עורך ראשי ב"קונדה נאסט" התפטר בגלל תחפושת גזענית

אדם רפפורט, העורך הראשי של מגזין הקולינריה "בון אפטיט", התחפש לפוארטו־ריקני לפני יותר מעשור. "הרפרס בזאר" ימנה עורכת שחורה

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איתי שטרן
איתי שטרן

אדם רפפורט, העורך הראשי של "בון אפטיט", מגזין הקולינריה של תאגיד "קונדה נאסט", התפטר אתמול (שני) מתפקידו לאחר שתמונה שלו מלפני 16 שנים כשהוא מאופר כאדם שחור צפה מהעורך הראשי של המגזין "בון אפטיט", אדם רפפורט, התפטר ביום שני, שעות לאחר שתמונה שלו ושל אשתו, סימון שובאק, מ–2004 צפה מחדש בטוויטר. 

אדם רפפורט. "עליי לעבוד על עצמי כבן אדם"

בהצהרה באינסטגרם אמר רפפורט כי הוא "יתבונן במה שהוא צריך לעשות כבן אדם, ויאפשר ל'בון אפטיט' להתקדם למקום טוב יותר". רפפורט, שערך לפני כן במגזין GQ עד שב–2010 מונה לתפקידו הנוכחי, עבד ב"קונדה נאסט", התאגיד שאחראי לשני המגזינים, מזה 20 שנה. 

התמונה השנויה במחלוקת, שפורסמה באינסטגרם של שובאק בחג ליל כל הקדושים ב–2013, הופצה בעבר ברשתות החברתיות. התמונה — בה נראים השניים משתמשים בדימויים סטריאוטיפיים של פוארטו־ריקנים  — צפה מחדש ביום שני כחלק משטף האשמות, לאחר שכתבת פרילאנסרית שעוסקת באוכל פוארטו־ריקני פירסמה צילומי מסך של שיחה שלה עם רפפורט בנוגע לאפשרות לפרסם את כתבותיה ב"בון אפטיט".  

פוסט ההתפטרות של רפפורט

בתיאור התמונה באינסטגרם קראת שובאק לבן זוגה רפפורט "פאפי", והשתמשה בהאשטאג #boricua — מלה בה פוארטו־ריקנים רבים משתמשים כדי לזהות את עצמם. התמונה הוסרה מהרשת ביום שני לפני הצהריים. 

"בון אפטיט" ספג ביקורת רבה על האופן בו הוא מתייחס לעובדים לא לבנים והאופן בו מוצג במגזין אוכל מתרבויות שונות. כמה מעובדי המגזין קראו ברשתות החבריות להתפטרותו של רפפורט, ולשיפור היחס כלפי עובדים שאינם לבנים. 
במהלך יום שני התקיימו שתי פגישות וירטואליות בהשתתפות עובדים, בהן דנו על התמונה ועל נושאים גזעניים אחרים הנוגעים למגזין, כך לפי אנשים שהשתתפו במפגשים. באחד המפגשים, רפפורט התנצל, ועזב את השיחה, כך שצוות העובדים ימשיך לדון בנושא. רובם טענו כי עליו להתפטר. 

ציוצים של עובדיו של רפפורט, שמעידים כי הופלו לרעה

העובדים, מצדם, אמרו הן ברשתות החברתיות והן בראיונות כי התמונה היתה רק האחרונה בסדרה של צעדים שגויים ויחס לא ראוי לאנשים לא לבנים במגזין. 
סוהלה אל־ווילי, עורכת משנה ב"בון אפטיט", המופיעה בסרטוני המגזין, אמרה בסטורי באינסטגרם כי היא "כועסת ונגעלת" מהתמונה ומכך שאנשים לא לבנים לא קיבלו תגמול על עבודתם. "דחפו אותי לסרטונים כדי להציג מגוון", כתבה. "במציאות, רק עורכים לבנים מקבלים תשלום על הופעה בסרטוני וידיאו. אנשים לא לבנים לא קיבלו תגמול על הופעותיהם". 

מולי באז, עורכת אוכל בכירה במגזין, וקרלה לאלי מוזיק, עורכת האוכל, אמרו כי לא ישתתפו יותר בסרטונים של "בון אפטיט" עד אשר אנשים לא לבנים שהשתתפו בסרטונים יקבלו תשלום. 

כמוציא לאור, קונדה נאסט, שוכר לרוב עורכים וכותבים לבנים — רבים מהם בעלי רקע פריווילגי והם בוגרים של אוניברסיטאות עילית. כותבים לא לבנים ופחות מקושרים נתקלים בקושי לקבל עבודה או לפרסם מאמרים בתור פרילאנסרים. 

בינואר האחרון, פורסם ב"סאן פרנסיסקו כרוניקל" מאמר מאת מבקרת המסעדות סוליל הו, שטענה כי "בון אפטיט" "יכול לעשות יותר בכל הנוגע לייצוג מדויק ומשמעותי של המטבחים והתרבויות שהוא מתיימר לייצג".


שלשום פורסם כי "הרפרס בזאר" ימנה עורכת שחורה, לראשונה ב–153 שנות קיומו של מגזין האופנה האמריקאי. סמירה נאסר תחליף ב–6 ביולי את גלנדה ביילי כעורכת הראשית של המהדורה האמריקאית של המגזין. נאסר היתה עד לאחרונה עורכת האופנה של מגזין "ואניטי פייר" מבית קונדה נאסט". ב–2017 מונה אדוארד אנינפול לעורך השחור הראשון של "ווג" הבריטי. באותה שנה מונתה רדיקה ג'ונס, אמריקאית ממוצא הודי, לעורכת הראשית של "ואניטי פייר".
השבוע התפטר עורך מדור הדעות ב"ניו יורק טיימס", ג'יימס בנט, בעקבות הסכמתו לפרסם מאמר מאת הסנאטור טום קוטון שבו קרא להשתמש בכוח צבאי כדי להתמודד עם ההפגנות בארה"ב.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ