עופר וקנין, צלם "הארץ" ו־TheMarker, זכה בתצלום השנה של "עדות מקומית"

וקנין תיעד את אביגדור ליברמן בעת הצגת רשימת מפלגתו לקראת הבחירות בספטמבר. "התמונה חושפת ומסתירה את דמותו המסתורית", נימקו השופטים. צלם "הארץ" רמי שלוש זכה בקטגוריית סדרת תצלומי חדשות

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תמונות השנה
נעמה ריבה
נעמה ריבה

תצלומו של עופר וקנין, צלם "הארץ" ו־TheMarker, זכה בתחרות תמונת השנה של תערוכת "עדות מקומית" לצילומי עיתונות מישראל ומהרשות הפלסטינית. וקנין צילם את חבר הכנסת אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, ביום הצגת רשימת מפלגתו לקראת מערכת הבחירות השנייה של 2019. אילן יצחייק, משופטי התחרות, נימוק את הבחירה: "יותר מכל אדם אחר עיצב ליברמן את השנה הפוליטית החריגה ביותר בתולדות ישראל. האיש, שפעל תמיד בבניית בריתות ומערכים פוליטיים מאחורי הקלעים, הגיח השנה למרכז הבמה. התמונה של עופר וקנין חושפת ומסתירה את חידת דמותו המסתורית של ליברמן, הפועל בין נסתר לגלוי, בין אור לצל. היא גם מתארת היטב את הפריצה המפתיעה שעשה השנה למרכז הפריים הלאומי, למעמד של לשון המאזניים פוליטי וחברתי, ואל הליגה של המנהיגות הבכירה".

"עדות מקומית" מתקיימת זו השנה ה–17 במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. השנה הוגשו אליה יותר מ–6,200 תצלומים שצילמו 356 צלמות וצלמים מקצועיים, ומתוכם נבחרו 210 תצלומים ושש עבודות וידיאו. פרסים הוענקו לתצלום בודד ולסדרות תצלומים בקטגוריות חדשות, טבע וסביבה, דת ואמונה, חברה וקהילה, תרבות ואורבניזם, ספורט וחשיפה ארוכה. התערוכה תיפתח ביום שישי הקרוב ותינעל ב–8 בפברואר 2020.

בסדרת השנה זכה איל פריד, שצילם את השפעת האדם ומעשיו על הנוף המקומי. בקטגוריית תמונת חדשות בודדת זכה אבי רוקח, צלם "ידיעות אחרונות", שתיעד צעיר ממוצא אתיופי בעת חסימת הכניסה הדרומית לאשדוד. רמי שלוש, צלם "הארץ", זכה בקטגוריית סדרת תצלומי חדשות על תיעוד מחאת יוצאי אתיופיה, שפרצה ב–1 ביולי, יממה לאחר שסלומון טקה נהרג מירי שוטר.

תמונות השנה עדות מקומית
תצלום של רמי שלוש, זוכה בקטגוריית סדרת תצלומי חדשות צילום: רמי שלוש
תצלום של אייל פריד
תצלום של אייל פריד, זוכה סדרת השנה צילום: אייל פריד
התצלום הזוכה של אבי רוקח בקטגוריית תמונת חדשות בודדת
התצלום הזוכה של אבי רוקח בקטגוריית תמונת חדשות בודדת צילום: אבי רוקח / ידיעות אחרונות

אלעד מלכה זכה בתמונת השנה בקטגוריית חברה וקהילה. הוא צילם את המשוררת הפלסטינית אזרחית ישראל דארין טאטור, שהורשעה בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור בין היתר בעקבות פרסום אחד משיריה בפייסבוק. יונתן זינדל מסוכנות "פלאש 90" זכה בקטגוריית הספורט בזכות תיעוד של שחקן בית"ר ירושלים עלי מוחמד מצטלם עם אוהדי הקבוצה, לאחר שבאימון פתיחת העונה ספג קריאות נאצה. קורינה קרן מסוכנות רויטרס זכתה בפרס בתרבות ואורבניזם על סדרת תצלומים של התחנה המרכזית בתל אביב. צלמת "הארץ" מגד גוזני הגיעה למקום השלישי בקטגוריית החדשות. בתצלומה נראות חברותיהן של מיקה ומאורין, בנות 12 ועשר בהתאמה, שנשלחו לכלא גבעון לפני גירושן מישראל.

דארין טאטור
דארין טאטור בתצלום הזוכה של אלעד מלכה צילום: אלעד מלכה
עלי מוחמד, תמונת השנה בספורט
עלי מוחמד, תמונת השנה בספורטצילום: יונתן זינדל / פלאש 90
תצלום של קורינה קרן
תצלום של קורינה קרן, שצילמה סדרה בתחנה המרכזית בתל אביבצילום: Corinna Kern / REUTERS
תצלום של צלמת "הארץ" מגד גוזני, שהגיע למקום השלישי בקטגוריית החדשות
תצלום של צלמת "הארץ" מגד גוזני, שהגיע למקום השלישי בקטגוריית החדשותצילום: מגד גוזני

חבר השופטים השנה כלל את הצלמים אורי גרשוני, אוריאל סיני, אתי שוורץ ורינה קסטלנובו; עורך XNET, אילן יצחייק, הבמאי תומר הימן ואת גיא רז, צלם ואוצר צילום במוזיאון ארץ ישראל. את התערוכה אוצר אלדד רפאלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ