איתי שטרן
איתי שטרן

העיתונאי רוני דניאל התנצל היום (ראשון) על הדברים שאמר בתוכנית הרדיו "הקבינט", ששודרה ביום חמישי האחרון בתחנת 103fm ובהם לעג למתלוננת על האונס בקפריסין. "מעולם לא חשבתי להתייחס בקלות דעת לאירוע כל כך חמור", כתב בטוויטר. "בעיני אונס בין אם זה אדם אחד, שניים או 12 הוא אירוע חמור ביותר. זכותה של כל אשה להחליט בדעה צלולה עם מי לקיים יחסי מין, אך התנאי הוא שמדובר במעשים בהסכמה ובדעה צלולה. אם הובנתי אחרת אין לי אלא להצטער ולהתנצל".

בתוכנית "הקבינט" הושמעו בשבוע שעבר התבדחויות בנוגע לפרשת האונס הקבוצתי שביצעו לכאורה 12 צעירים ישראלים בתיירת בריטית בקפריסין. בשיחה השתתפו המגישים רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור והכתב דורון הרמן, שנשלח לאיה נאפה כדי לסקר את האירוע מזירת האירוע.

שיחתם של הרמן ודניאל ארכה כשמונה דקות. "העצורים הישראלים היו בקשר עם תיירת בריטית בת גילם", פירט הרמן. "במשך השבוע היא קיימה עם שלושה מהם יחסי מין בהסכמה — כך על פי המשטרה המקומית. אבל בלילה האחרון היא התעוררה באחד החדרים עם 12 ישראלים, ולא עם השניים־שלושה שהיא הכירה". בשלב זה התערב דניאל ואמר: "היא היתה עם שניים־שלושה, ולפתע פתאום עם 12? זה השבר?" דבריו הבוטים לא זכו לכל התייחסות מצד לימור, בן דוד והרמן, שהמשיך בדיווחו כרגיל.

בהמשך השיחה ציין הרמן כי הנערים הישראלים הם מאזור הקריות, ובתגובה שאל אותו בן דוד אם יש ראיות לשימוש בסם אונס או שאולי האלכוהול "ריכך את כולם". "רובם מסטולים כל הזמן", אמר דניאל על האווירה שאיפשרה לכאורה את האונס הקבוצתי, והרמן הוסיף: "יש פה טירוף. חבר'ה צעירים שותים פה עד דלא ידע. אתם לא מבינים איזו מתירנות יש פה. שותים עד הבוקר. מקיאים בכל פינה (...) הבריטים והבריטיות שותים הרבה יותר מהישראלים. יש מרפסת של ישראלים שצופים על ילדות בריטיות בנות 17–18 שרוקדות בחצי עירום. בקיצור, זה כמו טיול שנתי אינסופי". דניאל שאל את הכתב אם הוא נשאר בקפריסין, ואז המשיך: "בגילי, זה רק לשבת ולהסתכל". הרמן מצדו אמר כי רבים מהצעירים אמורים להתגייס השבוע ליחידות קרביות, ועל כך העיר לו לימור "מה זה רלוונטי?" יש לציין כי מאז התפוצצות הפרשה בשבוע שעבר, הרמן סיקר אותה והביא גם את צד המתלוננת. פרסומיו בנוגע לעדויות המתלוננת אף צוטטו בתקשורת הבריטית. היום, שלושה ימים לאחר השידור ולאחר שהתעוררה סערה, העלימו ברדיו 103fm את הקלטות התוכנית המדוברת.

מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית נמסר בתגובה לדברים שהובאו בשידור: "רק יומיים עברו מאז שמענו התנצלויות, ושוב התקשורת הישראלית מכה בשיא הכיעור. רוני דניאל לועג לנפגעת אונס קבוצתי, וקובע במחי פליטת פה זחוחה ואלימה שאשה שנכנסה לקשר מיני מרצונה עם אדם מסוים, מותרת ומופקרת לכל השאר. התפיסה הזאת היתה נוראה ושגויה בשנות ה–50, ובשנת 2019 פשוט אי אפשר לעבור עליה לסדר היום. לדניאל ולדורון הרמן, שהחרה־החזיק אחריו, אולי נדמה שאם הנפגעת לא 'משלנו' מותר להגיד כל מחשבה מכוערת שעוברת בראשם. חוץ מהנבזות הבלתי נגמרת כלפי הנפגעת הספציפית, אלפי נשים ישראליות שעברו פגיעה שומעות אותם מהדהדים ומצדיקים את הפגיעה שעברו". מהמרכז קראו לדניאל להתנצל "באופן נרחב".

התקשורת הישראלית סיקרה בחוסר רגישות את מקרה האונס הקבוצתי לכאורה, וחטאה לא אחת בהאשמת הקורבן ובביוש הנפגעת. במהדורת החדשות של ערוץ 12 הביאו בשבוע שעבר עדויות של קרובי משפחה של החשודים באונס תוך שימוש בוויזואליה של מסיבות קצף מבית המלון שבו התרחשה הפרשה, בעוד שבגלי צה"ל פתחו מהדורת חדשות בציטוט מפי צעיר ששהה במלון שקבע "הבריטיות זורמות פה עם כולם. יכול להיות שזה אשמתה". שני הסיקורים זכה לגינויים נרחבים.

מ–103fm טרם התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ