עיתונאי ערוץ 1 זועמים ונעלבים: "קברו אותנו קבורת חמור, בלי לתת אפילו זמן להיפרד"

מחאה בקרב עיתונאי מבט לדורותיו על הסגירה החפוזה והלא־מכבדת של הרשות. יעקב אחימאיר: "קלון לממשלה. מה אנחנו, פושעים?". חיים יבין: "איוולת". רפיק חלבי: "חרפה"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יעקב אחימאיר (משמאל) בעת הודעת הסגירה. "אות קלון לממשלה
יעקב אחימאיר (משמאל) בעת הודעת הסגירה. "אות קלון לממשלהצילום: צילום מסך ערוץ 1
איתי שטרן
איתי שטרן

בגרון חנוק וקול שבור הגישה הערב מיכל רבינוביץ' את מהדורת "מבט" האחרונה, זאת לאחר שהבשורה על כך הגיעה רק שעות ספורות לפני השידור. "תמו שידורנו" אמרה רבינוביץ' רגע לפני שעובדי אולפן החדשות נעמדו בסמוך לה ושרו את המנון המדינה. "זו היתה מהדורת מבט האחרונה בהחלט מרוממה אחרי 50 שנות שידור, שהחלו בשנת 1968. זה קורה מוקדם משצפינו ומופתעים שכך קרה", אמרה. כבר בתוכניתה של גאולה אבן, שקדמה ל"מבט", היא בישרה בדמעות על הסגירה הצפויה.

כונס הנכסים הרשמי של הרשות, דוד האן, שהודיע היום בוועדת הכלכלה של הכנסת כי כל שידורי הרשות ייפסקו ממחר בבוקר, הוסיף עם זאת כי הורה להחריג 20 איש על מנת לאפשר בסוף השבוע הזה שידור ראוי של האירוויזיון.

מהדורת מבט האחרונה

כבר בראשית המהדורה התנצלה רבינוביץ' בפני הצופים על כך שגרונה נחנק מעת לעת. רבים מבכירי הרשות הגיעו לאולפן "מבט" בכדי להיפרד. יעקב אחימאיר אמר דברים קשים על הסגירה החפוזה והבלתי צפויה: "לא רק שהרגו אותנו אלא קברו אותנו קבורת חמור. לא נותנים לנו אפילו להיפרד כהלכה. לא נותנים לנו את האפשרות לומר תודה לכל האנשים שנמצאים כאן באולפן. אני, כמו רבים, לא מבין את המהלך הזה".

בהמשך דבריו ציין אחימאיר כי סגירת הרשות תהיה בגדר "אות קלון על הממשלה הזו, שככה מקבלת החלטות. מה, אנחנו פושעים? מוציאים אותנו כמו אסירים לטיול בן חצי שעה אחרונה בבית הסוהר? איזה מין דבר זה?".

חיים יבין, המגיש המיתולוגי של מהדורת "מבט", הועלה לשידור ומסר בשיחה טלפונית כי הוא זועם על סגירת הרשות ועל סופה של המהדורה. "זו טרגדיה ואיוולת. 'מבט' רשמה דפים מפוארים בתולדות התקשורת הישראלית ובתולדות העיתונות של מדינת ישראל. עכשיו בהינף יד קוטעים אותה. למה? מה יוצרים במקומה? לאן זה מוליך אותנו? מדובר כאן בגחמה של איש אחד, אומנם ראש ממשלה, אבל זו גחמה שלו. זה ממש עצוב וגובל בבכי, כל הדבר הזה. אני עצוב, זה כל מה שיש לי להגיד, מהבטן ומהלב".

אורי לוי, משדרניה הותיקים של הרשות, נפרד אף הוא בלב כואב מהמדורה ואמר בשידור: "אני לא יכול לנשום מאז אחר הצהרים. רציתי לבוא ולהגיד תודה לכל האנשים, שהם כמו המשפחה שלי. מישהו בא ולוקח לך את זה. אני מאוד כועס ונעלב. באתי לכאן כשהייתי ילד בן 25 ושידרנו כאן שלל אירועים. הגענו עד ביירות בכדי לשדר לאולפן ותראו איך אנחנו מסיימים. נורא קשה לי לדבר".

רפיק חלבי, לשעבר עורך מבט וראש חטיבת החדשות, עלה אף הוא לשידור ונפרד: "הלב נצבט. אני לא יכול להשתמש במילה אחרת מלבד 'בושה וחרפה' ביחס לדרך קבלת ההחלטות של הממשלה הזו. מדובר באנשים ששכחו מהי ממלכתיות. אומרים לאנשים שיילכו תוך שעתיים הביתה — שהם יילכו הביתה!".

יעקב אילון, שהגיש במשך כשנתיים את מהדורת "מבט", דיבר בעצב על הסגירה. "צריך היה לעשות את זה אחרת", אמר אילון, "מהדורת מבט הייתה צריכה להמשיך להיות משודרת עוד 50 שנה. לא סוגרים דבר כזה. אנחנו אתכם ונקווה לאיזה שהוא טוב".

גם נשיא המדינה, ראובן ריבלין שיגר ברכה אחרונה לעובדים וביקש למסור להם את תודתו על שנים של פעילות רציפה. "הייתם עמוד האש של השידור הציבורי. תודה על העבודה המסורה" מסר ריבלין.

יו״ר האופוזיציה, בוז׳י הרצוג, צייץ הערב דרך חשבון הטוויטר שלו: ״‏החשכת מבט הערב ורשת ב' מחר בלי תיאום והכנה - צעד אלים וגס רוח שפוגע בעובדים המסורים ובציבור". 

ח"כ אורן חזן מהליכוד צייץ: ״‏כואב את כאבם של אנשי רשות השידור ושואל את עצמי, ולא לראשונה, איפה הלב שלכם ח"כים?״

מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של ערוץ 10, כתב: ״‏‏מעליב שעובדי הרשות לא זכו אפילו לשידור פרידה חגיגי של 'מבט' אחרי עשרות שנים. התעללות הממשלה בהם ובעיתונאי התאגיד תיזכר לתמיד כפרק עגום״.

ציון נאנוס, איש חדשות 2 מסר: ״‏כשעה לפני מהדורת מבט שומעים העובדים לראשונה שמבט, המשודרת ברצף כמעט 50 שנה, תשודר הערב בפעם האחרונה. בושה וחרפה. חלטורה וציניות ללא גבול״.

העיתונאי יגאל מוסקו צייץ: ״‏תודה לאנשים שעשו את מבט ההיסטורית ובנו את האתוס של עיתונות טלוויזיה חופשית בישראל. תודה ל'יומן'! אלוהים נצור את הארכיון".

אמנון לוי צייץ אף הוא: ״‏הלב הערב עם עובדי רשות השידור. לא מגיע להם הזילזול וההכפשה שעברו. בושה לממשלה וגם לנו אנשי התקשורת שלא מספיק שמרנו על כבודם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ