שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
איתי שטרן
איתי שטרן
גברים ונשים יושבים סביב שולחן עגול
"הפטריוטים" בערוץ 20. בערוץ טוענים כי יתקשו לשלם את הקנס בגלל מצבו הכלכליצילום: נדב כהן יונתן
איתי שטרן
איתי שטרן

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע אתמול (חמישי) כי ערוץ 20 ישלם קנס בסך מאה אלף שקלים בגין סירובו לארח נציגים של היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית בתוכניותיו. זהו סירוב קבוע של הערוץ, העומד בניגוד לסעיפי הרישיון שלו שקבעו כי בהיותו ערוץ מורשת ישראל עליו לתת במה לכלל הזרמים ביהדות. באוגוסט 2017 הטילה מועצת הכבלים והלווין את הסנקציה על הערוץ, שמצדו עירער על ההחלטה וביקש להוציא צו ביניים כדי להימנע מתשלום הקנס.

נציגי ערוץ 20 טענו כי מצבו הכלכלי הקשה של הערוץ לא יאפשר להם לשלם את הקנס שהושת עליהם, אך השופט לא קיבל את בקשתם. "על פי הטענה, הערוץ סובל כבר עתה מגרעונות כבדים ומתקשה לשלם את הכספים. לטענה זו לא הונחה תשתית של ממש. לביסוסה לא הוצג תיעוד. בנסיבות אלה, משקלה אינה רב", פסק. עם הטלת הקנס, הגיש הערוץ ערר על ההחלטה. לדברי בית המשפט, אם ייפסק בהמשך כי הערוץ פעל כשורה, כספים אלה יושבו לו.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, מסר ל"הארץ" כי "החלטת בית המשפט שמה סוף להתחמקות המבישה של ערוץ 20 מתשלום העיצום הכספי שהוטל עליו בדין בצדק. הדרה מכוונת של קהלים שלמים והפרה גסה של תנאי הזיכיון מצדיקים פעולת אכיפה מצד גורמי הרגולציה ובתי המשפט. הגיעה העת שייגבה המחיר מהערוץ על התנהלותו המפלה והפוגענית".

שכי פרנץ, מנכ"ל ערוץ 20, מסר בתגובה: "בית המשפט שוב הוכיח כי בכל מה שנוגע לערוץ 20, ההחלטות מוטות ולא ענייניות. נמשיך לייצג את ציבור הצופים באופן מאוזן וראוי".

ערוץ 20 נקנס בעבר במאות אלפי שקלים על הפרות שונות על ידי מועצת הכבלים והלווין. ביוני 2015 הרשות השנייה – הגוף המפקח על הערוץ מאז שקיבל רישיון – הטילה עליו קנס בסך מאה אלף שקל על שידור עצרת בחירות, ובאוגוסט אותה שנה הוטל עליו קנס בסך 15 אלף שקל עקב שידור מבזקי חדשות. בעקבות עיצומים נוספים הודיעה הנהלת הערוץ כי היא עומדת לסגור אותו. הודעה זו הביאה להליך חקיקה מזורז, שנועד להציל את הערוץ. בפברואר 2018 עבר "חוק ערוץ 20", שאיפשר לו, כמו לערוצים ייעודים אחרים, לשדר חדשות. מאז חקיקת החוק, נהפך ערוץ 20 לערוץ המשדר בעיקר שידורי אקטואליה וחדשות.

בימים אלה עומד הערוץ תחת הליך הפרה מצד הרשות השנייה בגלל ראיון שערך בועז גולן עם המחבל יצחק גבאי, שהורשע והודה בהצתת בית הספר הדו־לשוני בירושלים. בהודעה רשמית של הרשות נכתב כי קיום הראיון, שנערך בנימה קלילה ומחויכת, היווה חצייה של קו אדום. הקנס בגין קיום הראיון עשוי להגיע לסכום של עשרות אלפי שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ