רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בכירים בגלי צה"ל קוראים לירון דקל להתפטר עקב העברת התחנה למשרד הביטחון

בתחנה מאשימים את דקל בכניעה לפוליטיקאים ואומרים כי "הוא חושב רק על עצמו". מנגד, גורמים אחרים, בהם מפקדים לשעבר, מביעים עמדה מתונה יותר: "גל"צ קיבלה תעודה ביטוח להמשך קיומה"

81תגובות
גלי צה"ל, ב-2015
דודו בכר

החלטתו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, להוציא את גלי צה"ל (גל"צ) מהצבא ולהעבירה למשרד הביטחון התקבלה בקרב גורמים רבים בתוך התחנה בתחושות קשות. כמה מהבכירים אמרו ל"הארץ" כי בעקבות ההכרזה הם מצפים ממפקד התחנה, ירון דקל, להתפטר מתפקידו. בין היתר, טוענים אנשים בתחנה כי דקל ידע כי זו תהיה הכרעת משרד הביטחון אך לא עשה דבר על מנת למנוע את המהלך או למזער נזקים אפשריים, למרות שלא הסכים עם הצעד. 

"ירון אמר לכמה מבכירי התחנה בחודשים האחרונים כי המעבר למשרד הביטחון הוא אסון לתחנה אך לא העז לעשות דבר בכדי לשנות את המצב או לשפר אותו", אומרת דמות בכירה בתחנה. "הוא תמיד אמר שהוא לא יעשה את הצעד הזה בעצמו כי חשש להיות רשום כמי שהעביר את התחנה לזרועותיו של שר הביטחון. הוא היתמם ולא הבין שכבר עכשיו הוא בידיים שלו. הרי ההארכה שקיבל רק שבוע שעבר לחצי שנה בלבד, מוכיחה בדיוק את זה. היתה לו האפשרות ליצור מהלך מניעה ולעשות את המעבר הזה באופן שמיטיב עם התחנה אבל הוא סירב". 

המלצתו של שר הביטחון העכירה עוד יותר את האווירה בתחנה, לנוכח מה שרבים רואים כפוליטיזציה של התכנים בשנותיו של דקל בתפקיד. בתחנה אומרים כי הדבר הגביר גם את המתחים בין התחנה לצמרת צה"ל, שעם הודעת ליברמן הגיעו לשיא. "כולם בתחנה זועמים עליו", אומר כתב בכיר בתחנה. "האיש פשוט חושב רק על עצמו ועל הקריירה שלו וזו התוצאה. ברגע שאתה מעניק במה לכל מיני אינטרסנטים פוליטיים, זה בולט למרחוק. כך הוא עשה עם אראל סג"ל וכך גם עם יעקב ברדוגו. אם היו לאיש הזה ביצים, הוא פשוט היה קם והולך ונותן למישהו אחר לסדר את הבלגן הנורא שהוא עצמו יצר".

מקור נוסף בתחנה אמר היום ל"הארץ" כי המהלך של ליברמן הוא "כישלון מוחלט של דקל. אם אחרי חמש שנות חנופה לצבא בהובלתו, צה"ל מוותר על גל"צ, האשם היחידי הוא מפקד התחנה והמהלכים העקומים שלו". המקור הוסיף כי "עשרות אנשים אמרו לו - תעמוד איתן מול הצבא ומול הפוליטיקאים, כי הם יכרסמו בתחנה מבפנים. הוא אמר לא והתעסק בלהיות נחמד. הבנאדם נתן לסוסים טרויאנים השפעה מבפנים על התחנה". 

נחמן שי
אוליבייה פיטוסי

דמות בכירה בתחנה הוסיפה כי היא מבינה את רצונו של הרמטכ"ל להוציא מהצבא "את כל מה שלא יורה", אבל הדגיש כי "בעידן שבו יש איום על התקשורת החופשית ועל השידור הציבורי היה נכון יותר לשמור על גל"צ כיחידה שיכולה לשמור על עצמאותה ולא להפקירה ללחצי הפוליטיקאים, שמן הסתם יתעצמו. גם כך מפקד התחנה ירון דקל לא הצליח לעמוד בהם וכעת ברור מדוע קיבל הארכה לכהונתו. מדובר בכישלון ניהולי שלו, לאחר שכשל לא רק לשמור על עצמאות התחנה אלא הוביל את יחסי התחנה ובכירי צהל לשפל שלא היה כמותו".

מגלי צה"ל נמסר בתגובה: "למרות שלל המבקרים, שכמובן רק טובת התחנה עומדת לנגד עיניהם, התחנה כיום יותר מתמיד, היא תחנת הרדיו המואזנת והרלוונטית ביותר בארץ. בסקר שנעשה ע"י אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת חיפה רק לפני מספר שבועות, זכתה גלי-צה”ל במקום הראשון באמון הציבור מכל כלי התקשורת בישראל. גיוון הדעות בגל"צ חיוני למעמדה ולרלוונטיות שלה בקרב מאזיניה, ועל כן ימשיך. בניגוד לטענות, מפקד גל"צ היה שותף ללכל הדיונים הרלוונטיים שהוביל הרמטכ"ל". דקל אף העביר מכתב לעובדי התחנה עם היוודע התוכנית, ובו הפציר בהם "להתאזר בסבלנות עם הפרשנויות לגבי המהלך, ולהמתין לכשיגיע מידע נוסף".

נחמן שי, שהיה מפקד גלי צה"ל בשנות השמונים,  הצטרף לדברי הביקורת על המהלך אך תקף את שר הביטחון על ההחלטה. "אז עכשיו לליברמן תהיה תחנת שידור?", אמר. "זהו שינוי מהותי במעמד התחנה. לא עולה על הדעת כי יעשה דבר כזה ללא דיון ציבורי רחב ומקיף. בליבו של הדיון הזה עצמאות התחנה וחופש הפעולה העיתונאי של אנשיה. בשום פנים אין להכפיף התחנה לדרג פוליטי ולהכתיב לה את מהלכיה ותכניה".

"בין סגירה למעבר - עדיף מעבר"

מנגד, דמויות בכירות נוספות זהירות יותר בהערכת המצב החדש. רזי ברקאי, המגיש הוותיק בתחנה, אמר ל"הארץ" כי אינו יודע עדיין מה משמעות ההחלטה עבור התחנה. הוא הביע תקווה "שתישמר העצמאות המקצועית של התחנה". משה שלונסקי, מפקד התחנה בין 1991 ל–1998, אמר היום כי "אם הברירה הייתה בין סגירת התחנה לבין העברתה למשרד הביטחון, עדיף המעבר. בגדול, כרגע איש לא יודע דבר לגבי מה יהיה בהמשך".

אבי בניהו
עופר וקנין

גם אבי בניהו, מפקד התחנה בין 2001 ו–2007, בחר להדגיש את הצד החיובי וטען כי בשל החלטה זו "קיבלה גל"צ תעודת ביטוח להמשך קיומה ולהמשך תיקצובה". לדבריו, "אין חשש לעצמאותה של התחנה שכן משרד הביטחון באופיו, ממלכתי ביותר ביחס למשרדי ממשלה אחרים. הייתה לי שיחה ארוכה עם הרמטכ"ל והוא הבהיר לי כי מה שהוביל לרצונו להוציא את גל"צ מצה"ל כרוך בשתי סיבות. הראשונה היא שלקראת יום העצמאות ה-70 של המדינה הוא ביקש לצמצם את האנומליה של מדינה דמוקרטית המחזיקה בגוף תקשורת צבאי. הדבר השני הוא שהוא לא רצה להמשיך ולעמוד מול מפקדי יחידות וטייסות, להסביר להם שהוא מצמצם וסוגר חלק מהם ולענות על השאלה של תקצוב גל"צ. הוא היה מוכן אפילו להעביר את 20 מליון השקל האלו מחוץ לצבא, רק כדי להיפטר 'מהעול הזה'".

בניהו גם היה בין הבודדים שהציע פרשנות לגבי משמעות ההחלטה בפועל. "אני מניח שחיילים ימשיכו לכהן בתחנה גם בעתיד, ויש סיכוי שמספר החיילים יילך וייקטן עם הזמן. שינויים נוספים יהיו שמפקד התחנה כבר לא ייקרא ככה אלא כמנהל ולוגו הדפים של התחנה יכילו את הלוגו של מדינת ישראל ומשרד הביטחון ולא את זה של צה"ל", הוסיף.

גורם נוסף, המקושר לתחנה מזכיר כי בעבר היא נמצאה תחת רשות השידור, ולדבריו, גם אז הצליחה לשמור על עצמאותה. "התחנה הזו עברה כל כך הרבה תלאות, כך שכל עוד היא קיימת היא תשרוד. גם כשהיו צריכים להגיש את אישור התוכניות לרשות השידור, לא נפגעה העצמאות העיתונאית", אמר, אך בכל זאת הדגיש כי כדאי להישאר עם יד על הדופק. "בעוד שלצה"ל אין השתייכות פוליטית מובהקת, למשרד הביטחון יש ויש. מכאן שצריך לשים לב ולפתוח עיניים בכדי למנוע את התערבות הדרגים הפוליטיים בתכני התחנה. אני מאמין באנשי התחנה ובצביון שלה, להתנגד לכל נסיון כזה, אם יקרה", הוסיף.

שלי יחימוביץ', מסרה היום בעקבות ההודעה כי "הבשורה הטובה ביותר בהחלטת שר הביטחון ליברמן היא קודם כל הקביעה כי גלי צה"ל , תחנה מקצועית ומצוינת, לא תיסגר ותמשיך לשדר ולשרת את הציבור בכלל ואת חיילי צה"ל בפרט. כעת יש לקוות ולפעול שגל"צ תוסיף להיות כלי תקשורת רלוונטי, חופשי ורציני".

מארגון העיתונאים מסרו כי "גלי צה"ל היא מערכת עיתונאית ותיקה וחשובה. אנו מצפים שלא יקודם בפזיזות מהלך שעלול לפגוע בתחנה, בעצמאותה או בתנאי ההעסקה של עובדיה. אנו קוראים לשר הביטחון לא לבצע כל מהלך בטרם ינוהל דיאלוג שקוף אל מול העיתונאים והעובדים, וזאת כדי להבטיח את המשך עצמאות המערכת העיתונאית בגלצ ואת ביטחונם התעסוקתי של העובדים".

גם ארגון עובדי צה"ל הוציא הודעה דומה. מיו"ר הארגון, משה פרידמן, נמסר כי ״הופתענו לגלות דרך העיתונות על ההחלטה. החיפזון וקיום המהלך הוא הרה אסון. מהלך בלתי הפיך שיהיה קושי רב לשנותו בעתיד. בגלי צה״ל משרתים בכפיפה אחת חיילים ואזרחים עובדי צה״ל להם נתונה דאגת הארגון. זוהי פגיעה אנושה בעיתונאי התחנה ובעובדיה, באופן העלול להביא לסגירתה. כל מהלך של שינוי מבני מחייב הידברות עם ארגון העובדים, מסירת כל המידע הרלבנטי הקשור להחלטה וקיום מו״מ להבטחת העובדים, קל וחומר כשמדובר בשינוי מבני של מוסד ציבורי כדוגמת גלי צה״ל.״ משה פרידמן ביקש להשהות את המהלך ולקיים פגישה דחופה עם שר הביטחון ובכירי מערכת הביטחון בנושא.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות