בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תקשורת

עורכות "המקום הכי חם בגיהנום": "סירוב לע"מ להעניק לנו תעודת עיתונאי — עיוות"

עורכות האתר פתחו בקמפיין להגדלת מספר הכניסות, לאחר שלשכת העיתונות הממשלתית סירבה להאריך את תעודותיהן בטענה שלא הגיעו לרף ה-10,000 ביום. "עיתונות אינה רק רייטינג. הרי 'המקום' קם כדי להביא קולות הנדחקים מתקשורת המיינסטרים"

16תגובות
עינת פישביין (מימין) ואירית דולב. המדדים של לע"מ התיישנו, המציאות התקשורתית משתנה מדי יום
מאיה הפנר

לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ) מסרבת להעניק תעודות עיתונאי לחברי המערכת של "המקום הכי חם בגיהנום" בטענה שהאתר אינו עונה על הקריטריון של מידת החשיפה המינימלית. על פי הלשכה, תנאי לקבלת תעודת עיתונאי הוא שהאתר יזכה ל–10,000 כניסות ביום, ו"המקום" אינו מגיע לכך. עינת פישביין, ממייסדות האתר ועיתונאית ותיקה ומוערכת, מסרה היום ל"הארץ" כי עם הקמת האתר זכו חברי המערכת לתעודות עיתונאי, כסוג של "הגנת ינוקא" לשנתיים, ובו היה האתר אמור להגיע למספר הכניסות הנדרש. בתום אותה תקופה לא הגיע האתר ליעד ולכן הופסקה הנפקת התעודה.

"קודם כל, מגיעות לנו תעודות לע"מ כי אנחנו עיתונאים בישראל" אומרת פישביין. "אנחנו צריכים גישה למערכת בתי המשפט, בעיקר עבור התחקירים של שרון שפורר. אנחנו זקוקות לתעודות האלו גם כעורכות האתר, כי אנחנו עובדות יחד על התחקירים שלה: כבר קרה שפניתי לדובר המשטרה כדי לקבל תגובה ובגלל שאין לנו תעודת לע"מ הם שלחו אותי לפניות הציבור, זה ביזיון". פישביין מציינת שהקמפיין הנוכחי שואף להגדיל את כמות קוראי האתר. "חסרות לנו כ–90,000 כניסות בחודש. בשבוע הקרוב, שבו יתנהל הקמפיין, ננסה להביא את הסכום הזה כפול ארבע".

עינת פישביין ראיון - דלג

את חושבת שמדד ההקלקות עדיין רלוונטי היום להענקת תעודת עיתונאי?

"כל הקריטריון של קליקים בהקשר זה הוא מופרך. גל מור, מומחה אינטרנט שנקרא לייעץ לוועדה ב–2010, הוא האיש שהביא את מדד הקליקים לוועדה והיום גם הוא אומר שהמדד הזה כבר לא רלוונטי. בזמנו הוא קבע את הנתון הזה כי היתה תחושה שכל אחד יכול לפתוח בלוג עמוס קוראים שישגע את משרדי הממשלה, ולהיות תייר מוזיאונים בלתי נלאה (מחזיקי תעודת עיתונאי נכנסים למוזיאונים בחינם — א"ש), אבל במציאות היום המדד הזה אינו רלוונטי לכלי התקשורת העצמאיים הקטנים, ובוודאי שלא לכלי התקשורת הגדולים".

אירית דולב, העורכת הראשית של "המקום", מוסיפה: "המלחמה שלנו בקמפיין שננהל השבוע היא על ההכרה בהיותנו גוף תקשורת משמעותי ומשפיע, ואלה דברים שנאמרים לנו תדיר. תסתכל על הכתבות שהעלינו רק בימים האחרונים: מכתב וראיון של ניצולת זנות; חשיפת תלונה חדשה על אונס בפרשת קסטיאל; הסיפור על מאחורי־הקלעים של הקלטות יאיר נתניהו וערוץ 2; כתבה על פגיעה באוטיסטים ברשת. כדי להביא חומרים כאלה, בקצב כזה, נדרשת מערכת של עשרות אנשים ואנחנו מצליחים, עם צוות מזערי, לייצר סטנדרטים עיתונאיים מהגבוהים שיש, לטעמי.

"הקביעה של לשכת העיתונות הממשלתית למכסה של כניסות ויוניקים (מספר הנכנסים) היא כל כך מעוותת", מוסיפה דולב, "שיש להניח אותה בצד ולחשוב על פרמטרים נכונים לקביעה מיהו עיתונאי, מהו כלי תקשורת ומי ראוי לקבל תעודה כדי שיוכל לעשות את מלאכתו כראוי. אנחנו מתנגדות לתפיסה שעיתונות היא טראפיק או רייטינג. עיתונאי הוא לא עבד להבאת רייטינג, אלא להבאת סיפור טוב, לחשיפת האמת, לזה הוא צריך להתמסר ותו לא. הקביעה של הלשכה שאנחנו לא זכאיות לתעודות עיתונאי עושה את הפעולה הכי פרדוקסלית שאפשר להעלות על הדעת: הרי 'המקום' הוקם לפני ארבע שנים בין היתר כדי להביא לציבור את הקולות שלא מצליחים להישמע במיינסטרים התקשורתי ואת הסיפורים של המוחלשים שנדחקים הצידה כי כולנו מכירים את הכללים הדורסניים של הרייטינג וכלי התקשורת הממוסדים, אז מה שקורה כאן הוא שלשכת העיתונות הממשלתית שמה סטמפה על הקונבציה ומחזקת אותה, בכך שהיא אומרת שמי שמסקר את הסיפורים האלה הוא לא כלי תקשורת, כי הרי גם אצלנו ברור שהסיפורים האלה מתקשים לייצר טראפיק".

מה לדעתך יכול לפתור את הבעיה ולהבדיל בכל זאת בין כלי תקשורת שזכאים לתעודת לע"מ וכאלה שלא?

דולב: "המדדים לקביעה מהו גוף תקשורת ומיהו עיתונאי צריכים להשתנות ובדחיפות. איפה נכנסים מדדים שמתייחסים לעומק וליסודיות של החומרים? איפה מחושבת העובדה שאנחנו כמעט מדי יום מביאות חומרים מהשטח? איפה ההתייחסות לכך שאנחנו גוף תקשורת שמשלם לעובדיו על כל כתבה, טור, איור או צילום? זה לא פרמטר נחשב? ואיפה הפרמטר של ההשפעה שלנו על כלי תקשורת אחרים והעובדה שלפחות חמישה אייטמים בשבוע בתקשורת הם פולו־אפים לסיפורים שלנו?"

"ניצן חן ולשכת העיתונות צריכים להבין שהמפה התקשורתית העולמית השתנתה ומשתנה מדי יום, והחלטות שנקבעו לפני כמה שנים יוצרות עיוות. הציבור מוכיח עד כמה העיוות הזה לא לרוחו — אנחנו עומדים כיום באתר על 300,000 יוניקים בעקבות הקריאה שלנו שיצאה לפני יומיים בלבד. זה אומר דרשני".

היו שטענו כי מקשים עליכם בגלל שאתן נכנסות בגופים רבי עוצמה כמו לשכת עורכי הדין.

פישביין: "אני חושבת שהקושי הזה שמציבים בפנינו הוא בעיקר בירוקרטי. אם היית אומר לי שלאתר 'מידה' יש תעודות עיתונאי, הייתי חושבת שאולי זה המצב, כי אין ספק שהם עושים פחות עבודה עיתונאית ובעיקר מתמקדים בכתיבת דעות שמייצגות את הממשלה והעומד בראשה. אני לא יודעת אם יש להם. אני לא רואה את המחשבה הקונספירטיבית הזו ובטח שלראש הממשלה לא ממש אכפת אם יש לנו תעודת עיתונאי או לא. בגדול, כל המאבק הזה רק הופך אותנו ליותר נחושים".

מה הסיכוי שתגדילו משמעותית את כמות הקוראים אחרי ארבע שנות פעילות?

דולב: "הטראפיק שלנו גדל כל הזמן, אבל יש לנו לא מעט מגבלות שהן תולדה של השוק הדיגיטלי כיום: למשל תקרת הזכוכית של פייסבוק, שמערים קשיים לא רק על דפי מדיה אלא בכלל. היו לנו לא מעט ימים ושבועות שהטראפיק שלנו לא בייש אתרי ענק כמו ynet ומאקו, בסיפורים הגדולים שלנו. בסופו של דבר המפתח שלנו לטראפיק לא שונה משל האחרים — להביא סיפור טוב".

מלע"מ נמסר בתגובה: "לשכת העיתונות מאחלת הצלחת לקמפיין הגדלת מספר הכניסות של 'המקום הכי חם בגיהנום', אך כגוף ציבורי ממלכתי לע"מ מחויבת לשוויוניות. הרף הנדרש לקבלת תעודה מאתרי אינטרנט, בלוגים ומגזינים מקוונים הינו אכן 10,000 כניסות ייחודיות ביום. כלל זה נבחן ע"י ועדה ציבורית בשיתוף משרד המשפטים שכללה אנשי תקשורת ואקדמיה, וההמלצות פורסמו במסגרת כללי לע"מ החדשים ביולי 2013. כללים אלו, במהלך פורץ דרך, כללו לראשונה הכרה בבלוגרים כעיתונאים.

"בימים אלו לע"מ בוחנת הרחבת הכללים גם בהתייחס לרשתות חברתיות, ניוזלטרים וכיו"ב. 'המקום הכי חם בגיהנום' מוזמן להגיש מחדש נתוני כניסות עדכניים, ובהתקרב מספר הכניסות לרף הנדרש תישקל בקשתם בחיוב. טענות מנומקות לתיקון הכללים יתקבלו בברכה; כל עוד הכללים בתוקפם, לע"מ מחויבת לנהוג לפיהם ללא משוא פנים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו