שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בצלאל סמוטריץ' נגד הרשות השנייה: מדוע צונזר תשדיר תמיכה בישיבת "שבי חברון"?

שר התחבורה קבל על ההחלטה, לפיה התשדיר כלל מסרים שנויים במחלוקת. "כל פרסומת נבחנת על פי שיקולים מקצועיים וענייניים בלבד", נמסר מהרשות השנייה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בצלאל סמוטריץ', בחודש שעבר בכנסת
בצלאל סמוטריץ', בחודש שעבר בכנסת. "מי הוא אותו צנזור שאמור להחליט בדבריו של הרב הראשי?"צילום: אוליבייה פיטוסי
איתי שטרן

שר התחבורה הנכנס, בצלאל סמוטריץ', שיגר מכתב ליו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו ובו קבל על כך פסילת תשדיר הקורא לתרום לישיבת "שבי חברון". התשדיר המקורי לא שודר בגלל עבירה על חוקת הרשות, הקובעת כי תשדירי רדיו לא יכללו מסרים מעוררי מחלוקת.

במכתב ששיגר סמוטריץ' ליו"ר הרשות, יוליה שמאלוב־ברקוביץ', נכתב כי "במסגרת קמפיין גיוס המונים של עמותת שבי חברון נפסל תשדיר ובו נשמע הרב הראשי לישראל, הראשל"צ הרב מרדכי אליהו זצ"ל, מספר בשבחה של עיר האבות. התשדיר הוחזר למפרסמים עם דרישה לצנזר מלים של הרב. העמותה נאלצה להקליט תשדיר חדש תוך דילוגים בדברי הרב, דבר שפגע באפקטיביות של התשדיר. תמהני, מי הוא אותו צנזור, שאמור להחליט בדבריו של הרב הראשי מה לגיטימי להגיד בשבחה של חברון ומה לא? מעבר לכך, לפי אילו אמות מידה אתם בוחנים איזה נושא שנוי במחלוקת ואיזה לא?"

שמאלוב־ברקוביץ' מסרה היום ל"הארץ" בתגובה: "הדבר היחיד שעומד לנגד עינה של הרשות השנייה הוא שמירה על האינטרס הציבורי. אני מקפידה לפעול על פי העיקרון 'נאה דורש נאה מקיים', ולכן כל פרסומת נבחנת על פי שיקולים מקצועיים וענייניים בלבד. הראיה הטובה ביותר לכך היא שהביקורות המושמעות מעת לעת מגיעות כל פעם ממחנה פוליטי אחר. אותו תהליך נעשה גם פה, וטוב יעשה הציבור אם לא ייפול בניסיון לעשיית ספין פוליטי".

אין זו הפעם הראשונה שבה פוסלת הרשות השנייה תשדירים בעלי מסרים מורכבים. בעבר נפסל תשדיר של אגודת "אפרת", המקדמת מניעת הפלות בקרב נשים יהודיות. עוד נפסל תשדיר של האגודה לזכויות האזרח שקרא לשוויון בין הומואים לסטרייטים בנישואים, ומסר התומך במעמד השפה הערבית בארץ. פסילה זו עוררה מהומה תקשורתית, אך גם בסופה הוחלט לא להחזיר את התשדיר בנוסחו המקורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ