כלות מאוקראינה וילדים מפונדקאית בהודו

איך לשמר, לטפח ולהעביר לדורות הבאים את קסמי הפטריארכיה, מתי נולד ההטרוסקסואל וגם קניות פמיניסטיות לפסח

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער
צפי סער

מתוך "מדריך למין האנושי, מבחר"

שימושים לנשים:

* מחסן גידול, חוזה לתשעה חודשים. נניח שאתם זוג הטרוסקסואלי שלא מצליח להביא ילד לעולם. או זוג הומואים. עזבו אתכם מפתרונות כמו אימוץ. אי שם בהודו הקימו חווה במיוחד בשבילכם: נשים צעירות ועניות יוזרעו שם בזרעכם, יוחזקו בפיקוח קפדני ויילדו לכם תינוק מושלם, בדיוק כמו שרציתם.

הנושא הזה כמובן עדין ומורכב בהרבה מההתייחסות הזאת. התפישות החברתיות כיום, בעיקר בישראל, הופכות הולדת ילדים, ודווקא עם המטען הגנטי שלך, להכרח, ואין להאשים את מי שעושים הכל כדי להשיג את היעד הנכסף הזה. ובכל זאת, החוות (המחנות?) האלה, שנראו למשל בסרט "גוגל בייבי", קיימות, אם נדחיק זאת ואם לא.

* שפחה בהזמנה. נמאס לכם מנשים ישראליות, עם דעות וציפיות ודרישות ועוד כל מיני רעות חולות שהפמיניזמוס הזה הכניס להן לראש? פתחו נא קטלוג אינטרנטי והזמינו לכם כלה, מאוקראינה למשל: היא תהיה בלונדינית, צעירה, צייתנית, תעשה כל מה שאתם רוצים בכל תחום ועוד תצטרך להגיד תודה שהצלתם אותה ואת כל משפחתה מעוני נורא.

ועוד.

שימושים לגברים:

* בשר תותחים. הכנה: מגדלים בן. מחנכים אותו להיות גבר-גבר. קצינים המבקרים בבית הספר התיכון שבו הוא לומד מסבירים מה צריך לעשות גבר-גבר. משרד החינוך מארגן לו מסע למחנות השמדה בפולין, במקרה בדיוק בתקופת צו הגיוס. לפני או אחרי, השר גדעון סער גם דואג שהוא יבקר בחברון וישמע את משנתם של פורעים יהודים. הצבא מגייס אותו. בין האפשרויות: 1. הוא ייהרג. 2. הוא יתעלל בערבים.

* סוס עבודה. הכנה: מגדלים בן. מצפים ממנו להשתכר היטב, בדרך כלל כמפרנס הראשי של המשפחה. את המשפחה עצמה הוא לא רואה הרבה. בדרך כלל הילדים כבר ישנים כשהוא מגיע הביתה סוף סוף מהעבודה. אם הוא מעז לבקש לצאת יום בשבוע אחר הצהריים כדי להיות עם הילדים, מסתכלים עליו עקום. חופשת לידה? הלך עליו.

ועוד.

עשו לנו לייק לקבל מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

נשים הודיות המשמשות כפונדקאיות בבית חולים באנאנדצילום: אי-פי

כדי שכל המנהגים המקסימים האלה יישמרו, יטופחו ואף יעברו לדורות הבאים, שומה על כולנו להקפיד ולשמר את הפטריארכיה, אותו מבנה חברתי מלבב שבו אנחנו חיים וחיות.

או שלא.

גן העדן האבוד

מדענים למיניהם שוקדים על מציאת "הגן ההטרוסקסואלי"; מתווכחים אם מדובר בנטייה מולדת או נרכשת; בחוגים דתיים אפילו מתקיימות סדנאות שנויות במחלוקת בניסיון לעקור אותה משורש.

כל הדברים האלה כמובן לא קורים, כי הטרוסקסואליות, בניגוד להומוסקסואליות, נחשבת ל"נורמה", לדבר ה"נכון", ה"טבעי".

האומנם זה כך? ספר חדש שראה אור בארצות הברית, "Straight", מערער על התפישה הזאת ובכלל על עצם ההגדרות. בספר, שכותרת המשנה שלו היא "ההיסטוריה הקצרה להפתיע של ההטרוסקסואליות", מציינת האן בלנק, עיתונאית והיסטוריונית, כי המונח הטרוסקסואליות, כמו המונח הומוסקסואליות, נטבע רק במחצית השנייה של המאה ה-19, בידי איש הרוח האוסטרו-הונגרי קארל מריה קרטבני.

מקורותיה של החלוקה הזאת, היא מסבירה, בהתגבשותה של החברה התעשייתית שנתנה עדיפות למשפחה הגרעינית. לכך נוסף השינוי בגישה למיניות: אם בראייה הדתית היא נתפשה כחטא, הרי מעתה היתה למרכיב של מוסד הנישואים, אמצעי שתכליתו הבאת ילדים לעולם. כחלק מהתהליך הזה חונכו בני אדם לאתר כל "סטייה" מהתקן. גם אוננות ואף פחות ממנה נחשבו לכאלה: כך, למשל, כותבת בלאנק, דגני הבוקר של קלוגס זכו בפופולריות על שום הסיבים הרבים שבהם; אלה מנעו עצירות שהביאה ללחץ על בלוטת הערמונית - שנחשב לגורם מחשבות על מין. כן כן.

זה רק חלק זעיר מהמצע ההיסטורי המשמש את בלאנק לטעון, כי "'הטרוסקסואל', או ‘הומוסקסואל', אינם אלא ניסיון להגדיר את הכללים של משחק מלוכלך במיוחד מסוג ‘אנחנו נגד הם'".

האן בלנקצילום: האנה ריק

לבלנק - הכותבת ומשתתפת בדיונים ציבוריים בענייני מין, ארוטיקה ומגדר - גם נגיעה אישית לנושא ספרה, כפי שהיא מספרת בהקדמה לו. בן-זוגה זה שנים נולד, גדל ומתפקד כגבר לכל דבר. עם זאת, בעוד שנשים מצוידות בכרומוזום XX וגברים ב-- XY לו יש שלושתם: XXY. כלומר, לדבריה, הוא "בעת ובעונה אחת זכר, נקבה ואף אחד מהם".

המגדר הלא-מוגדר של בן-זוגה, מוסיפה בלנק, גם מציב סימן שאלה על המיניות שלה: האם היא הטרוסקסואלית, לסבית, ביסקסואלית - או אולי משהו אחר לגמרי?

זוהי בהחלט נקודת מוצא מצוינת לשאול את השאלות שהיא שואלת. וצריך להוסיף לכך, שגם כשהביולוגיה וכרומוזומים אינם מעורבים בעניין, לא תמיד קיימת התאמה בין איברי המין שאדם נולד או נולדה אתם לבין המגדר שלו או שלה.

האמת הזאת, שהיא מציאות חייהןם של טרנסג'נדרים וטרנסג'נדריות, עדיין אינה מקובלת בציבור הרחב. נדמה שמעמדןם דומה לזה של ההומואים לפני 50 שנה, נאמר. לא שההומופוביה עברה מן העולם, אבל היא התמתנה, לפחות במקומות מסוימים. אפשר לקוות שכך יקרה גם לטרנספוביה, המושרשת כל כך בחברה.

ספרה של בלנק מרענן במיוחד בתקופה שבה היחס לזכויות אדם, על שלל המגדרים וההעדפות המיניות שלהןם, נתון הן בשינויים והן במתקפה. אם אלה החוקים שהתקבלו לאחרונה בכמה ממדינות ארצות הברית, המחייבים נשים הרוצות להפיל את עוברן לעבור בדיקת אולטרסאונד וגינלית - חקיקה שאפשר לפרש כאונס לכל דבר; ואם זה החוק ההומופובי החדש ברוסיה, האוסר "תעמולה הומוסקסואלית".

נקודת המבט של בלנק, שלפיה הטרוסקסואליות, כמו שאר הנטיות המיניות, היא המצאה של החברה - עשויה להרחיב בהרבה את מה שנחשב "לגיטימי", ואף יותר מכך - לבטל את הצורך להגדיר מהו לגיטימי ומה לא. כלומר - ומשונה שזה נתפש כמהפכני - פשוט לקבל בני אדם כפי שהן והם.

התפישה הזאת היא גם אחד הסיכויים הגדולים בעיני להשתחררות אמיתית מציפורניה של הפטריארכיה, האחראית לכל כך הרבה אומללות של בני אדם באשר הןם.

אוהבת מתנות תחיה

ולעניין אחד לגמרי: כולנו עומדות ועומדים להוציא בשבוע וחצי הקרובים לא מעט כסף על מתנות. במקום להיכנס לאיזה קניון, שלקראת פסח יהיה עמוס ודוחה עוד יותר מהרגיל, ולהעשיר עוד יותר איזה טייקון שמחר-מחרתיים גם יקבל תספורת על חשבונכן - אפשר בהחלט לעשות קניות אחרות.

למשל, לקנות בחנויות סחר הוגן של תנועת אחותי, שנמכרים בהן שלל מוצרים של יצרניות ויצרנים, בהם קואופרטיבים של נשים מכל רחבי הארץ, בעבודת יד ומחומרים ידידותיים לסביבה. לרגל החג נמכרים מארזים בסלסילות נצרים, בכלי קרמיקה ובתיקים רקומים, שאפשר להרכיב לפי בחירה. המוצרים נעים משמן זית וחרוסת, דרך כלי בית, כריות, סבונים טבעיים ותיבות אהבה מהמסורת האתיופית, ועד בובות לילדים ולילדות. אחותי - חנות סחר הוגן: רחוב שלמה המלך 4 תל אביב, טל' 4011271-077; נמל תל אביב, טל' 6020521-03; אבו גוש, טל' 5345766-02.

אפשרות משובחת נוספת היא הספר "נשים לגופן", שראה אור לאחרונה (הוצאת מודן). זוהי מעין אנציקלופדיה על בריאות, גוף, מיניות ויחסים, שהיא חובה בכל בית ונדמה שכל אשה בכל גיל תשמח לקבלה. אולי אפילו יותר מעוד קערת סלט. לרגל החג הספר מוצע בהנחה: nashimsefer@gmail.com.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ