אבנר הופשטיין: ראש מערכת החדשות בגל"צ ניסה למנוע תחקיר על שלדון אדלסון

לטענת הופשטיין, ראש דסק התחקירים של התחנה לשעבר, איים עליו אבי ברזילי בפיטורים אם לא יסגיר את מקורות התחקיר, שפורסם אשתקד. גל"צ: ״הדברים אינם ראויים לתגובה"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אבנר הופשטיין
אבנר הופשטיין. "הוא אדם לא אמיץ"צילום: תומר אפלבאום
איתי שטרן
איתי שטרן

אבנר הופשטיין, ראש דסק התחקירים של גלי צה"ל לשעבר, תוקף את ראש מערכת החדשות של התחנה הצבאית, אבי ברזילי, בטענה כי האחרון ניסה למנוע פרסום תחקיר ואף איים עליו בפיטורים בעקבות אי הסגרת מקור. בפוסט שפירסם הופשטיין אמש (שבת) בעמוד הפייסבוק שלו הוא מתאר כיצד לפני שנה וחצי הציג תחקיר שקשר בין רכישה והפרטה אפשרית של בית החולים הדסה בירושלים על ידי הזוג מרים ושלדון אדלסון, לבין מינויה של אדלסון לחברה בוועד בית החולים. שיאו של התחקיר בהקלטה שבה נשמעת מנכ"לית נשות הדסה בישראל, אודרי שימרון, רעייתו עורך דינו של ראש הממשלה, דוד שימרון, מספרת על העניין שהביעו הזוג אדלסון ברכישה.

על אף ערכה החדשותי של הידיעה, טוען הופשטיין כי ברזילי סירב תחילה לשדר את התחקיר. בשיחה עמו מספר הופשטיין כי "זו היתה הכתבה הראשונה שבה עבדתי מול ברזילי. הוא התנגד לסיפור מלכתחילה וטען שאולי בכלל טוב שאדלסון יקנה את הדסה ויציל אותו. הוא גם ניסה ללכת ולמצוא גיבוי לדעה שלו בעניין הזה, אבל כל מי ששמע את הסיפור, כולל מפקד התחנה ירון דקל, הבין כי מדובר בסיפור מרתק. ברזילי, למרות האישור של דקל, כנראה פחד נורא. הוא אדם לא אמיץ שידע שאדלסון אוהב לתבוע עיתונאים".

לדברי הופשטיין, הסיפור קיבל תמיכה גם מצד היועצת המשפטית של התחנה: "ההקלטה עזרה מאוד לחזק את הסיפור. לא היה חשש משפטי של ממש. בשלב הבא, ברזילי כינס פגישה עם כמה גורמים בתחנה וניסה לשכנע אותם לרדת מזה, אך גם אותם גורמים ביקשו לשדר את התחקיר. כשהבין שזה המצב, הוא שאל אותי לידם מי היה המקור שלי להקלטה. הבהרתי לו שבחיים לא אסגיר מקור. הוא התעקש ואמר שאפילו בפרשת ווטרגייט העיתונאים חשפו את הזהות של 'גרון עמוק'. ברור שזאת טעות גמורה; גרון עמוק חשף את עצמו, זמן קצר לפני מותו".

הופשטיין מוסיף כי בעקבו סירובו לחשוף את מקור הדלפת ההקלטה, איים עליו ברזילי בפיטורים. "נניח שתחת לחץ הייתי נשבר ומוסר לו את המקור שלי, לך תדע מה הוא היה עושה עם המידע הזה". לדבריו, גם אחרי פירסם התחקיר הקשה עליו ברזילי: "אנשים בתחנה אמרו לי לרדת מזה. במקום לקדם את הסיפור, יעקב ברדוגו ואראל סג"ל ירדו עליו בשידור. הרי אם רביב דרוקר היה מביא סיפור כזה בערוץ 10 היו מרימים אותו לגבהים. במקרה הזה, קברו את הסיפור הזה לגמרי".

הופשטיין, עיתונאי ותיק וזוכה פרס פראט בעקבות כתבה שפירסם ב"הארץ" על תעשיית פצלי השמן בישראל, פוטר מתפקידו כראש מחלקת התחקירים של גל"צ מוקדם יותר השנה. הנהלת התחנה מסרה כי סיבת הפיטורים היא צמצום במצבת כוח האדם של התחנה, אך הופשטיין הציג תמונה אחרת. בפוסט שפירסם לאחר פיטוריו תקף את דקל ואת ברזילי. "הנהלת התחנה הושחתה עד העצם", טען בין השאר והוסיף וכי "איני יודע מה מנחה את דקל בשלהי כהונתו כמפקד גלי צה"ל. האם הובטח לו דבר מה? האם מחזיקים בו כבן ערובה בתפקיד? חלק מחבריו נמנעים מלבקר אותו בפומבי, בזמן שמאחורי הקלעים הם סופקים כפיים ומטנפים עליו חופשי".

מגל״צ נמסר בתגובה: ״הדברים אינם ראויים לתגובה. מיום שנודע לאבנר כי הוא עומד בפני פיטורים, הוא החל במסכת הכפשות שונות ומשונות — וזאת אחת מהן״.

מאבי ברזילי לא התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ