בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

איגודי היוצרים לשר קרא: מתנגדים לסגירת תאגיד השידור הציבורי

הארגונים דחו את הצעת שר התקשורת להעביר 250 מיליון שקל ליצירה מקורית במקום התאגיד: "שוחד של ממש". יו"ר איגוד התסריטאים עמית ליאור: "קרא מדבר מגרונו של נתניהו"

11תגובות
שר התקשורת קרא
עמית שאבי

שבעת איגודי היוצרים בישראל, בהם איגוד הבמאיות והבמאים, איגוד התסריטאים ושח"ם, הביעו התנגדות נחרצת לכוונתו של שר התקשורת, איוב קרא, להביא לסגירת תאגיד השידור הציבורי תוך העברת 250 מיליון שקלים לטובת יצירה מקורית. במכתב שנשלח בסוף השבוע לשר נכתב כי הצעתו, עליה הודיע החודש, להקים קרן ליצירה מקורית במקום התאגיד היא מעין "שוחד ציבורי של ממש".

"בדבריך בתקשורת ציינת כי בכוונתך להביא לסגירת התאגיד ולהקמת קרן ליצירה מקורית ישראלית — אנו עונים בקצרה, לא יהיה!", כתבו היוצרים לשר. "איגודי היוצרים יציבו את עצמם שוב בחזית המאבק על שידור ציבורי ישראלי ראוי וחופשי. בעבר כבר הוצע לנו מה שעשוי לעלות לכדי שוחד ציבורי של ממש, 250 מיליון שקלים כדי לשים אותנו בגטו של יצירה ישראלית ובערוץ נפרד של יצירה מקורית, וכל זאת על מנת שנוותר על מאבקנו לטובת שידור ציבורי, ממומן על ידי הציבור ולמען הציבור. לא הסכמנו לשוחד כזה בעבר ולא נסכים לו עכשיו ובעתיד".

בהמשך המכתב מציינים ראשי הארגונים כי בפגישה שערכו עם השר קרא כשנכנס לתפקידו, הבטיח להם האחרון כי לא תהיה פגיעה בתאגיד השידור הציבורי וכי "אי אפשר לעצור אותו ואי אפשר לשגע את כולם כל הזמן".

"תחושה קשה של שיקולים זרים עולה מהתנהלותך", הוסיפו, "תחושה שבצעדיך האחרונים הציבור הישראלי לא נמצא בראש מעיינך, תחושה שכל מטרתך היא להטיל אימה על כלי תקשורת אשר שייך לציבור, ממומן על ידי הציבור ומיועד לשרת את הציבור. אנחנו מבטיחים לעשות כל מאמץ אפשרי על מנת שהציבור בישראל יבין את זה".

ארגוני היוצרים הדגישו את החשיבות של שידור ציבורי חופשי. "חובה בעינינו שמדינה הדואגת לצביונה התרבותי, לשיח ולמגוון התרבותי שבה ולחופש העיתונות המתנהל בה, תהיה רשת שידור אחת ששיקוליה אינם כלכליים, אינם פוליטיים ואינם כפופים למפלגה ולריבון! כך נהוג במרבית המדינות באיחוד האירופי, בסקנדינביה, בקנדה, בקוויבק, בדרום אפריקה, בגרמניה וביתר המדינות הנאורות שמכבדות את שפתן, תרבותן, את הדמוקרטיה, חופש העיתונות ואת הציבור שלהן".

יו"ר איגוד התסריטאים, עמית ליאור, ששבת רעב בעקבות נסיונות הסגירה של התאגיד עוד בטרם עלה לאוויר, מבהיר כי איומיו של קרא מסוכנים בעיניו ומוסיף ש"גם אנשים טיפשים יכולים להיות מאוד מסוכנים. הרי ברור שקרא מדבר מגרונו של ביבי. אני קורא לשר לעימות תקשורתי, בכל פלטפורמה שיבחר בכדי לנהל איתו דיון בקשר לתוכניות שלו לעתיד התקשורת והיצירה בטלוויזיה בישראל".

ארגוני היוצרים חוששים כי שר התקשורת, כמו מנכ"ל משרד התקשורת הנכנס, מימון שמילה, מבקשים להפחית את הרגולציה על יצירת סוגה עילית בטלוויזיה בישראל. במקרה כזה, כמות הפקות המקור האיכותיות עלולה לרדת, דבר שיוביל למשבר גדול בענף. תאגיד השידור הציבורי ניצב היום בראש החץ של היצירה הישראלית, שכן הוא מתוקצב ביותר מ–200 מליון שקל בשנה לטובת הפקת תוכן שכולל חדשות, סדרות מקור, תוכן דוקומנטרי ועוד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו