מנכ"ל חדשות 2: כתבת "אולפן שישי" על בוקרשט היתה צריכה להיות נוקבת יותר - תקשורת - הארץ

מנכ"ל חדשות 2: כתבת "אולפן שישי" על בוקרשט היתה צריכה להיות נוקבת יותר

יו"ר הרשות השנייה מתחה ביקורת חריפה על הכתבה ששודרה בסוף השבוע ובה נראו ישראלים שוכרים את שירותיהן של נשים בזנות. "הציגו ניצול נשים כפעולה שגרתית כמו נעילת נעליים"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מתוך הכתבה ב"אולפן שישי"
מתוך הכתבה ב"אולפן שישי"צילום: ערוץ 2 / מאקו

יו"ר הרשות השנייה, אוה מידז'בוז, ביקרה הבוקר (שני) בחריפות את כתבת "אולפן שישי" ששודרה בסוף השבוע האחרון ועסקה במסיבות הרווקים של ישראלים בבוקרשט, וכללה תיעוד של נערות ליווי וחשפניות, ללא התייחסות לתעשיית הזנות והסחר בבני אדם במדינה. "קשה היה להאמין שבשנת 2017 תשודר במהדורת חדשות של ערב שבת כתבה המציגה תופעה כה חמורה של החפצת נשים כבילוי לגיטימי וכאייטם קליל", מסרה מדז'יבוז' בהודעה לתקשורת. "אי אפשר להישאר אדיש לטקסטים שעלו מהכתבה והציגו ניצול נשים כפעולה שגרתית כמו נעילת נעליים".

מידז'בוז ביקשה את תגובתו של מנכ"ל חדשות 2, אבי וייס, והאחרון אמר היום כי הכתבה אכן היתה צריכה להיות ביקורתית יותר. "אין ספק שהכתבה לא היתה אמורה להראות ולהישמע כך", אמר וייס. "לדעתי יש חשיבות להציג את התופעה המתועבת הזאת ולשים זרקור על כך. עם זאת, גם לתחושתי היה נכון לשאול את המרואיינים שאלות קשות ומשפטי הקריינות חייבים היו להיות הרבה יותר נוקבים נגד התופעה הפסולה שהוצגה בכתבה. דיברתי עם כל המעורבים והדברים יטופלו".

בהמשך דבריה מסרה יו"ר הרשות השנייה מידזבוז כי "בזמן שידור הכתבה הציפייה שלי כצופה מן המניין היתה כי ישולבו אמירות או מומחים שיוקיעו מכל וכל את התופעה המוצגת בכתבה, אך אלה לא באו כלל לידי ביטוי בכל 12 הדקות של הכתבה". היא הוסיפה כי הוועדה לבחינת ייצוג נשים בתקשורת תקיים דיון מיוחד בעקבות שידור הכתבה.

עד כה התקבלו למעלה ממאה תלונות בקרב נציב תלונות הציבור של הרשות השנייה נגד הכתבה, שעוררה ביקורת רבה. ראוי לציין כי בתגובה לתלונות הרבות שהצטברו אמש בנוגע לכתבה, מסרו מחדשות 2 מסר שונה מזה של מנכ"ל החברה וציינו כי "אנו ערים לביקורת שנשמעת על הכתבה. עם זאת, מדובר בתיעוד תופעה רווחת ולא שולית. גל התגובות המזועזעות ממחיש את חשיבות שידור הכתבה".

בכתבה, שאורכה 11 דקות, ליווה עמרי קרונלנד חבורת ישראלים צעירים המדברת בגלוי על הגעתם לבוקרשט כדי "לחגוג" במועדוני חשפנות ובחדריהם האחוריים. מרואיין, שמארגן מסיבות רווקים לישראלים ונשאל אם הוא לא רואה ממד של ניצול כלפי הנשים הרומניות, השיב: "הבחורות עושות את זה בכיף ומרצונן".

קרונלנד נמנע מלדבר על פניה האמיתיות של תעשיית המין במזרח אירופה בכלל וזו של בוקרשט בפרט. הוא לא טרח לציין כי נשים רבות נחטפות לבירת רומניה ומשמשות כפועלות בתעשיית המין בניגוד לרצונן. לפי דו"ח של האו"ם, רומניה נמצאת ברשימה הלא מחמיאה של אחת מ–11 המדינות שבהן קיים סחר רב בבני אדם, חלק ניכר ממנו עבור תעשיית הזנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ