האם יש גורמים שאינם מעוניינים בהמשך קיומו של אתר "העין השביעית"?

המכון הישראלי לדמוקרטיה קיצץ את התקציב שהוקצה ל"העין השביעית" והכסף שגויס מהציבור לא הספיק. אתר ביקורת התקשורת עלול להיסגר בקרוב, לאחר שלא נמצאו 400 אלף שקל בשנה הנחוצים להמשך פעילותו

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור: ליאון אלטמן
איור: ליאו אלטמן

סכום צנוע למדי נדרש כדי שהאתר המרכזי כיום לביקורת התקשורת, "העין השביעית", ימשיך לפעול, ובכל זאת הוא עומד בפני סגירה. אף שהצליח לגייס מהציבור כ–300 אלף שקל בשנה החולפת, הודיעו אנשיו כי הכסף אוזל וכי כבר עכשיו הופסקה סקירת העיתונות היומית, מהמרכיבים המרכזיים בפעילות האתר, המתפרסמת מאז ינואר 2008. "העין השביעית", המגזין המקוון היחיד בישראל המוקדש כולו לתקשורת, החל לפעול לפני 20 שנה ככתב־עת ונהפך בהמשך לאתר אינטרנט. "העין השביעית" נותן במה לדיווח מקיף על התקשורת הישראלית ולביקורת נוקבת על פגעיה, כולל קשריה הבעייתיים עם בעלי ההון והתוכן השיווקי שבו היא מוצפת.

לאחרונה פירסמו אנשי האתר כי עם סיום השנה האזרחית הוא ייסגר. הסיבה המיידית: המכון הישראלי לדמוקרטיה, שתמך ב"העין השביעית" בכל שנות פעילותו והיה למעשה המו"ל שלו, הפסיק בסוף השנה שעברה את תזרים המזומנים. עורכי וכותבי האתר הודיעו כי לא יוכלו להמשיך ולתפעל אותו אם לא תימצא מסגרת תקציבית קבועה של כ–400 אלף שקל בשנה.

ירון אזרחי. ממייסדי האתר
ירון אזרחי. ממייסדי האתרצילום: אמיל סלמן /ג'יני

משיחות עם אנשים הקשורים לאתר עולה החשש כי אנשי עסקים ובכירים בעולם התקשורת הפעילו לאורך השנים לחצים על מועצת המכון הישראלי לדמוקרטיה, כדי שחבריה יפסיקו לתמוך ב"עין השביעית". לא קשה לנחש את הסיבה: סקירות האתר חשפו שוב ושוב את מפת האינטרסים של אנשי ההון, השלטון והתקשורת בישראל. כך למשל פורסמו ב"עין השביעית" לאחרונה תחקירים מקיפים שחשפו הסכמי תוכן שיווקי בין גופים דוגמת "קשת" ו"מאקו" ו"ידיעות אחרונות" למשרדי ממשלה, וכן סקירות חוזרות־ונשנות של תוכן שיווקי מוסווה באתר ynet.

יורם טורבוביץ'. התערב?
יורם טורבוביץ'. התערב?צילום: תומר אפלבאום

פרופסור ירון אזרחי, שהקים את "העין השביעית" ב–1996 יחד עם עוזי בנזימן, מספר: "היו כמה וכמה אנשי עסקים בבורד של המכון הישראלי לדמוקרטיה שניסו להפעיל לחצים בכדי שנפסיק את התמיכה ב'עין השביעית'. הם הגיעו בעיקר מטעם 'ידיעות אחרונות' ו'מעריב'. אני יכול לומר מפורשות שיורם טורבוביץ', כשהיה חבר בבורד (לפני כ–13 שנים — א"ש), ניסה למנוע פרסומים על הקבוצות של פישמן ואיי.די.בי (טורבוביץ' היה העו"ד המתווך בעסקת איי.די.בי בין משפחת רקאנטי לתאגיד וייצג את פישמן באסיפה בעלי האג"ח של טאו מול אילן בן דב — א"ש).

"כל הזמן נאמר לנו", מוסיף אזרחי, "שצריך לתת לאנשים לעבוד ולא להפריע להם עם פרסומים כמו אלו שהיו ב'עין השביעית'". אזרחי מביע בהקשר זה את הערכתו לאריק כרמון, שעמד שנים רבות בראש המכון הישראלי לדמוקרטיה והצליח להדוף לחצים של בעלי אינטרסים. "הוא הגן על הפרסומים ב'עין השביעית' בחירוף נפש. גם לקראת סוף כהונתו הוא לא נכנע".

יוחנן פלסנר: התמנה וקיצץ
יוחנן פלסנר: התמנה וקיצץצילום: עזרא לוי

במארס 2014 מונה יוחנן פלסנר, איש מפלגת "קדימה" לשעבר, לנשיא המכון. פלסנר נאלץ להתמודד עם קיצוץ מסיבי של מיליוני שקלים בתקציב המכון עקב הפחתת התרומות מחו"ל. התוצאה היתה שורת קיצוצים בתפקידים ובפרויקטים נתמכים, שכללה את הפסקת התמיכה ב"העין השביעית". גם הוצאת הספרים של המכון הפסיקה את פעילותה השוטפת. "האינטרסים של אנשי ההון והשלטון היו אולי חזקים מדי עבור נשיא חדש שלא צבר עדיין מספיק כוח", אומר אזרחי. "ניתן היה לצפות שבמכון יבינו את חשיבותה של הבמה היחידה האובייקטיבית והאפקטיבית לביקורת תקשורת בישראל, ולא יקצצו דווקא בה — בשעה שהם ממשיכים לתמוך באינסוף פרויקטים אחרים, לדעתי די מיותרים, שלא נוגעים ישירות למנדט הציבורי של המכון".

שוקי טאוסיג: לא צונזרנו
שוקי טאוסיג: לא צונזרנוצילום: תומר אפלבאום

שוקי טאוסיג, עורך אתר "העין השביעית", מסר בתשובה לשאלה האם הופעלו לחצים על המכון בעת ש'העין השביעית' פעלה במסגרתו: "בכל תקופת עבודתי באתר, כל כלי התקשורת שכתבנו עליהם איימו ומאיימים עלינו מעת לעת בתביעות דיבה, וחלק מכלי התקשורת והעיתונאים הפעילו לחצים כבדים על המכון ואף החרימו אותו בפועל בגלל פעילות 'העין השביעית'. למרות זאת, המכון ונשיאו דאז מעולם לא צינזרו את 'העין השביעית', אלא העניקו לנו חופש פעולה מלא".

נאלצנו לבחור

עוזי בנזימן. ממייסדי האתר
עוזי בנזימן. ממייסדי האתרצילום: מוטי קמחי

עוזי בנזימן, שהקים יחד עם אזרחי את "העין השביעית", אומר כי הבעיה התעוררה עוד בראשית הפעילות. "כבר עם הקמתה של 'העין השביעית' היו אנשים שחשבו שתפעול של מגזין כזה אינו חלק מהמנדט של המכון. אריק כרמון עמד על כך שזה אכן המנדט שלהם וראה בפעילות של 'העין השביעית' דבר מהותי. גם מרדכי קרמניצר, מבכירי המכון, תמך בנו לאורך כל הדרך. אני חושב", מפרש בנזימן, "שלפלסנר פשוט לא היה את הסנטימנט ל'עין' שהיה לכרמון. הוא קיבל תקציב הרבה יותר קטן עם תחזיות לקיצוצים נוספים — והחליט לקצץ. אנחנו שמענו מדי שנה על איומים לקיצוץ התקציב וכל פעם התמודדנו עם זה מחדש".

אריק כרמון. הגן בחירוף נפש
אריק כרמון. הגן בחירוף נפשצילום: תומר אפלבאום

למעשה, כבר ב-2009 התקבלה במכון החלטה על הפסקת התמיכה ב"עין השביעית", אך נשיא המכון ואנשיו החליטו לשמר את המפעל התקשורתי. עם כניסתו של פלסנר התקבלה כאמור ההחלטה על סגירת הברז. אסטרטגיית השיווק של פלסנר כללה הפניה של המשאבים המצומצמים לשיתופי פעולה עם גופי התקשורת: כך הופנו למשל תקציבים של מאות אלפי שקלים לכנסים בשיתוף עם העיתונים המרכזיים בישראל ובהם "ידיעות אחרונות" ו"הארץ". במקום לממן גוף המבקר את התקשורת יצרו פלסנר ואנשיו חיבור כלכלי מובהק עם בכירי עולם התקשורת.

בכירים במכון הודו במפורש שהיה עליהם לבחור בין המשך התמיכה ב"עין השביעית" לבין הרחבת שיתופי הפעולה המסחריים עם גופי התקשורת המרכזיים. "הם הבינו שלא יוכלו להחזיק בחבל הזה משני קצותיו", אמר ל"גלריה" בכיר בשוק התקשורת המעורה בפרטים, "ושעליהם לבחור: או שיקבלו סיקור אוהד בעיתונים הגדולים או שימשיכו לתמוך בעין השביעית. 'העין השביעית' הפריע לרבים בעולם העיתונות והיה ברור שזה לא עוזר לפתח את אגף שיתופי הפעולה המסחריים שרצו לקדם שם".

הנה התקציב האבוד

מרדכי קרמניצר. תמך
מרדכי קרמניצר. תמךצילום: ניר כפרי

פרופסור מרדכי קרמינצר, סגן נשיא המחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה ומי שהגן על תמיכת המכון ב"העין השביעית" טוען לעומת זאת, כי ככל הידוע לו, לא הופעלו לחצים להפסקת תמיכת המכון בכלי התקשורת. "תמיד היו מתנגדים להחזקה של המכון ב'עין השביעית'", אומר קרמניצר, "כי זה גוף עצמאי שאנחנו היינו המו"ל שלו וזה לא דמה לפרויקטים אחרים שלנו. לפני שש או שבע שנים הוחלט להפסיק את התמיכה באתר ואיכשהו הצלחנו להחזיק אותו בכוח עד שנה שעברה. מבחינתי אף פעם לא היה ויכוח על נחיצות האתר אבל כן היה ויכוח על המימון שלו כפעולה חיצונית של המכון".

קרמניצר מוסיף כי בעקבות הקיצוצים שספג המכון, קוצצו גם משכורות הצוות הבכיר בו — אלא שבקשתנו לחשוף את המשכורות הנוכחיות של בכירי המכון, כיאה לגוף המבקש לקדם שקיפות ודמוקרטיה, עלו בתוהו. בפעם האחרונה שבה פורסמו המשכורות, בשנת 2013, הן הסתכמו במיליון וחצי שקל בשנה לנשיא המכון ו–660–990 אלף שקל לשנה לשני סגניו. אנשי המכון טוענים שמשכורות אלו קוצצו "בעשרות אחוזים" אך לא ברור בכמה בדיוק. אם מדובר למשל בקיצוץ של 20 אחוזים, הרי קיצוץ נוסף של 20 אחוזים יוכל לספק את עיקר המימון הנחוץ כדי לקיים "העין השביעית", ועדיין להשאיר את בכירי המכון עם משכורת נאה בסדר גודל של משכורות הח"כים.

קרמניצר מבקר את הגופים והאנשים העומדים ללא מעש מול סגירתו הצפויה של האתר. "יש לי טענות אל הקהילה שמחוץ למכון. הרי מדובר כאן במפעל חיוני וחשוב ויקר לציבור, ואם זה המצב, בואו ותכניסו את הידיים לכיסים העמוקים שלכם. גם אני אהיה מוכן לתת מכספי לטובת העניין. לא יכול להיות שהגוף היחיד שיידרש לממן את הפעילות הזו הוא המכון הישראלי לדמוקרטיה".

האם לדעתו אנשי "העין השביעית" מתקשים לגייס כסף מכיוון ששדולת ההון בישראל מעדיפה שהאתר ייסגר? "יכול להיות", אומר קרמניצר, "שלגורמים עסקיים כאלו ואחרים אין מוטיבציה לתמוך בעין השביעית. אני גם חושב שאם קשה למצוא כסף בסקטור העסקי הקלאסי, אולי חברות היי־טק עם רווחים גדולים יכולות לעזור כאן. לא צריך להיות כל כך מורכב לגייס את הסכום הנחוץ".

חנוך מרמרי. מחפשים תורם
חנוך מרמרי. מחפשים תורםצילום: ורדי כהנא

חנוך מרמרי, מי שערך את "העין השביעית" משנת 2012 ועד מארס האחרון, אומר כי ניסיונות לאיסוף תרומות לאתר מצד גורמים עסקיים נתקלו בלא מעט דלתות סגורות. "כשעבדתי שם היו כל מיני פרויקטים לגיוס כספים ועשינו כל מאמץ כדי למצוא את המלאך שייקח חלק בכך. לצערי, התאכזבתי מרה. אני חושב שיש לזה שני היבטים: יש אנשים שלא רואים בפעילות 'העין השביעית' עניין ערכי וזה חבל מאוד. מצד שני, יש את הרמה הפרקטית: אנשים חוששים להסתבך. הרי בעלי אמצעים יודעים שהגוף הזה יבקר את חבריהם והם מעדיפים להימנע מכך. מה הם צריכים את השק הזה על גבם?

"עם זאת", הוסיף מרמרי, "יש מקור קטן לנחמה אם מסתכלים על דמות כמו ניל בארסקי, שהעביר לביל קלר, לשעבר עורך 'ניו יורק טיימס', 4 מיליון דולר בשנה כדי לממן פרויקט עיתונאי בשם The Martial Project, שיעסוק כולו במחדלי מערכת המשפט האמריקאית. אצלנו אין כנראה אנשים כאלה אבל מותר להאמין שאולי יגיע מלאך כזה בקרוב ויציל את 'העין השביעית' ברגע האחרון".

יורם טורבוביץ' מסר בתגובה לדברי ירון אזרחי: "לא היו דברים מעולם. הייתי חבר במכון לפני 13 שנה ואין לדברים שנאמרו שום ביסוס".

מהמכון הישראלי לדמוקרטיה נמסר: "המכון עבר בשנתיים האחרונות תהליך של מיקוד וחיזוק מרכזי המחקר, לצד קיצוץ בתחומים שאינם בליבת עיסוקו, ובין היתר, הוחלט לאשרר החלטה שהתקבלה כבר ב–2009, להפסיק לתמוך במערכת ה'עין' כיחידת סמך, ובשום גורם חיצוני אחר. אנו גאים בתרומתנו להקמתה של 'העין השביעית' ובשליחותה לביקורת על התקשורת, ועל כן השקענו מאמצים ומשאבים על מנת לאפשר את יציאתו המוצלחת של גוף חשוב זה לדרך עצמאית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ