וולבק נגד ה"לה מונד" ולהיפך

הסופר תקף את עיתונאי ה"לה מונד" בעקבות סדרת כתבות חושפנית שפירסם עליו העיתון

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מישל וולבקצילום: רויטרס
שלמה פפירבלט

מישל וולבק, הסופר הצרפתי המוכר בעולם, בקרב מריר בשבועות האחרונים, נגד עיתון ה"לה מונד". לאחרונה התבטא וולבק נגד כתבי ועורכי העיתון וקרא להם "פרזיטים" ו"מקקים".

הרקע לסכסוך הוא סדרת כתבות בת שישה פרקים, שפורסמה מעל דפי העיתון ומביאה סיפורים צבעוניים ואנקדוטות אודות וולבק. בתחילה, פנתה התחקירנית והכתבת אריאן שמין והציעה לוולבק לשתף פעולה עם הכתבה. כשסרב, החליטה להמשיך ולראיין אנשים מסביבתו של הסופר, שמכירים אותו מתקופות שונות בחייו. וולבק, כך מסתבר פנה למכריו ודרש מהם שלא לשתף פעולה עם התחקיר. עם זאת, כ–100 מהם הסכימו להתראיין.

התוצאה הייתה כתבות מרתקות, שקולות ומאוזנות. סיפורים שונים ומגוונים יצרו פסיפס ססגוני של איש יוצא דופן. ברנר אנרי לוי למשל, סיפר כי ב–2007 קיבל מוולבק מכתב בהול בו הודיע לו על החלטתו לשים קץ לחייו. אנרי לוי התקשר אליו מיד ושכנע אותו לצאת איתו לארוחת ערב "אחרונה" במסעדת מלון ה"ריץ" לפני שהוא מתאבד. הארוחה הטובה הצילה את חיי הסופר. סיפור אחר התייחס למראהו המוזנח של וולבק. ב–2013, במסגרת תחקיר לספרו האחרון, הוא הגיע לבקר במנזר אי־שם בצרפת. כשראו אותו הנזירים בפתח, ביקשו להובילו, ללא כל שאלות מיותרות, היישר לחדרים בהם מארחים "קלושארים" — חסרי בית. רק כשהתערב אב המנזר, אשר ידע על בואו, שונתה קבלת הפנים. חברים אחרים סיפרו על מנהגי השתייה המופרזים, החיבה הבלתי מוסברת שלו לרכוש בתים בלי נוף, הדירה הפריזאית שלו במרומי מגדל מגורים מכוער ברובע ה–13 — "צ'יינה-טאון", הגדוש מהגרים וסדנאות עבודה לא חוקיות. וכמובן, סיפורים רבים על אהבתו הגדולה והבלתי מתפשרת לכלב הקורגי שלו.

וולבק, שהמתין עד תום פרסום סדרת הכתבות יצא בתגובה במתקפה. בהודעה שהעביר לסוכנות הידיעות הצרפתית, שיגר בין השאר, כינויים מעליבים לעבר העיתון והכתבת "המומחית בתחום העורמה הזדונית", והוסיף: "הפרסום המפורט על אורחות חיי מסכן את בטחוני ולא מקל על עבודתם של השוטרים האחראים על שמירתי. ציון סניף הסופרמרקט 'מונופרי' בו אני עושה קניות הוא לא נושא שיש בו חשיבות לאומית", הוא חתם את הודעתו באיום: "אני צריך כנראה להגיש תלונה משפטית בנושא — וככל הנראה הייתי צריך לעשות זאת עוד לפני הפרסום, ולא להיכנע לעצלנותי ואז הייתי זוכה שיניחו לי לנפשי".

ספרו האחרון של וולבק "כניעה"צילום: Brigitte Niedermair

עורך ה"לה מונד" לא נותר חייב. בתגובות לעיתונות ובמכתב תשובה גלוי שפרסם בעיתונו, קבע ז'רום פנוליו, "נזהרנו מאוד. לא פרסמנו פרטים על חייו הפרטיים שהוא לא הזכיר כבר בעבר באופן פומבי. באופן קבוע מטיח מר וולבק רפש בכל העיתונאים אשר לא נבחרו על ידו על מנת להלל את גדולתו. כמו גיבורים אחרים מטעם עצמם של חופש הביטוי, מישל וולבק מוכן לשתף פעולה רק עם אנשי תקשורת שהם אומרי 'הן' אחרי דבריו. אנחנו נמשיך לעשות את עבודתנו בדרכנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ