תמונה אחת שווה אלף סטיגמות

למה תמונת החייל והילדה בנבי סאלח מזעזעת יותר מה"רגיל". וגם: מסע בין שבטים מוזרים וכינוס חירום בהנהגת וונדרוומן ומארג' סימפסון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תמונת החייל והילדה בנבי סאלח מזעזעת. והיא מזעזעת יותר מה"רגיל". אנחנו הרי כבר די "רגילים" לראות חיילים ישראלים מחזיקים בכוח או מכים ילדים או זקנות פלסטינים. אז למה התמונה הזאת מזעזעת יותר מאחרות? התשובה היא: מפני שהילדה בלונדינית.

כן, כבר ראינו חייל מכה ילד פלסטיני. אבל הילד ההוא "נראה ערבי". ילדות בלונדיניות זה משהו אחר. אותן אנחנו רגילים לראות בפרסומות - לחברה קבלנית שבונה שכונה יוקרתית, לפרויקט נדל"ני של הרחבה במושב נחשק.

מה שהתמונה הזאת מעוררת בנו מגלם מספר רב של עוולות ותפישות מעוותות. לאומניות, אל-אנושיות, גזעניות, סקסיסטיות. מה שבכי של ילדה בלונדינית יכול לעשות, אפילו אם היא בת למשפחת תמימי מנבי סאלח, הנאבקת נגד גזל אדמותיה בידי מתנחלים.

אנתרופולוגיה למתקדמות

שיבה מחופשה היא הזדמנות מצוינת לספר על כמה מהשבטים המרתקים המנקדים את עולמנו המופלא.

באחד מהם, למשל, מייחסים הילידים חשיבות גדולה לקיר אבן, שהיה חלק מחומה שהקיפה מקדש שלהם שנהרס לפני כאלפיים שנה. משום מה, בעשורים האחרונים, דווקא מאז שהשבט הזה הקים לו מדינה ריבונית, רק גברים מורשים להתפלל באופן חופשי ליד הקיר הקדוש.

קבוצת נשים נאבקת על זכותה לקרוא גם היא בתורה של השבט ליד הקיר, ובאופן מעניין בהחלט מבחינה אנתרופולוגית, מתברר כי צבע הבד שבו הן עוטפות את עצמן קובע במידה רבה את היחס אליהן: כאשר הן עוטות בדים מקושטים וצבעוניים בבואן אל הקיר, אין הדבר מעורר התנגדות עזה; אולם לאחרונה, משהעזו להתעטף בבד לבן שעליו שני פסים שחורים - מהסוג המשמש את הגברים - חוללו סערה ואף נעצרו בידי משטרת השבט.

אין ספק כי דרוש עוד מחקר בקרב שבט מיוחד זה, מנהגיו, מניעיו והאופק המצפה לו.

בשבט אחר, הנחשב למתקדם מבחינה טכנולוגית ובעל השפעה כלל-עולמית עצומה, יש קבוצה לא קטנה כלל של גברים, שלא רק נחשבים שפויים בדעתם אלא מקצתם אף מועמדים למשרות רמות בהנהגת השבט. גברים אלה, רובם ככולם לבנים ועשירים, משוכנעים, שהם אלה שצריכים לקבוע מה יעשו נשים בגופן, כולל הרחם, השחלות, החצוצרות וכל שאר הקונסטרוקציה.

כאלה מומחים הם בעיני עצמם, שאחד מהם אף הודיע לאחרונה על גילוי "רפואי" חדש: כדי להגן על עמדתה של אותה קבוצת גברים המתנגדים לזכות להפלות - עמדה שלפיה גם לקורבנות אונס אסור להפיל - הוא בישר כי קורבן אונס "אמיתי" - הוא השתמש במונח "לגיטימי" - אינה יכולה להיכנס להריון.

מה נאמר, לעומת זה אפילו השבט הקודם נראה פתאום סביר כמעט. אבל רק כמעט.

מצטיירות כפמיניסטיות

זה קרה בסוף השבוע. הן ישבו סביב שולחן גדול, כינוס חירום.

ג'סיקה ראביט ישבה ליד אוליב, בין מארג' סימפסון לבתה ליסה התרווחה לה וונדרוומן, ובראש השולחן - הגברת מאריזת המלח, שמחיקתה מהאריזה הוותיקה הביאה לקיום המפגש הזה.

זהו, אי אפשר להבליג עוד, התריעה מארג', מנענעת במרץ את הרעמה הכחולה שלה. כל עוד הן התעסקו רק עם נשים מצולמות, מילא - אבל להתחיל אתנו?!

מארג' סימפסון

כל הכבוד אמא, את מה-זה צודקת, החרתה החזיקה אחריה ליסה, הסקסופון שלה שעון למרגלותיה.

הן חשבו שהפמיניסטיות הרגילות הן קוץ בתחת? הם עוד יתגעגעו אליהן - התלהבה וונדרמן.

אני רק מזכירה לכן, חברות, שגם אם במקרה של הדתיים הדברים מגיעים לידי אבסורד מגוחך ממש, בה במידה שהוא שערורייתי - הרי הם לא היחידים, ציינה ג'סיקה ראביט, מיטיבה את הסטרפלס האדום-לוהט שלה. גם אצל חילונים שמחזיקים מעצמם מתקדמים ונאורים יש הדרת נשים, רק סמויה יותר.

את לגמרי צודקת, צייצה אוליב, ולא בטוויטר. ובכלל, שתדעו שאני שוקלת תביעה על זה שציירו אותי אנורקטית. חוץ מזה שזו דוגמה רעה לנערות, גם כל כך בא לי לאכול כבר משהו.

הן המשיכו ודיברו, עד מהרה התלהטו ויכוחים כמקובל בקהילה ולבסוף גם שורטטה תוכנית - אבל לא נפרט כאן כי הן מעדיפות לשמור בסוד את הפעילות המתוכננת. היא בהחלט מצטיירת כמבטיחה.

*

אבל עזבו אתכם מהפמיניסטיות האלה, מצוירות או לא. מה כל כך נורא במחיקת דמות האשה מאריזת המלח? אולי מדובר בכלל באקט חתרני, שהמסר שלו הוא שנשים יכולות סוף סוף לצאת מהמטבח אל המרחב הציבורי? רק את חצי שקית המלח הריקה הן רואות, הפמינאציות האלה.

***

96% מהזוגות בארץ נשואים. נתון זה של הלמ"ס מ-2011 מתייחס מן הסתם לזוגות הטרוסקסואליים. רק 4% מהזוגות הישראליים האלה חיים יחד ללא נישואים, לעומת 5% באיטליה, 10% בספרד ובארצות הברית, 19% בהולנד ו-23% בדנמרק

***

הבעיה עם נשים היא שהן מתרגשות מאוד מכלום. ואז הן מתחתנות אתו" (שר)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ