יעלון לרגב: אל תתערבי בענייני גלי צה"ל

''שר הביטחון שכח שגלי צה״ל צריכה להביא לביטוי את כל הקולות בחברה הישראלית", אמרה שרת התרבות רגב בתגובה לאיסור של יעלון לאנשי גל"צ להיפגש עמה. לדבריה, היא תקיים דיון בנושא בוועדת החינוך של הכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב, היום במסיבת העיתונאים

השרה מירי רגב תקיים הליך פרלמנטרי בעניין תחנת הרדיו הצבאית גלגלצ. כך אמרה היום (חמישי) במסיבת עיתונאים בתל אביב. רגב התייחסה לווטו שהטיל שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שעליו פורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות", על ניסיונה להשפיע על קביעת הפלייליסט של התחנה. היא הודיעה כי תקיים בנושא דיון בוועדת החינוך בכנסת, שאליו יזומנו כל הגורמים המעורבים.

''שר הביטחון שכח את האמירה שהצבא הוא צבא העם ושגלי צה״ל צריכה להביא לביטוי את כל הקולות בחברה הישראלית", אמרה רגב. "כרגע החלטתו של שר הביטחון מראה שהוא לא קשוב ולא רגיש לקולות שעלו מהציבור שחושב שגלגלצ אליטיסטית והוא נותן גיבוי לירון דקל ולגלגלצ להיות חסם חברתי. חשבתי שזאת הזדמנות להביא רב תרבותיות לגלי צה"ל ולצערי שר הביטחון פיספס הזדמנות. גלי צה״ל היא תחנה אליטיסטית וזה לא סוד. שמחתי לקרוא ששר הביטחון מסכים שצריך לסגור את התחנה הצבאית".

שר הביטחון משה יעלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

רגב הסבירה כי בשיחותיה עם מנהל גלי צה"ל, ירון דקל, ביקשה ממנו להפוך את פעילות ועדת הפלייליסט, המגבשת את רשימת ההשמעות בתחנה, לשקופה, ולדאוג שחבריה יהיו נציגים מזרמים מוזיקליים שונים. לדבריה, דקל הסכים עמה. עוד סיפרה כי דקל הוא שהעלה את הרעיון להקים תחנה אחות לגלגלצ שתתמקד במוזיקה ים תיכונית.

את דבריה סיכמה באיום מרומז: ''זה לא סוד שאני ושרים רבים חושבים שאין סיבה להשקיע כסף ציבורי בתחנה מתחרה לקול ישראל ותחנות מקומיות. באופן אישי אני חושבת שצריך לבטל את המימון והעליתי את זה בפני ראש הממשלה''.

בעקבות דבריה של השרה רגב מסר מקורב לשר יעלון: "את הסיבובים הפוליטיים שלה שתעשה על מישהו אחר, לא עלינו. היא יכולה לצעוק עד מחר, בנעשה בגלי צה"ל השרה רגב לא תתערב". לטענתו, רגב "השמיעה את דעותיה בפני מפקד התחנה, ובזה החגיגה הסתיימה. כותרות שתחפש במקומות אחרים".

מוקדם יותר הבוקר מסר מקור במערכת הביטחון כי שר הביטחון יעלון אישר לשרת התרבות רגב להיפגש עם מפקד גל"צ ירון דקל, אבל לטענתו פעילותה כעת בענייני גלגלגצ מהווה "התערבות בנעשה בתחנה". בעקבות כך הנחה שר הביטחון יעלון את אנשי גלי צה"ל שלא להיפגש עוד עם רגב בנושא. "חשוב שאנשי גלי צה"ל יהיו קשובים לרחשי הציבור וישמעו את מגוון הדעות ולכן שר הביטחון אישר לקיים את הפגישה בעניין, אבל השרה רגב לא תקבע את רשימות השידור", מסר המקור.

דבריו של יעלון באו בתגובה להודעה של רגב השבוע כי היא מנהלת דיאלוג עם מנהלי ועורכי גלגלצ מתוך כוונה לחולל שינויים בתחנה הצבאית ולהכניס אליה יותר תכנים מוזיקליים בעברית בכלל, ובתחום המוזיקה המזרחית בפרט. הניסיון לשנות את אופי התחנה בא, לדברי רגב, מתוך שאיפה ל"יצירת צדק תרבותי, קידום היצירה והיוצרים הישראלים". בהודעה רשמית שפירסמה נכתב כי "אני מאמינה שיחד עם התחנה ונכונותה לשינוי, אצליח להוביל את המהלך לטובת הציבור וקהל המאזינים".

בהצהרה של רגב נכתב כי לפי שעה עומדות על הפרק שלוש אופציות מרכזיות לשינוי במבנה התחנה. בין ההצעות שעלו: הקמת תחנה אחות לגלגלצ שתשדר רק מוזיקה עברית. לפי הצעה נוספת, התחנה תחויב בהגדלת משמעותית של זמני השמעת המוזיקה העברית. עוד הצעה כוללת את שינוי הרכב ועדת הפלייליסט כך "שתייצג טוב יותר את החברה הישראלית".

השרה רגב אוחזת במסיבת העיתונאים בהצעה שהוגשה לה מירון דקל מנהל תחנת גל"צ לשינויים בתחנהצילום: תומר אפלבאום

עם זאת אין בסמכותה של השרה לבצע כל שינוי בגלגלצ או בתחנת האם שלה, גלי צה"ל - והחלטות מסוג זה יוכלו להתקבל, אם בכלל, על ידי שר הביטחון בלבד. גורמים בלשכתה של רגב הבהירו כי היא מבקשת לבצע את המהלך מתוך שיתוף פעולה עם אנשי התחנה ולא באופן מאולץ ומתוקף תפקידה הפוליטי.

הזמרת מאיה בוסקילה, שהמהלך של רגב החל בין השאר בעקבות טענותיה כי גלגלצ אינה משמיעה מספיק זמרות וזמרים ישראלים, פירסמה הבוקר פוסט בפייסבוק שבו הגיבה לדברי יעלון. 

"קמתי בבוקר לידיעה הזויה - שר הביטחון שלנו, מתערב בתהליך החשוב והיסטורי שגלי צה״ל וגלגלצ עוברים בזכות העלאת הנושא לסדר היום מצד השרה מירי רגב. אם שר הביטחון היה יודע כמה ההחלטה שלו פוגעת בבטחון שלנו האומנים הוא היה חושב פעמיים", כתבה בוסקילה בין השאר. "מדוע תחנה ציבורית הממומנת מכספי המיסים לא צריכה לייצג את המוזיקה ההישראלית? אדוני שר הביטחון אולי נדרשת כאן פצצה חודרת בונקר? מדוע מקדשים את המגניבות והיפסטריות? אם רוצים שיקימו תחנה מיוחדת למגניבים".

מירי רגב, היום במסיבת העיתונאיםצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ