אילנה דיין התעמתה עם הרב שמואל אליהו: גם הבן שלי הומו

אליהו שוחח עם העיתונאית בגלי צה"ל בעקבות הענקת פרס ישראל לרב יעקב אריאל, שאמר כי להט"בים הם "נכים שסובלים מבעיה אמיתית"

איתי שטרן
איתי שטרן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איתי שטרן
אילנה דיין. "טרור זה להגיד לאנשים כמו הבן שלי מי הם"צילום: אילן אסייג
איתי שטרן
איתי שטרן

בראיון שערכה הבוקר (חמישי) אילנה דיין עם הרב שמואל אליהו בגלי צה"ל, שעסק בטיפולי המרה, חשפה כי בנה הוא חבר בקהילה הלהט"בית. הראיון נערך עם הרב אליהו בעקבות ההחלטה להעניק את פרס ישראל לספרות תורנית לרב יעקב אריאל, אשר הגדיר בעבר את חברי הקהילה הלהט"בית כ"נכים שסובלים מבעיה אמיתית, שאותה יש לפתור באמצעות טיפולים נפשיים ותרופתיים".

אליהו מיהר להגן על הבחירה באריאל, קרא לקמפיין למניעת הענקת הפרס "טרור" והגן על טיפולי המרה בלהט"בים. בשיחה השתתף גם עידו צנגן, פעיל דתי בארגון הנוער הגאה (איגי). "אני מבינה שדילגו עליך אינפורמציות על כך שהדברים הללו (טיפולי המרה; א"ש) גם אינם עולים על הדעת, גם משאירים צלקות, גם לא באמת עובדים וגם מי שנולד או מי שגדל או מי שזאת זהותו המינית, לא רוצה, לא צריך ואסור להפוך אותו", אמרה דיין לאליהו. על כך השיב לה: "זו הקביעה שלך".

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאלצילום: ציון יהודה

העיתונאית הוותיקה ציינה כי זו קביעה של מומחים גדולים ממנה. בתגובה אמר הרב כי "לפני חצי שנה פורסם מחקר גדול על 480 אלף נבדקים שגילה שזה לא גנטי וזה תרבותי וחברתי, אז יש אפשרות לשנות את זה. זאת דעתו לא רק של הרב אריאל, אלא של כל רבני ישראל". בהמשך ציין אליהו כי לרב אריאל מגיעה הזכות לבטא את דעותיו, כפי שלכל אדם מגיעה זכות זו. דיין הסכימה אתו והוסיפה: "קיוויתי שזה מה שתגיד, שצריך לתת חופש ביטוי גם לרב אריאל, ואז אפשר באמת להתווכח. אבל לא זה מה שאתה אומר. אתה אומר לעידו 'אתה אדם חולה. אני יכול לרפא אותך'".

בתגובה לדברים אמר הרב אליהו: "אני לא אומר לעידו כי עידו לא פנה אלי. אני אומר למאות תלמידים אחרים שנמצאים במצב של עידו ופונים אלי ושואלים אותי 'כבוד הרב, מה לעשות? לוותר על אשה וילדים ומשפחה? ואני אומר להם 'לכו תטפלו'. וכל עשרות התלמידים האלו חוזרים אלי ומודים לי ואומרים לי 'תודה שהצלתי את החיים שלי'".

"אנשים באים אלי ומבקשים את עצתי. זאת דעתי", המשיך. "יש פה טרור. לוקחים אדם רב זכויות שאין מחלוקת על יצירתו הנפלאה ואומרים 'אתה אמרת את דעתך ואתה פסול לבוא בקהל'. זה פשוט טרור דעות. זה טרור מחשבה".

בשלב זה דיין איבדה קור רוחה. "טרור זה במשך שנים להגיד לאנשים כמו עידו, כמו הבן שלי, שאומרים שיש להם נטייה מסוימת והם יודעים מי אני, ולהגיד להם מי הם. אני אגיד לך מה אתה צריך להיות. אני אגיד לך שלא תוכל לאמץ ילדים, שלא תוכל להקים משפחה. אני אגיד לך איך לנהל את החיים שלך. זה טרור". בסיום השיחה שאלה דיין את הרב אליהו אם הוא עומד עדיין מאחורי הפסיקה שקבע בעבר כי אסור להשכיר דירה לזוג לסביות. על כך סירב להשיב באופן ישיר וציין כי זו פסיקה שתלויה במקום המגורים.

חבר מועצת עיריית תל אביב ומחזיק תיק הגאווה בעירייה, איתי פנקס ארד, יחד עם יו"ר עמותת אבות גאים, עוז פרבין, מסרו בעקבות הראיון: "באחרונה נדמה כי לא עובר יום בלי אמירות הומופוביות וקיצוניות כלפי הקהילה הגאה. אנחנו מרחמים על אנשים כמו הרב אריאל, בקרוב חתן פרס ישראל, וגם על שמואל אליהו, שהבטיח היום 80 אחוז הצלחה לטיפולי ההמרה האכזריים שלו. צריך לזכור דבר אחד: את הפנאטים אולי אי אפשר לשנות, אבל את החוק, בכל מקום שהוא מפלה את הקהילה הגאה, צריך וחובה לתקן".

העיתונאית שרון כידון צייצה: "כמי שהנחתה את טקס פרס ישראל בשנה החולפת, הייתי מתקשה מאוד להשתתף במעמד הענקת פרס ישראל למי שקובע שילד של שתי נקבות או שני זכרים הוא לא נורמטיבי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ