בעל השכר הגבוה ברשות השידור: הקהל מחפש אשפה

עודד שחר, שעומד בראש המאבק למען רשות השידור, גאה בתוכני ערוץ 1 ומכחיש שטען בפני ראש הממשלה שב"כאן" מעסיקים אנשי שמאל קיצוני וקומוניסטים. "סרטונים בפייסבוק עושים גם בכיתה ט'", הוא אומר על עובדי התאגיד, אותם הוא מכנה "חובבנים"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עודד שחר
עודד שחרצילום: אביב חופי
איתי שטרן
איתי שטרן

שלום לעודד שחר, הפרשן הכלכלי של ערוץ 1, חתן פרס סוקולוב ומי שעומד בראש המאבק למניעת סגירת רשות השידור. נכחת בסוף השבוע בפגישה של אנשי הרשות עם ראש הממשלה. לאחר הפגישה הכריז נתניהו כי אין בכוונתו לאפשר את סגירת הרשות לנוכח מצוקת העובדים. איך התרשמת מדבריו? אתה מניח שבאמת אכפת לו מעובדי רשות השידור?

"ההתרשמות שלי שהוא היה רציני, מאוד אמפתי ומלא רגישות. טובי הפרשנים תוקפים אותי מאז יום שישי שאני נאיבי ושראש הממשלה ציני ושהוא משתמש בעובדים. אני לא התרשמתי כך: בסופו של דבר היתה מטרה אחת לפגישה הזאת: לנסות ולהציל אלף עובדים ואני התרשמתי לפחות שראש הממשלה מאוד נחוש בעניין הזה. התקשורת, לעומת זאת, הבהירה שממש לא אכפת לה מעובדי הרשות. אני נדהמתי מהעובדה שאחרי דברים כל כך בוטים וברורים של ראש הממשלה, זה לא עורר מיד סערה פוליטית ולקח זמן עד שמערכות התקשורת הפנימו שיש כאן דרמה פוליטית גדולה".

לנוכח העובדה שראש הממשלה השווה בבחירות האחרונות את עובדי רשות השידור לחמאס, אתה חושב שמשהו מהותי השתנה אצלו?

"אני לא בוחן כליות ולב. , בלשון המעטה, ובוודאי פוגעת. אבל גם התקשורת עושה מסע של דה־לגיטימציה לעובדים".

מתוך תשדיר הבחירות בו השווה נתניהו את עובדי הרשות לחמאס
מתוך תשדיר הבחירות בו השווה נתניהו את עובדי הרשות לחמאס

יכול להיות. מצד שני, לא התקשורת היא שתקבע את עתיד רשות השידור.

"זה נכון ועדיין, התקשורת משפיעה על דעת הקהל והיא עושה דה לגיטימציה לעובדים. כל הזמן".

מה לדעתך יצדיק את המשך קיומה של רשות השידור שבמשך עשרות שנים לא מצליחה ליצור תוכן טלוויזיוני שקורץ לקהל הרחב?

"אם אני הייתי רוצה מאה אחוז רייטינג הייתי משדר סרטי פורנו, סקס ואלימות. זה היה מבטיח לי יופי של רייטינג. אני בוחר שלא לעשות את זה".

אבל אנחנו לא מדברים על מאה אחוז רייטינג. אנחנו מדברים על שבעה אחוז עד עשרה.

"מה שמשודר בערוץ הראשון ובקול ישראל הם שידורים איכותיים. אני מאוד גאה בכך שאני לא שותף למשדרי זבל כמו 'האח הגדול' ושעשועוני פח".

איזו אלטרנטיבה אתם מביאים? משהו שיוכל לקרוץ לקהל שלא רואה "האח הגדול"?

"הקהל לא רוצה לראות את . הוא מעדיף את הריאליטי. הוא רוצה לראות ערב שלם של פרסומות. הצופה מחפש את האשפה ואני לא אלך לשם".

הפגנה של עובדי רשות השידור בירושלים, בשבוע שעבר
הפגנה של עובדי רשות השידור בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

תגיד, אתה מודע לכך שבמשך שנת 2016 לא הוצא שקל אחד לטובת הפקות מקור מתקציב רשות השידור? על איזה תוכן איכותי אתה מדבר?

"זה נכון, לכן התוכנית שמוצעת כרגע לראש הממשלה, אומרת שנהפוך את רשות השידור לכזו שתפעל על תקציב של 700 מיליון שקלים. תקציב נמוך מהתאגיד. הרשות, על פי ההצעה שמונחת על השולחן, תשקיע 200 מיליון שקלים בהפקות מקור מדי שנה ובמקביל תצמצם את עלויות השכר, גם על ידי הורדת שכר וגם על ידי פרישת עובדים ובצער רב, גם על ידי פיטורי עובדים. הכל תחת התחייבות לעמוד בתקציב של 700 מיליון שקלים".

לפי הסכום הזה של 700 מיליון שקלים אין לרשות השידור מאיפה לקחת 200 מיליון שקלים לטובת הפקות המקור. אתם גוף עם כוח אדם אדיר של יותר מאלף עובדים. כמו כן, השכר הממוצע של עובדי התאגיד הוא 11,780 שקלים בעוד שהשכר הממוצע של עובדי רשות השידור הוא כ–18 אלף שקלים. האם עובדי רשות השידור יסכימו לקיצוץ הזה באלפי שקלים כחלק מהרפורמה?

"אם אתה מצמצם את מצבת כוח האדם כפי שאנחנו מציעים, לא יהיה צורך בקיצוץ כה גדול בשכר".

אתם מעלים את הצעת הייעול הזאת בדקה ה–91. בפועל, היו לכם עשרות הזדמנויות להציע את מהלכי ההבראה הללו. כל זה לא קרה. מה מבטיח לנו שינוי בשלב הזה?

"הנסיבות השתנו. אנחנו בסיטואציה אחרת. עובדים רוצים לפרוש. הם לא יכולים לשאת יותר את החרפה ואת ההתעללות שנמשכת לפחות כבר שנתיים וחצי. הם רוצים לצאת ואז עלויות השכר יירדו. אנחנו מדברים על פרישה של מאות עובדים".

יכול להיות שאתה עומד היום בהתנגדותך לסגירת הרשות לאחר שבחרת שלא לעבור לתאגיד?

"ממש אין קשר בכל הדברים. אני מנסה לעזור לעובדים שנקלעו, שלא מרצונם, לסיטואציה בלתי אפשרית. מה שכן, אם כבר מדברים על התאגיד אז צריך לומר שאנשיו נהגו בחוסר שקיפות בנוגע למערך הכספי שלו. חמישה סמנכ"לים בתאגיד התפטרו וככל הידוע לי הם לא הורשו למסור את נסיבות התפטרותם. התאגיד גם לא הסביר למה קיבל עובדים מסוימים ולא קיבל אחרים. לכך יש להוסיף את היחס של אנשי התאגיד לעובדי רשות השידור שהיה יחס מבזה ומשפיל".

ככתב כלכלי רב ניסיון, לו היית משוחח היום עם שר האוצר, משה כחלון, מה היית אומר לו בנושא רשות השידור והתאגיד?

"הייתי אומר לו להתעלם מעל כל שיקולי הכבוד והמשחקים. תקשיב פחות לאנשי הדרג המקצועי שלך שחרתו על דגלם אג'נדה אחת שקובעת שיש לסגור את רשות השידור בכל מחיר. שאל את השאלות הנכונות ותגלה שאין אמת אחת".

אתה לא מוטרד מהעובדה שראש הממשלה ושריו, יחד עם יו"ר הקואליציה, מדברים על כך שהם לא מוכנים שהתאגיד יקום כי אין להם שליטה בו. אתה לא חושש מהמשך השליטה של פוליטיקאים ברשות השידור כפי שהיה עד עכשיו?

"אני תמיד אומר שלא משנה מי בממשלה, אני תמיד באופוזיציה. אני ידוע כמי שלא עושה הנחות, לא לראשי ממשלות ולא לשרי אוצר. כל שרי האוצר רתחו עלי, לפיד, שטייניץ, כחלון. כולם. אפילו מודעי, בשנת 1985, התפוצץ עלי".

בנובמבר האחרון סיפור על עיתונאי בכיר מרשות השידור המיודד עם אדם שקרוב מאוד לראש הממשלה ועל הקשר שלו להצעת החוק לסגירת התאגיד.באותו היום נכתב  כי מדובר בעודד שחר.

לפי הפרסומים, טענת באוזני נתניהו כי בתאגיד  בחרו להעסיק אנשי שמאל קיצוני וקומוניסטים. האומנם?

"נמאס לי כבר להכחיש שלחשתי על אוזנו של נתניהו. אחרי יותר מ–44 שנים בעיתונות אני מתחיל להבין מה קורה כשממציאים ידיעה ומאותו רגע היא הופכת לעובדה שלא ניתן לערער עליה".

יכול להיות שהציבור פשוט מאס בכם בשל סיאוב המערכות ששלט במערכת?

"יש הסתה פרועה נגד רשות השידור, שלא ברורה לי, בדגש על הערוץ הראשון. אני אזכיר לך שבכנס החירום שערכנו בבית סוקולוב באו בכירי העיתונאים כמו דן מרגלית, אילנה דיין ורינו צרור, ונאמו על כמה שצריך לשמור על רשות השידור. כולם התאדו".

למה לדעתך הם התאדו?

"האמת. אין לי מושג".

יכול להיות שגוף ציבורי שנשען על כספי ציבור בסך למעלה ממיליארד שקל בשנה ולא מצליח ליצור אפילו תוכנית אחת משמעותית או להביא סקופ אחד שייהפך לכותרת ראשית בכל העיתונים, הוא גוף שאין לו תוחלת. יכול להיות שאם הייתם קצת יותר בי־בי־סי ופחות ערוץ 1 מישהו היה יוצא להגנתכם.

"שמע, שידרנו את 'אחוזת דאונטון', סדרת מופת בריטית בתיאום לשידור שלה בחו"ל. בכל העולם היו לה צופים בממדים בלתי הגיוניים. בישראל היא הביאה שני אחוז".

זו סדרת רכש. זה לא המנדט שלכם כגוף שידור ציבורי וזה גם חומר טלוויזיוני שלא עולה הרבה כסף. איפה ה"עולם המופלא" של ערוץ 1? איפה סדרות המופת שהייתם צריכים להשיק מדי עונה?

"אני חושב ש"הארץ היתה תוהו ובוהו" היתה סדרה מופלאה והיא הביאה רק חמישה אחוז רייטינג, שגם הם נרשמו רק לקראת סוף השידור. זה כלום לעומת ה–30 אחוז שמביאים תוכניות כמו 'האח הגדול'. יום אחד התיישבתי מול 'האח הגדול' כי רציתי להבין במה מדובר. אני אוהב לצחוק ולהשתטות אבל ישבתי מול הדבר הזה אחוז פלצות. לא האמנתי שדבר כזה בכלל עולה לשידור על המסך. אני נבהלתי. זה מחריד".

אתה הלכת לראיון בתאגיד והעדפת שלא לעבוד בו. למה בעצם?

"הגעתי למסקנה שמדובר בחבורת חובבנים. ולראיה, בשנתיים וחצי שהם עובדים הם לא הצליחו להעלות לאוויר שום דבר. סרטונים בפייסבוק עושים גם בכיתה ט'. לא צריך בשביל זה תקציב של מאות מיליונים".

יכול להיות שבתאגיד לא היו יכולים לתת לך תלוש משכורת חודשי בסך 55 אלף שקלים, כפי שאתה מקבל היום כשיאן השכר של רשות השידור?

"בכלל לא הגענו לדבר על השכר. השיחה היתה מאוד מנומסת אבל מבחינה מקצועית, ביקשו ממני לחזור 30 שנה לאחור ולזה לא הסכמתי. הדבר היחיד שאמרו לי בנוגע לשכר שהוא לא יהיה גבוה. כשהגעתי לפגישה שם, הסתכלתי ימינה ושמאלה וראיתי אנשים שאין להן מושג מה הם רוצים. לפני הרבה שנים הציעו לי להיות מנכ"ל רשות השידור ואני דחיתי את ההצעה על הסף כי ידעתי שאין לי יכולות ניהול. אני חושב שניהול זה לא משהו שעושים על הדרך. והנה, בתאגיד מינו מנהל חדשות שבחיים לא ניהל חדשות ועורך מהדורה מרכזית שבחיים לא ערך מהדורה מרכזית".

לסיום, יו"ר ההסתדרות הודיע כי ישבית את הביטוח הלאומי ולשכות התעסוקה כחלק מתמיכת ההסתדרות בעובדי רשות השידור. מה אתה חושב על הצעדים הללו?

"אני חושב שההתנהלות של ההסתדרות היא מחפירה. צבועה. יו"ר ההסתדרות אומר שבתקופת מבצע 'צוק איתן' הוא לא רצה להשבית את המשק לטובת אנשי רשות השידור, בשל המצב הביטחוני. ככל שאני יודע, מבצק 'צוק איתן' הסתיים והיו מאז הרבה הזדמנויות להשבית את המשק. כשההסתדרות רוצה, היא יודעת בדיוק את מי להשבית, מתי להשבית ואיך להשבית. במקרה שלנו, ההסתדרות שיחקה משחק כפול ועדיין לא מאוחר לפעול במלוא העוצמה".

בתאגיד בחרו שלא להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ