האם גיוס נשים לצה"ל הוא מטרה פמיניסטית?

וגם: פוליטיקאיות מרחבי העולם שורטות את תקרת הזכוכית ומכתב לילדה בת עשר חושף עד כמה חכם היה איינשטיין

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער
צפי סער

אטמי אוזניים או קריאת תהילים - איזו מבין הפרקטיקות שביקשו לאמץ חיילים דתיים שנכחו בטקסי יום הזיכרון ויום העצמאות בשבוע שעבר התגלתה כיעילה יותר בעבור מי שחוששים לשמוע, רחמנא ליצלן, קול אשה שרה? והאם יתחיל הצבא לנפק אטמים בגון חאקי?

הסוגיה הזאת קטנה וטיפשית רק לכאורה. למעשה היא מגלמת בתוכה שינוי המתחולל בחברה הישראלית, שתצטרך להחליט לאן פניה.

חילונים מהזרם המרכזי מצדדים, כך נראה, הן בגיוס חרדים, למען חלוקת הנטל כפי שהדבר מכונה (או כדי לא להרגיש פראיירים), והן בהמשך גיוס חובה של נשים, כמו שמורגלים כאן. האם שני הדברים האלה יכולים ללכת יחד? ולא היום, אלא עם השינוי הצפוי בחברה הישראלית לנוכח שיעורי הילודה: גדילת האוכלוסייה החרדית והתמעטות זו החילונית?

פמיניסטיות מהזרם הליברלי לחמו לא מעט כדי שתחומים צבאיים שבעבר היו סגורים בפני נשים ייפתחו בפניהן. טיס, שירות קרבי וכדומה. אבל בעיני, גיוס לצבא בכלל ושירות קרבי בפרט אינם מטרה פמיניסטית. להיפך.

חיילות ביחידת קרקלצילום: עמרי חזן

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

נכון, אפשר להתקומם על כך שבגוף שהוא מרכזי כל כך בחברה הישראלית (למרבה הצער) אין שוויון הזדמנויות. וכל עוד נשים משרתות בו, ראוי שיהיה שוויון כזה. גם אין להתעלם מכך שהצבא הוא מקפצה לתפקידים בכירים באזרחות. אבל מה שצריך לשנות הוא את מעמדו המרכזי וחשיבותו בחברה. במקרה הזה, התשובה אינה בהכרח "אם אינך יכולה לנצח אותם - הצטרפי אליהם".

כדאי גם לשים לב למתאם השכיח בין סקסיזם למיליטריזם - לא במקרה שניהם מכונים לא פעם שוביניזם. איכשהו, פעמים רבות כשמתפרסם דברו של איזה רב שמזהיר מפני הסכנה הטמונה בנשים, מדובר באחד הרבנים הלאומניים והגזעניים ביותר. שנאת האחר, מתברר, היא עניין עקבי, בין שהוא ערבי ובין שהיא אשה (או פליט או הומו והרשימה עוד ארוכה).

בכל מקרה, מוטב שלא נשים - וגם לא חרדים, ואף לא גברים אחרים - לא יגויסו גיוס חובה. אמרו את זה קודם, לפני, מבינים ממני בהגנה צבאית ובמיליטריזם. אם בעשרות השנים הראשונות (ונקווה שהן לא גם האחרונות) לקיומה של המדינה היה צורך באתוס של "צבא העם" - כיום הוא מיותר. צבא מקצועי, כך נראה, מתאים יותר. ובכל מקרה, זו בוודאי לא הזירה הנכונה למאבק באפליה של נשים בחברה.

בזכוכית מגדלת

בגיליון החדש של "Foreign Policy" מופיע סקר שערך המגזין על מעמדן של נשים בפוליטיקה. הנשאלות: 43 פוליטיקאיות בכירות מרחבי העולם. ביניהן, נשיאת ליטא דליה גריבאוסקאיטה, חברת הפרלמנט הפקיסטאני דוניה עזיז, השרה הלובית מברוקה שריף ג'יבריל, השרה היפאנית יוקו קומיאמה, סגנית נשיא הונדורס מריה אנטונייטה דה בוגראן, הסנאטורית האוסטרלית פני וונג, הדיפלומטית האוגנדית ויני ביאניימה, חברת הקונגרס האמריקאי ניטה לוי ואחרות.

בין השאר, צוטטו באוזני המשתתפות דבריה של מזכירת המדינה האמריקאית הילרי קלינטון, שאמרה ב-2008 כי המרוץ שלה למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות הוא "ניסיון לשבור את תקרת הזכוכית הגבוהה והקשיחה ביותר".

על השאלה, האם בעיניהן המכשול הגדול ביותר לכניסה לפוליטיקה הוא המגדר, ענו 27 מהנשים: כן; על פיהן, העולם הפוליטי עדיין נתפש כ"מועדון בנים" ונשים צריכות להוכיח שהן יכולות להיות "אחד מהחבר'ה" לפני שתינתן להן דריסת רגל משמעותית. 12 ענו: לא; הן גרסו שמגדר, גזע ומעמד כולם מכשולים משמעותיים. 4 הנותרות אמרו שהדבר משתנה ותלוי מאוד בהיסטוריה ובתרבות של כל מדינה.

19 מהנשאלות הצהירו שהן פמיניסטיות. 17 אינן פמיניסטיות ו-4 השיבו שאינן יודעות.

האם לדעתן יהיה יותר שלום בעולם אם נשים רבות יותר יכהנו במשרות פוליטיות? 65% סבורות שכן, 26% השיבו שלא ו-9% אינן בטוחות.

75% מהנשים חוו סקסיזם במשך הקריירה הפוליטית שלהן.

מתי לדעתן תיבחר לראשונה נשיאה בארצות הברית? 11 השיבו: ב-2016, 24 חושבות שזה יקרה אחר כך ו-2 ענו: לעולם לא.

אנגלה מרקל. בין הפוליטיקאיות המשפיעותצילום: אי-פי

טורים אחרונים: למה האירוע בחוף בוגרשוב צריך להפחיד את כולנו | 50 שנה לספר שנחשב אבן יסוד בחשיבה הפמיניסטית | מה, גם למזרחים אין הומור?

הפוליטיקאיות המשפיעות ביותר בעולם כיום, על פי הסקר, הן קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, הילרי קלינטון וכריסטין לגרד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית. כולן מן המערב, אף על פי שדווקא במלאווי ובברזיל נבחרו באחרונה נשים לעמוד בראשות המדינה. הפרלמנט בעל שיעור הנשים הגבוה בעולם - 56% - יושב ברואנדה. כמנהיגות המשפיעות ביותר בהיסטוריה צוינו בסקר מרגרט תאצ'ר, אינדירה גנדי והמלכה אליזבת הראשונה.

בסקר גם נשאלו הנשים מהן התגובות הגרועות ביותר שקיבלו על פעילותן הפוליטית. "לא אצביע בשבילך כי את צריכה להיות בבית עם הילדים שלך" היא אחת המצטיינות.

תורת היחס

אלברט איינשטיין היה איש חכם. זו לא ידיעה מרעישה, אבל לאחרונה הוזכרה הוכחה נוספת לכך.

סביב אחד הדיונים הנצחיים על נשים במדע ציטט האתר brainpickings קטע מהספר "פרופסור איינשטיין היקר: מכתבי ילדים לאלברט איינשטיין". ב 1946 כתבה לו ילדה כי ברצונה להיות מדענית. במכתב נוסף כתבה: "שכחתי לספר לך במכתב הקודם, שאני בת. תמיד הצטערתי על כך מאוד, אבל עכשיו כבר התרגלתי לעובדה הזאת. בכל מקרה, אני שונאת שמלות וריקודים וכל מיני דברים שבנות אוהבות. אני מעדיפה לרכוב על סוסים. פעם, לפני שרציתי להיות מדענית, רציתי להיות רוכבת מרוצים. אבל זה היה מזמן. אני מקווה שלא תחשוב עלי דברים פחות טובים כי אני בת".

איינשטייןצילום: אי-פי

המדען הגדול ענה לה: "ממש לא משנה לי שאת בת, אבל מה שחשוב הוא שזה לא ישנה לך. אין שום סיבה לכך".

הוא שאמרנו, איש חכם.

ציטוט

"הדרך השכיחה ביותר לוותר על כוח היא לחשוב שאין לך כוח כלל" (אליס ווקר)

נתון

47% מהנשים במשקל תקין רוצות לרדת במשקל, לעומת 17% מהגברים (לפי למ"ס 2011)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ