גידי אורשר הושעה מגל"צ בגלל פוסט נגד מזרחים שפירסם בפייסבוק

מפקד גלי צה"ל יערוך שימוע לאורשר, מבקר הקולנוע של התחנה הצבאית. השרה רגב דורשת לפטרו וביקשה מליברמן לערוך "מהפכה לצדק תרבותי" בגל"צ. נתניהו: "לאדם בעל דעות חשוכות וגזעניות אין מקום בשידור הציבורי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכרזת מועמדי פרסי אופיר
גידי אורשר (משמאל). "ותרו על הצנתור ושימו רגל של תרנגולת על הראש"צילום: דודו בכר

מבקר הקולנוע הוותיק של גלי צה"ל, גידי אורשר, הושעה מתפקידו בעקבות פוסט גזעני שפירסם היום (שבת) בעמוד הפייסבוק שלו ובו הביע סלידה מתרבות מזרחית. שרת התרבות והספורט, מירי רגב, קראה לתחנה לא להסתפק בהשעיה ולפטר את אורשר.

אורשר כתב בפוסט: "לכל הזווידות והכחלונים, הש"סניקים מחד והקשת המזרחית מאידך, והיללנים המקצועיים מן המזרח: בפעם הבאה שיהיה לכם התקף לב, ותרו על הצנתור ושימו רגל של תרנגולת על הראש - תרופת הסבתא שלכם. בפעם הבאה שאתם מצטנפים בממ"ד כשנופלים לכם טילים על הראש, התעלמו מ'כיפת ברזל' ותגידו תהילים או חכו לרחל אמנו שתגן עליכם. בפעם הבאה שתרצו להביא ילד לעולם ותתקשו בכך, ותרו על שרותי ההפריה המתקדמים של בתי החולים וצאו לגליל להקיף שבע פעמים את קברו של הצדיק הבבא קוסאמה. בפעם הבאה שאתם רוצים לפרסם את הגיגיכם, עזבו את המחשב, את התוכנות והאפליקציות שפותחו בסטארטאפים מתקדמים בארץ וחזרו לכתיבה על קלף, לאיתות עם מדורות ולתקשורת בצעקות (את זה בעצם אתם עושים ממילא)".

מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, השעה את אורשר עד לשיחת שימוע שתיערך עמו בתחילת השבוע. מהתחנה נמסר: "אין מקום לביטויים שבהם השתמש אורשר ואנו מסתייגים מהם בכל תוקף, ואין זה משנה שהוא אינו עובד התחנה אלא מועסק כפרילאנס. מפקד התחנה שוחח עמו והביע בפניו שאט נפש מהדברים. הוא מושעה משידור עד לבירור. המשך העסקתו תיבחן לאחר שיחת הבירור. כתחנת שידור ישראלית וציבורית, נמשיך לפעול ולתת ביטוי לכלל הציבור בישראל".

בעקבות פרסום הפוסט פנתה השרה רגב לדקל בדרישה לפטרו. לאחר שנמסר על השעייתו הודיעה השרה: "השעיה זה לא מספיק, אני דורשת שרגלו של אורשר לא תדרך עוד בתחנה ציבורית הממומנת מכספי ציבור. הוא ודומיו צרכים לדעת שלגזענות כלפי עדות המזרח יש מחיר כבד, רק כך נשים סוף לגזענות שמובילה להדרה, לאפליה ולקיפוח. שוחחתי עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, וביקשתי ממנו להתחיל את המהפכה לצדק תרבותי שבוגי (שר הביטחון הקודם, משה יעלון) חשש לעשות בגל"צ. אני בטוחה שליברמן יפעל בהקדם להבטיח שלדמויות כמו אורשר לא יהיה שם מקום".

ירון דקל בעיתונות פרס סוקולוב 2015
ירון דקלצילום: תומר אפלבאום

רגב קישרה בין דבריו של אורשר לבין צעקות הבוז שנשמעו נגדה בעת נאומה בפתיחת פסטיבל הקולנוע בירושלים ביום חמישי. לדבריה, אורשר "התבטא באופן גזעני להחריד נגד עדות המזרח, נגד הדת והמסורת היהודית ונגד ציבור שלם שהוא אינו נמנה עליו אבל סבור כי הוא יכול לבוז לו. אורשר הוא אחד משרקני הבוז שליוו את פתיחת פסטיבל הקולנוע ביום חמישי אליו מצטרפת להקה של קוטלרים וגרבוזים שמלבים את השסע והקרע בעם ומבקשים לעצמם תרבות אליטיסטית, הגמוניה שלטת, מתנשאת ומתנכרת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב בפוסט שפרסם בפייסבוק לדבריו של אורשר. "הדברים החמורים שפורסמו בסוף השבוע האחרון על ידי מבקר הקולנוע של גלי צה"ל ובהם הכפשות בוטות ובזויות נגד בני עדות המזרח ראויים לכל גינוי", כתב נתניהו. "לאדם בעל דעות חשוכות וגזעניות מסוג זה אין שום מקום בשידור הציבורי בישראל".

גם פוליטיקאים אחרים מיהרו להגיב. "מפקד גל"צ קיבל את ההחלטה הנכונה כשהחליט להשעות מיידית את גידי אורשר", מסר שר הביטחון ליברמן. "לאור הדברים הבוטים והחד משמעיים שלא ניתן לפרש אותם בשום צורה אחרת למעט השתלחות גסה בציבור שלם, ראוי שההשעיה הזמנית תהפך לקבועה ותשים סוף לסרט של אורשר בגל"צ".

"אורשר הוא גזען ברמה הנמוכה ביותר שמסית נגד אוכלוסייה שלמה ומתייחס אליה בפטרונות, בהתנשאות ובגזענות איומה", אמר שר הפנים אריה דרעי, "אני מברך את מפקדי גל"צ שהחליטו הערב להדיח את אורשר מגל"צ (טרם הודח; י"ל), וראוי שראשי ערוץ 10 ומועצת הרשות השנייה ילמדו מכך וידיחו את רמי סדן מערוץ 10. אסור שאנשים עם דעות כאלה יהיו במקומות משפיעים וימשיכו להנציח שיח מדיר, מפלה וגזעני ואת תפיסת עולמם המעוותת נגד מיליוני בני עדות המזרח בישראל".

שר החינוך נפתלי בנט הגיב כי "אורשר לוקה בבורות עמוקה ובהתנשאות מביכה כלפי עולם שלם. לצערי, זוהי לא צרה פרטית של אורשר כי אם גזענות מושרשת שעלינו לטפל בה דרך החינוך. בזכות ועדת ביטון יכללו תכניות הלימודים את המורשת העשירה של יהדות ספרד והמזרח, בתקווה שהדורות הבאים ידברו מתוך היכרות, כבוד ואחדות בעם ישראל. אני נחוש שילדינו ילמדו את הסיפור היהודי-ציוני המלא, על כל גווניו ועדותיו".

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג (המחנה הציוני), צייץ בטוויטר:‏ "סולם אורשר התפרק וקרס. הגיע הזמן לדיון ערכי ואיכותי על תרבות, חינוך, מסורות ואמונות, בלי גזענות, התנשאות, בורות וטיפשות".

תגובתו של אורשר לא התקבלה לעת עתה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ