עיתונאית "הארץ" ורד לי זכתה באות זכויות האדם של האגודה לזכויות האזרח

מלבד לי, שהפרס הוענק לה "על תרומתה למהפך התודעתי והפוליטי שהתחולל בתחום הזנות", זכו באות המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, ומנהל המרפאה הניידת של ארגון רופאים לזכויות אדם, סלאח חאג' יחיא

איתי שטרן
איתי שטרן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איתי שטרן
איתי שטרן

עיתונאית "הארץ", ורד לי, זכתה הערב (חמישי) באות זכויות האדם על שם אמיל גרינצוויג. הפרס, אותו מעניקה האגודה לזכויות האזרח, ניתן מדי שנה לשלושה זוכים (אדם או ארגון) שתרמו תרומה מיוחדת לקידום זכויות האדם בישראל. לצד לי זכו השנה בפרס גם המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, ומנהל המרפאה הניידת של ארגון רופאים לזכויות אדם, סלאח חאג' יחיא. דליה קירשטיין, ממייסדי המוקד להגנת הפרט והמנכ"לית שלו עד לאחרונה, קיבלה אות מיוחד על מפעל חיים.

ורד לי
ורד לי. "מקדישה את כל כולה להשמעת קולם של מי שמצויים בשולי החברה"צילום: דין אהרוני

בנימוקי השופטים על זכייתה של לי נכתב כי "זה למעלה מעשור מקדישה ורד לי את כל כולה להשמעת קולם של מי שמצויות ומצויים בשולי החברה בישראל: נשים בזנות, פליטים, דרי רחוב, אסירות ועוד. עשייתה העיתונאית היא מופת לשילוב של איכויות ספרותיות עם מחויבות ערכית ומוסרית חסרת פשרות. באמצעות כתבות עומק בעיתון 'הארץ' ובבלוג 'שטח הפקר', הענקת ראיונות באמצעי התקשורת, כתיבת טורי דעה וביקורות סרטים וספרים, היא נלחמת לא רק על זכויות האדם של האנשים והנשים השקופים ביותר בחברה בישראל, אלא על עצם ההכרה בהם כבני אדם".

מכתבותיה האחרונות של ורד לי: יאיר נתניהו התבטא כאחרון הזנאים ■ "התחלתי לכתוב כדי לברוח מהמצוקה של חיי הפליטות" הזכות להיחלץ ממעגל הזנות ■ כך נראית ונשמעת זנות ■ הנשים שהצליחו לשבור את מעגל השעבודכדי שלא יהיו עוד ג'סיקות

עוד נכתב בנימוקי השופטים כי "ועדת אות זכויות האדם בחרה להעניק לוורד לי את האות בזכות תרומתה למהפך התודעתי והפוליטי שהתחולל בתחום הזנות — מראיית הנשים בזנות כאחראיות לגורלן וכמי שמהוות מטרד פעמים רבות, להבנה שעל פי רוב הן קורבן של תעשייה אכזרית אשר חובה על המדינה למגרה, ולתמוך בנשים המבקשות להיחלץ ממנה". בין מקבלי הפרס בעבר ניתן למנות את ארגון "שוברים שתיקה", איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית ועוד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ