אלי ישראלי, מגיש הרדיו הוותיק, מת בגיל 71

אלי ישראלי, אחד הקולות הרדיופוניים המוכרים ביותר בישראל, מת ממחלת ריאות. הוא עבד בגלי צה"ל 40 שנה עד לפיטוריו ב-2016, ולאחר מכן הצטרף לצוות תוכנית הספורט ב-103fm

איתי שטרן
איתי שטרן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלי ישראלי
אלי ישראלי. ״אחד השגרירים החשובים ביותר של המוזיקה הברזילאית בארץ״צילום: עופר וקנין
איתי שטרן
איתי שטרן

מגיש הרדיו המיתולוגי, אלי ישראלי, מת היום (חמישי) בבית החולים איכילוב לאחר מאבק ממושך במחלת ריאות והוא בן 71. טרם נקבע מועד הלוויה ומיקומה. 

ישראלי, יליד תל אביב, היה לאחד הקולות הרדיופונים המזוהים בישראל בשל קולו העמוק והצרוד. הוא נולד בתל אביב בשנת 1948 ובילדותו גר שנתיים בברזיל, לשם עזב עם הוריו למטרת שליחות. בהמשך, כשהפך לשדרן מוכר ומוערך, שימש כשגריר של המוזיקה הברזילאית ותיווכה לקהל הישראלי. בשנות ה-70 הגיש בגלי צה"ל את מצעד הפזמונים והפך לדמות המזוהה עם התחנה, בה עבד יותר מ-40 שנה.

ציון נאנוס סופד לאלי ישראלי

ישראלי הגיח גם לטלוויזיה בתפקיד מנחה. בשנת 1982 הנחה את תוכנית הפופ של רשות השידור "עוד להיט" ובשנות ה-90 הגיש את "מלך הטריוויה". הוא העניק את קולו גם לאלבום המופת "רדיו בלה בלה" של "החברים של נטאשה" כסוג של קריין, רצף והגיש מגוון תוכניות ספורט בגלי צה״ל.

בשנת 2016 פוטר מהתחנה הצבאית על ידי מפקדה דאז, ירון דקל, וטען כי פיטוריו נבעו בשל הטייה פוליטית לימין של התחנה. ב-2016 הצטרף כשדרן לתחנת 103fm.

משה שלונסקי, מפקד גלי צה"ל לשעבר ספד לו: "אלי ישראלי והרדיו בישראל הם מלים נרדפות. בפרוש אפשר לומר שאלי הוא איש הרדיו החשוב או בין החשובים בישראל. הוא הביא לארץ רדיו חדש, מקורי, מסעיר ומלא הומור ואהבה. גם בשידורי המוזיקה ובעיקר בשידורי הספורט. אנרגיה בלתי נגמרת". 

ככתבת פרופיל על אלי ישראלי

מנהל גלגלצ, נדב רביד ספד לו גם כן ואמר כי ישראלי היה "‏אחד מענקי הרדיו בישראל, אחד הטאלנטים הכי גדולים ומזוהים עם גלי צה"ל, איש חכם, חם וכריזמטי. היה מדריך של המון קריינים ומגישים שבאו אחריו, וזכיתי גם להיות בין תלמידיו. הקרנבל הגדול בשמיים קיבל חתיכת חיזוק היום".

רפי רשף אמר כי "‏אלי ישראלי, מהקולות היותר מזוהים עם מוזיקה ברזילאית, הפועל תל אביב ואריק אינשטיין, הלך לעולמו ככה פתאום בעיצומם של הימים ההזויים האלה. אתגעגע לקול העמוק הייחודי, להגשה האינטיליגנטית, לפס הקול של חיי. היה שלום קולגה!".

אור צלקובניק, מנכ"ל 103FM בה שידר ישראלי בשנותיו האחרונות, אמר כי "הרבה שואלים את השאלה 'מה זה ישראלי בשבילך?' - אז בשבילי ישראלי זה אלי. עשורים רבים שקולו היה חלק בלתי נפרד מחיינו, ובקול הזה הוא העניק לנו את החום הישראלי, המחבק, המחבר אותנו יחד. המעגל האישי שלי עם אלי נפתח כשהייתי ילד בן 8 עם קול רועד, וקיבלתי אצלו בגלצ במה ראשונה כדי לבטא זווית של ילד על מלחמת המפרץ. זכיתי לסגור מעגל זה, כשהיה לי הכבוד העצום כמנכ”ל רדיו 103fm, לשכור את שירותיו. לימים, גוף התקשורת האחרון שבו שידר. יש אנשים שמוזר להם שחיברו בין משרד התרבות והספורט, אבל אם היה אדם שייצג את החיבור הזה זה אלי, בלבו האדום. קולו החם הוא זכרון הילדות, המכיל בתוכו את הבית שאנו בימים אלה שומרים עליו מכל משמר. זכרון קולו יוסיף לעזור לנו לעשות זאת".

"כמה פעמים אמרתי בגל"צ בהתרגשות ויראת כבוד 'אלי ישראלי לא יכול היה להגיע הבוקר...'", נזכרה גם ח"כ מרב מיכאלי. "לא היו כבוד והזדמנות גדולה יותר לקריינית מלהחליף לרגע את הכוכב הגדול עם הקול העמוק, שהלך והצטרד מעישון כבד. אלי היקר והמתוק, איש של ספורט ואנשים ומוזיקה ברזילאית... אובדן תרבותי אמיתי. יהי זכרו ברוך".

שדרנית גלי צה"ל, נעה ארגוב אמרה: "בשבילי, יותר משהוא איש רדיו יחיד במינו, שדרן ספורט אדיר וידען עצום, אלי ישראלי הוא קודם כל אחד השגרירים החשובים ביותר של המוזיקה הברזילאית בארץ. ובנוסף לזה, גם אחד האנשים הכי מקסימים וטובי לב שזכיתי לפגוש. איזה עצב".

העיתונאי ציון נאנוס הוסיף: "בסוף שנות ה-80 כתלמיד תיכון הייתי פותח בשמונה בערב את הרדיו וממש מתרגש מהצלילים הראשונים של אות הפתיחה של ׳צעד וחצי׳, משדר הכדורסל של גל"צ. לא יהיה מוגזם לומר שהתוכנית הזאת שינתה את חיי. אחרי שנים של האזנה ל'שירים ושערים' הרצינית וכבדת הראש הגיע אלי ישראלי וגרם לי להתגלגל מצחוק. להבין שאפשר לשדר ספורט בכיף וליהנות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ