האם נשים חרדיות צריכות שחילונים יצילו אותן?

בזמן שגברים חרדים ופמיניסטיות חילוניות מתכתשים ביניהם על הפרדה מגדרית, לא יזיק לבדוק מה עמדתן של נשים חרדיות בכלל ואמניות חרדיות בפרט

צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער

המאבק שניהלו לאחרונה גברים חרדים ונשים פמיניסטיות חילוניות סביב ההפרדה המגדרית במופע בעפולה התנהל במידה רבה מעל ראשן של נשים חרדיות, שהן לכאורה הנפגעות העיקריות מהפרדה כזאת.

מבחינתם של חילונים רבים, התמונה ברורה: נשים חרדיות חיות בדיכוי, חלקן בתודעה כוזבת, כלומר בטוחות שטוב להן וכך הן רוצות, ולא מודעות להיותן מדוכאות. יותר פטרוני מזה קשה למצוא. אבל הדברים לא כל כך פשוטים: חילונים אלו, מעבר להיותם בטוחים שהם יודעים יותר טוב מנשים חרדיות מה הן צריכות ורוצות, גם חוששים מפיחות זוחל, מזליגה של מגמת ההפרדה אל מחוץ למחוזות חרדיים. זה חשש לא מופרך. מה שבטוח הוא, שכפי שכתבה לפני כמה ימים במאמר ב"הארץ" אסתי שושן, המייסדת והמנכ"לית של תנועת הנשים החרדיות "נבחרות", מי שצריכות לנהל את המאבק הזה הן פמיניסטיות חרדיות ולא נשים חילוניות, פמיניסטיות ככל שיהיו, או שוחרי־טוב־בעיני־עצמם אחרים. קול חילוני הולם השמיעה השבוע עינת קליש רותם, ראשת העיר חיפה, שדחתה פנייה של שדולת הנשים נגד קיום מופע לגברים בלבד בנימוק שלא מדובר בהפרדה כפויה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ