שתהיו להם בריאות

מביקור אצל רופא, דרך הכנסת תרופות לסל ועד טיפולי פריון - בריאותן של נשים נמצאת במקרים רבים במקום נמוך מאוד בסדר העדיפויות * וגם: החוצפה של קרן נויבך

צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער

"זה כנראה פסיכוסומטי"; "חשבת אולי לפנות לפסיכולוג?"; "גבירתי, אין לך שום דבר". נשים רבות שומעות משפטים כאלה כשהן פונות לרופא בתלונה על בעיה כזו או אחרת שמטרידה אותן. מעבר לעלבון שבדבר, עלולות להיות ליחס כזה גם השלכות קשות על בריאותן.

נדמה שבמקרים רבים לא מדובר בזדון, וזה יכול לקרות גם אצל רופאות. היחס הזה מושרש היטב, והוא שקוף לאלה שנוקטים בו. לנשים שנפגעות ממנו הוא לא יכול להיות שקוף, לצערן.

נכון, בשנים האחרונות צומח התחום של רפואה מגדרית, אפילו הממסד כבר הכיר בכך שנשים וגברים שונים בפיסיולוגיה שלהם - אכן גילוי מרעיש - ובכך ששנים רבות מחקרים רפואיים רבים נעשו בגברים בלבד, וממצאיהם יושמו גם על נשים בהתעלם מכך. והדוגמה של מחלות הלב - שתסמיניהן אצל נשים שונים מאלה של גברים ובמשך שנים נשים מתו כי מחלתן לא אובחנה - ידועה ומוכרת.

ובכל זאת, היחס המפלה והפוגעני לנשים ולבעיות רפואיות שלהן שריר וקיים. והוא אינו מתקיים רק בין אשה לרופא שלה: הוא מקיף הרבה יותר, ממסדי, מתבטא גם בהקצאת משאבים ציבוריים והשפעתו נרחבת.

איור: מיכל בוננו

לפני כשבועיים דנה ועדת סל הבריאות בשורה של תרופות. ביניהן, חמש תרופות גינקולוגיות. אף אחת מהחמש לא קיבלה דירוג המאפשר לה לעבור לשלב הבא של דיוני הוועדה. התרופות שהוגשו לוועדה אמנם רבות והתקציב, באופן שערורייתי, מועט (בכל זאת צריך לממן לשכות מפוארות של שרים ובכירים וכמובן מלחמות), אבל מעניין אילו תרופות אינן זוכות לסיכוי. אחת התרופות האלה, לדוגמה, מיועדת לחולות סרטן הסובלות גם מבעיה גינקולוגית. אחרת מיועדת לטיפול במחלת האנדומטריוזיס, הגורמת ללוקות בה (8%-10% מהנשים בגיל הפריון) כאבים קשים, בחילות והקאות בימי הווסת וכן פגיעה בפוריות.

הבעייתיות של יחסי נשים-ממסד רפואי-חברה בולטת בתחום הפריון: רבים משתבחים למשל בהתקדמות הטכנולוגית המאפשרת לגדל עובר ברחם של אשה שאינה אמו הביולוגית, רחמה של פונדקאית; אך מתעלמים מהבעייתיות המוסרית הכרוכה בכך, מהמחיר שמשלמות נשים בעבור ה"קידמה" הזאת, מהסכנות של סחר בפריון, שבמסגרתו בני אדם מבוססים עלולים לנצל נשים עניות. ולא תמיד מדובר בזוג חשוך ילדים: ביולי השנה קיבל בג"ץ עתירה של בני זוג עם שלושה ילדים שביקשו להביא לעולם ילד רביעי באמצעות פונדקאית. פונדקאות גם מאפשרת לזוגות הומואים להביא לעולם ילדים, וככזאת היא מועלית על נס כתורמת לזכויות אדם, אבל יש אדם שנשכח תוך כדי כך: האשה הפונדקאית.

התקדמות טכנולוגית היא גם שמאפשרת תרומת ביציות. בתחילת החודש פירסם משרד הבריאות תקנות המסדירות "תרומה" כזאת, הסדר הכולל תשלום "פיצוי" לתורמות. בקיצור, מדובר במכירת ביציות. שאיבת הביציות מגוף ה"תורמת" כרוכה בהליך רפואי פולשני, בלקיחת הורמונים, בכאבים ובסיכונים בריאותיים.

הוויכוח הזה משיק לדיון על תרומת איברים. איני מתיימרת לקבוע כאן מה נכון ומה לא, אבל אין ספק שדרוש דיון ציבורי רחב ומעמיק הרבה יותר מזה שמתקיים כאן; כזה המביא בחשבון את כל הנוגעים והנוגעות בדבר.

אבל לא רק בהליכים מורכבים אלו, אלא גם בטיפולי פריון שכיחים יותר - והם הולכים ונעשים שכיחים יותר ויותר - נשים משלמות מחיר כבד, שהחברה וגם הן עצמן נוטות להתעלם ממנו, לבטל אותו.

עוד בראשיתם, בשנות ה-80, טיפולי פריון הוכנסו לשימוש נרחב ללא מבדקי בטיחות מספקים וניסויים ראויים שהעריכו את מלוא תופעות הלוואי שלהם. כיום מופיעים עוד ועוד מחקרים המעוררים חשש בדבר נזקים בריאותיים שהם עלולים לגרום, אם כי הנושא שנוי במחלוקת. בתחום הפריון (כמו, מנגד, בתחום של גלולות למניעת הריון) רופאים גם לא תמיד מספקים למטופלות מידע מקיף על תופעות הלוואי האפשריות.

קרן נויבך. בקרוב תיפתר הבעיה (תצלום: יוסי מימוני)

לאלה מיתוסף סבל מתמשך שהוא נחלתן של המטופלות, הכרוך בזריקות למיניהן, בפרוצדורות רפואיות כואבות, גם ביחס מחפיר לפעמים. נשים העוברות טיפולים אלה מספרות למשל על טיפול בסרט נע, על שכיבה במסדרון ברגליים פשוקות מול עיניהם של חבורת מתמחים ועוד.

אבל נשים נושאות בכל זה, כי בקצה הדרך מחכה הפרס הגדול: תינוק. ובלי תינוק, בחברה הישראלית, אשה אינה חשובה כאשה. ורצוי מאוד, מאוד, שהוא יהיה פרי בטנה. ישראל היא כידוע מעצמת הפריון הגדולה בעולם. נשים עוברות טיפולים לא רק לילד ראשון אלא גם לשני ושלישי. חלקן עוברות טיפולים רבים מן המומלץ ובמינונים גבוהים מן המותר. רופאים משתפים פעולה. הכל למען המטרה. שתי התרופות שקיבלו את הציון הגבוה יותר בדיוני ועדת סל התרופות, אגב, משמשות בטיפולי פוריות.

הביקורת אינה מופנית נגד הנשים אלא נגד החברה והמדינה, שסדר העדיפויות שלהן ברור מאוד: בראש הסולם התינוק, והרחק הרחק בתחתית - האשה, גופה ובריאותה.

בקרן זוית

מה היא חושבת לעצמה, קרן נויבך? היא לא בלונדינית, היא לא בת 20, היא, רחמנא ליצלן, אפילו כבר לא בת 30. והכי גרוע - יש לה דעות! ממש דעות מנומקות בעניינים רציניים, והיא מעזה לקדם סדר-יום חברתי ופמיניסטי. איך היא חושבת במצב כזה להמשיך להתנחל על מסך הטלוויזיה? שבכל בית בישראל יראו וישמעו אותה? אין מה לומר, חוצפה.

אבל עזבו את זה, עוד מעט הכל ייפתר. זה ייקח כמה שנים, אולי אפילו כמה עשרות שנים, אבל זה כנראה יגיע: כבר לא יהיה אייג'יזם תקשורתי נגד נשים. כי נשים בכלל לא יופיעו בתקשורת. או בכל זירה ציבורית אחרת (לחלופין, הן יוכלו אולי להופיע בכיסוי ראש ופנים. נשקול את זה). גם לא הצעירות שבהן: אלה יישלחו להתמקד בייצור בחורים לישיבות וחיילים למלחמות.

הנחת עבודה

המצדדים בהעלאת גיל הפרישה לנשים שוכחים או מתעלמים לפעמים מכך שחצי מהנשים בנות 55 ויותר הן מובטלות, ללא סיכוי רב למצוא עבודה (ראוי אף להזכיר שגם כיום נשים יכולות לפרוש בגיל 67 אם הן רוצות בכך, אלא שיש להן גם האופציה של גיל 62). מחר ייפתח בחיפה קורס ייחודי, ביוזמת המכללה החברתית-כלכלית ומרכז מהות, ובו יילמדו בין השאר זכויות נשים עובדות וכלים להתאגדות נשים במקומות עבודה. לפרטים: http://tinyurl.com/chtt7mc.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ