פלייליסט גלגלצ: רק שיר מזרחי חדש אחד בשבוע

פיטוריו של העורך המוזיקלי אבי שושן עוררו מחדש את הביקורת על הפלייליסט של התחנה הצה"לית. גלגלצ: "בכל שבוע נכנסים רק כארבעה שירים חדשים. משתדלים לתת ביטוי לכל הסגנונות"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדב רביד ואבי שושן
נדב רביד ואבי שושןצילום: דניאל בר און וליאור צור

פיטוריו אתמול (שלישי) של העורך המוזיקלי, אבי שושן, מוועדת הפלייליסט של גלגלצ, הצליחו להרעיד את אמות הסיפים של תחנת הרדיו המואזנת ביותר בישראל ולעורר מחדש את הדיון על אופיה ועל השירים שנבחרים להיות מושמעים בפלייליסט שלה. ממידע שהגיע ל"הארץ" עולה כי ראשי התחנה ומשתתפי ועדת הפלייליסט קבעו כי אין להכניס לרשימת ההשמעה של התחנה הצה"לית יותר משיר מזרחי חדש אחד בשבוע. גם הסיכוי שיתקבלו שני שירים מזרחיים חדשים, שבוע אחרי שבוע, הוא נמוך. הרוק הישראלי, למשל, אינו מוגבל מבחינה זו וייתכן כי שני שירים חדשים מהז'אנר ימצאו את מקומם ברשימת ההשמעה של אותו השבוע.

רק בשבוע שעבר פורסמה רשימת האמנים המושמעים ביותר בתחנה, ממנה עלה כי זמרי וזמרות המוזיקה המזרחית והים תיכונית לא הצליחו להשתחל לעשירייה הפותחת. הנציגות הבולטת הראשונה לאמני הז'אנר נרשמה רק במקום ה–25 שנשמר לשרית חדד, ככל הנראה הזמרת המצליחה בישראל בשני העשורים האחרונים. אחריה הגיעו עומר אדם (מקום 26), עדן בן זקן (מקום 35) ואייל גולן שהתמקם במקום ה–37 עם 456 השמעות.

איך קרה שאמנים מרכזיים ומצליחים כמו גולן וחדד מגיעים לתחתית רשימת ההשמעות של גלגלצ? בוועדות הפלייליסט של גלגלצ, המכונסת מדי שבוע יש 12 חברים קבועים. אבי שושן, נעם כהן, לבנת בן חמו ואלי ממן, שמשתתפים בה באופן קבוע, הינם ממוצא מזרחי. בימים אלו מצויה בן חמו בחופשת לידה ואבי שושן, כאמור, פוטר, כך שכעת יושבים בוועדה שני חברים ממוצא מזרחי.

מספר החברים בוועדה ממוצא מזרחי עלול להיות קריטי: כדי ששיר ייכנס לרשימת ההשמעה של התחנה נדרש רוב. שתי אצבעות, באופן טבעי, לא יספיקו. מיותר לציין כי גם הנציגים ממוצא אשכנזי מצביעים לא פעם בעד שירים מזרחיים וים תיכוניים, אך בשנים קודמות בהן היו חברים בוועדה שלושה עד ארבעה משתתפים ממוצא מזרחי אושרו לשידור שירים של אמנים כמו מרגלית צנעני, מושיק עפיה, עדי לאון וליאור נרקיס, שנעדרו בעבר מרשימות ההשמעה של התחנה.

בעקבות פיטוריו של שושן ספגה התחנה הצה"לית ביקורת רבה ברשתות החברתיות. הפוסט של שושן בעמוד הפייסבוק שלו בו כתב כי בגלגלצ "רצו שם מזרחי שיהיה ׳עלה תאנה׳ אבל סירבו לשמוע את הקול המזרחי" הצליח להפתיע גם את ראשי התחנה ובהם את מנהל גלגלצ, נדב רביד, שהיה אחראי על גיוסו של שושן רק לפני שנה. גם תגובתה של שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שהכריזה מלחמה על גלגלצ בפומבי, כמו גם דבריה בראיון לניב רסקין השבוע כי שושן הוא עלה תאנה לתחנה כולה, לא תרמו להרגעת הרוחות.

רביד, שהחליף לפני כשנה וחצי את דלית עופר, נחשב לאדם בעל טעם מוזיקלי מגוון במיוחד. לא פעם תקפו אותו דווקא על כך ששיבש את הדנ"א המקורי של התחנה בכך שגיוון את רשימות ההשמעה שלה והוסיף אליהן גם אמנים עצמאיים. כחלק מאותו מהלך, רביד ביקש גם לחזק את הנוכחות של המוזיקה המזרחית בתחנה והחליט לגייס את שושן ואת בן חמו. מהלך זה הביא לעלייה משמעותית במספר השירים המזרחיים שנוגנו בתחנה בשנה החולפת. גם הכניסה של הביטים האלקטרוניים העכשוויים למוזיקה הים תיכונית התאימו לאופיה הפופי של התחנה, דבר שתרם לעלייה בהשמעתה.

עוד בטרם הצטרפותו לגלגלצ, שושן שימש כמבקר המוזיקה המזרחית של Ynet, וקולו הפך למשמעותי במיוחד עבור אמני הז'אנר. כמבקר מוזיקה ותרבות שושן הקפיד לטעון כי לא קיימת אפליה נגד מוזיקה מזרחית בישראל. הוא חזר שוב ושוב על טענות אלו, והבהיר כי הרדיו בארץ מקבל את האמנים באשר הם וכי הפתיחות ניצחה את החשכה והגזענות. בעקבות אמירות ברוח זו זכה לא פעם לביקורת חריפה מצד חבריו למאבק המזרחי, שראו בו אדם תמים שאינו מבין את מוקדי הכוח והתנהלותם.

קליטתו של שושן בוועדת הפלייליסט של גלגלצ לפני שנה הוצגה בתקשורת, במידה רבה של צדק, כניצחונה של השרה רגב. זו מיהרה להתקשר ולברך את שושן על מינויו הטרי ואמרה לו כי תפקידו משמעותי וחשוב. עם כניסתו לתפקיד, שושן, שהבין כי הוא נישא על רוח גבית חזקה במיוחד, דרש בתוקף להכניס אמנים מזרחים לרשימות ההשמעה ולא פעם התפתח דיון עירני בינו לבין יתר חברי ועדת הפלייליסט, שהיו חלוקים בדעתם. בעיני חלק מחברי הוועדה, שושן הגיע בכדי להרוויח הון פוליטי. בעיני רבים אחרים, שחיכו לשינוי מבחוץ, נתלו בהעסקתו שם תקוות גדולות.

עלה תאנה מזרחי

לפני כחצי שנה התראיין שושן ל"7 לילות" ותקף את התחנה ואת העומדים בראשה, דבר שעורר מתיחות רבה בינו לבין רביד. באותה כתבה תיאר שושן כיצד הבין כי גישתו כמבקר מוזיקה מזרחית היתה שגויה וכי אכן קיימת אפליה לטובת מוזיקאים אשכנזים. בעקבות הראיון, במשך חודשיים רביד נמנע מלדבר עם שושן, למרות שהשניים התראו לא פעם במסדרונות התחנה.

שושן הבין כי פיטוריו צפויים כאשר שמע על גיוסו לתחנה של עורך רדיו דרום, אלי ממן, לפני חודשיים. בניגוד לשושן, שאינו מגיע מרקע של עשייה רדיופונית, לממן יש נסיון רב בתחום זה, דבר שכלל הנראה שימש כאמתלה לפיטורים של שושן. 

שושן, שעובד כדובר בית החולים איכילוב, ידע כי ברגע שיפוטר יוכל להגיב בחריפות ולמחות נגד הגזענות בה נוהגים לטענתו אנשי התחנה. "אלו פרפורי הגסיסה של שלטון חונטה ששולטת כאן יותר מידי שנים על התרבות של כולנו ושמנסה לשמר עדיין בכל מחיר את האחיזה שלה", כתב שלשום בפייסבוק, "לידיעתם: המהפכה תושלם".

גם אם יש ממש בטענותיו של שושן אודות ייצוג חסר של המוזיקה המזרחית בתחנה, הרי שיש להזכיר בכל זאת את מגמת השינוי שהחלה עם הגעתו שלו ושל בן חמו לוועדת הפלייליסט, לצד טעמו האקלקטי של רביד. יש לקוות שלמרות פיטוריו של שושן מהתחנה, הטעם המוזיקלי של התחנה ימשיך להתרחב ולהיות מגוון.

מגלגלצ נמסר כי ״מכניסתו של מנהל גלגלצ הנוכחי הגדלנו משמעותית את ההשמעות של שירים המזוהים עם סגנון המוזיקה הים תיכוני. אנו פונים לקהל עצום של מיליוני מאזינים ולכן משתדלים לתת ביטוי לכל הסגנונות בתמהיל הנכון למאזיני הרדיו הפופולרי בישראל. מאחר שבכל שבוע נכנסים רק כארבעה שירים חדשים, אנו רוצים להביא לידי ביטוי את המגוון הרחב ביותר שמגיע לתחנה. לכן אנו משתדלים שכל סגנון יקבל ייצוג בהתאם להיצע שירים החדש. כך הדבר קורה גם לדוגמה עם שירים מז׳אנר ההיפ הופ״.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ