיהיו, לא יוכלו לאיים עליו בביטול פרסומות, פשוט כי אין שם כאלו. בנוסף, התחנה מוגנת מפוליטיקאים שניסו לא פעם לשלוח אליה ידיים אבל אלו תמיד נעצרו על ידי מפקדיה.

"כמפקד גל"צ אני עודדתי את התחנה לערוך תחקירים בהקשר של צה"ל ולכבס את הכביסה דווקא אצלנו. הרי בסוף זה רדיו של החיילים ואם הם סובלים אז מי יטפל בכך אם לא אנחנו. אפילו בתקופת 'חומת מגן' היה לי חשוב להביא קולות מגוונים כך שלצידה של עופרה מאירסון, אשתו של רפול שקראה להשתמטות, העלינו את אמנון ליפקין שחק כאיזון. זה שיח שמאזיני גל"צ יכולים להתמודד אתו. אני זוכר שהתקשר אלי פעם גל הירש במהלך אחד המבצעים הקשים ואמר לי שבין ביקורי הפצועים וניחומי האבלים הוא שומע גל"צ ולפעמים יש שם קולות של סרבנים או פלשתינים אבל הוא הוסיף ואמר שלא היה רוצה להיות מזוהה עם תחנה שהיא לא כזו. זו אמירה מורכבת אבל מדויקת. גלי צה"ל היא שמורת טבע והיא בהחלט צריכה להתאים את עצמה לשיח המתחדש בחברה הישראלית אבל אסור לפגוע בחופש העיתונאי שלה. שרים בימין ובשמאל יודעים שזו התחנה הטובה בישראל. ביניהם גם אקוניס".

דובר גל"צ סירב להגיב לדבריו של השר אקוניס. את תגובתו של ירון דקל, מפקד התחנה, לא היה אפשר להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ