למה רק וייבערס? איפה היאכנעס, הפרחות והפקאצות? - גברת מג'ונדרת - הארץ

למה רק וייבערס? איפה היאכנעס, הפרחות והפקאצות?

אביגדור ליברמן מוכיח שהוא גבר-גבר * כך מפרידים בין קבוצות מוחלשות ומושלים בהן * ובמדור הבחירות: התנועה ויש עתיד

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
צפי סער
צפי סער

תחילה לחדשות הטובות: אביגדור ליברמן הבטיח שהוא הולך לשבת לבד בחושך. כנראה יש אלוהימה.

תגידו מה שתגידו, יש אנשים שאפשר לסמוך עליהם. כאלה שמגלמים באישיות אחת כל כך הרבה תכונות, שרק משלימות זו את זו. הנה ליברמן, שר-החוץ-המתפטר-אבל-תיכף-חוזר. גם מכה ילדים (לפחות ילד אחד, שליברמן הודה והורשע ב‑2001 בתקיפתו, בגרימת חבלה ואיומים עליו); גם מחרב את יחסי החוץ של ישראל; גם מואשם במרמה ובהפרת אמונים. אבל למה שיסתפק בכך? הנה הוא מוכיח שהוא גם סקסיסט ומיזוגן. שוביניסט לאומני ומגדרי גם יחד.

כי מה הן ומי הן שלי יחימוביץ, ציפי לבני וזהבה גלאון, אליבא דליברמן? "שלוש וייבערס", כפי שאמר בסוף השבוע לאחר ההחלטה להעמידו לדין באחד התיקים נגדו. וגם "הקבוצה הפולנית". בהבל פיו הפך שלוש ראשות מפלגות בישראל לחבורת נשים רכלניות, חסרות חשיבות, כמיטב המסורת של הקטנת נשים, ביזוין וביטולן. יצא גבר-גבר, לא ככה?

המלה וייבער, אגב, פירושה ביידיש אשה. כמה לא מפתיע שעצם המלה אשה נהפכה, במשמעותה החברתית השגורה, לאשה-פטפטנית-קשקשנית-מושא-לגיחוך. אבל למה להיות שליליות ­ בסך הכל ליברמן מחזיר קצת יידישקייט לחיינו. א-מחייה.

ולמה רק וייבערס? איפה היאכנעס? והינטעס? ולמה האפליה העדתית הזאת? מה עם הפרחות? בכלל, אני בעד שכולנו ­ וייבערס וינטעס, פרחות ופקאצות, נימפומניות ופריז'ידיות, קשקשניות ונודניקיות ­ כולנו-כולנו נתאחד ונחליט שאנחנו ממש לא מצביעות לשום בריון שמתייחס אלינו כמו לעדר כבשים.

נכון, שלשום הוא התנצל, בערך, בפייסבוק. הוא לא חשב שבדיחה קטנה תעשה כזה רעש, מתברר. מה, הוא לא יודע שלפמיניסטיות אין חוש הומור?

עצה קטנה מלב אל לב, מר ליברמן היקר: אחרי שתספר בדיחות על פוליטיקאים שמרביצים לילדים, מקבלים מעטפות שנויות במחלוקת משגרירים וכושלים בכהונתם כשר החוץ ­ - אז נרגיש יותר סבבה עם זה שאתה מתבדח על חשבון נשים ובתוך כך חושף את דעתך עליהן.

אשר לאמירתך בהתנצלות הפייסבוקית, שאתה הולך לחשוב על זה לבד בחושך ­ את הבדיחה הזאת דווקא אהבתי. ואעריך אותה עוד יותר אם תעשה זאת באמת, לפחות עד סוף ינואר ורצוי גם אחר כך.

ועכשיו תסלחו לי, כמה חברות וייבערס מחכות לי עם רכילות חמה על בן הפריץ ואשת הרב של השטייטעל.

לא פמיניסטית ולא רוצחת

בשבוע שעבר נורה למוות נער פלסטיני ליד מערת המכפלה בחברון, לאחר שעל פי דיווחים התנפל על חייל מג"ב כשבידו אקדח, שאחר כך התברר כי היה אקדח צעצוע. זה היה יום הולדתו ה‑17 של הנער כבד-השמיעה. מי שירתה בו היתה חיילת.

סוגים מגוונים של תגובות עורר הסיפור הזה, שפרטיו עדיין אינם ברורים עד תום. אתייחס כאן לשניים מסוגי תגובות אלה, כל אחד מהם מופרך בדרכו.

היו שהיללו את המעשה של החיילת וראו בו ביטוי של פמיניזם, כי הנה יש לוחמת, לא רק לוחם. והיא אפילו הורגת!

מתברר שעוד יש צורך להבהיר, שאין ולא יכול להיות שום קשר בין פמיניזם להרג. מטרת הפמיניזם אינה בשום פנים ואופן שנשים "יהיו כמו גברים" ­ ובין השאר יהיו מיליטריסטיות כמו רבים מהם.

תגובה מסוג אחר היתה גינוי החיילת כרוצחת, כמי שמגלמת את הכיבוש וכל חולייו. בעיני זו תגובה מקוממת. נכון, החיילת לא היתה צריכה להיות שם, כמו שצה"ל או כל נציג של הכיבוש לא צריך להיות שם. בוויכוח שהתפתח ברשתות החברתיות, נגד הטענה כי בנסיבות ההן היא לא ממש יכלה לנהוג אחרת, היו שאמרו: היא היתה צריכה בכלל לסרב לשרת.

בעיני, זו טענה שמתעלמת מהפריווילגיות של מי שמציגים אותה. האם אפשר לתלות את עוולות הכיבוש לדורותיו בצעירה או צעיר, שגדלו באינדוקטרינציה של מערכת החינוך הישראלית, ואולי במקרה הוריהם לא החזיקו בבית את כתבי יאן בלוך והמהטמה גנדי, לא הנחילו להם תפישת עולם פציפיסטית ואפילו, רחמנא ליצלן, לא לקחו אותם להפגנות שמאל?

יותר מזה: השירות בצה"ל משמש לצעירים לא מעטים סוג של כרטיס כניסה לחברה הישראלית, שמדירה אותם לא פעם ממוקדי כוח אחרים. באופן דומה, גם בימי המחאה החברתית היו מפגינים שביזו את השוטרים במקום ­ מה לעשות שההורים של אלה האחרונים לא תמיד יכולים לשלם להם שכר לימוד באוניברסיטה והם מנותבים לעבודות שיטור במקום להתנחל בשדרות רוטשילד ולהפגין נגד עליית שכר הדירה.

בשני המקרים, זה מעשה קלאסי של הפרד ומשול בין שכבות מוחלשות בחברה. איכשהו קשה הרבה יותר להביט במראה, להכיר בפריווילגיות שלך עצמך ולחשוב על דרך לשינוי אמיתי, כולל ונטול דעות קדומות וגזענות.

מיצאו את התשובות

מה משותף לאחים, מורים, גננים ועובדים סוציאליים?

1. כולם מקצועות חשובים מאין כמותם. חשובים באמת, לא כמו פיתוח אפליקציות לאייפון, נאמר.

2. בכולם משתכרים מעט. ממש מעט, לא כמו בפיתוח אפליקציות לאייפון, נאמר.

3. בכולם הרוב הגדול, המכריע או המוחלט של העובדים הן נשים.

4. את כל העובדות האלה השלטון לא סופר, לא רואה ממטר, והן בתחתית סולם העדיפויות שלו, ממש כמו בני האדם שבהם הן מטפלות.

5. כל התשובות נכונות.

בין הפותרים נכונה תוגרל מיטה במסדרון.

הבו לי שם סתמי למפלגה אקלקטית

עד הבחירות לכנסת נבחנות פה כל שבוע כמה מפלגות מבחינת מגוון הייצוג של רשימותיהן (מספר המנדטים הוא על פי ממוצע הסקרים).

יש עתיד

1. יאיר לפיד 2. שי פירון 3. יעל גרמן 4. מאיר כהן 5. יעקב פרי 6. עפר שלח 7. עליזה לביא 8. יואל רזבוגוב 9. עדי קול

אולי יש עתיד, אבל הוא לוט בערפל. המפלגה של יאיר לפיד מזגזגת בסקרים. אם תזכה בתשעה מנדטים יכהנו מטעמה שלוש נשים, אם תזכה בשישה ­ וגם זו אפשרות סבירה ­ תהיה רק חברת כנסת אחת ממפלגה זו. מעט מאוד לעומת היומרות וההכרזות של העיתונאי-מגיש-ועכשיו-פוליטיקאי שעומד בראשה. לכך נוספת הצבתו במקום השני של שי פירון, שהופנו אליו האשמות בהומופוביה ובתמיכה מסוימת בהדרת נשים.

שני ראשי עיר, ראש שב"כ לשעבר, עיתונאי, רב, אשת אקדמיה פמיניסטית דתייה -­ לפיד, שלא מבזבז את זמנו בזוטות כמו פריימריס, הרכיב רשימה אקלקטית. אם יש לו דימוי של אויב הדת כאביו המנוח ­ הנה יש ברשימה דתיים. איש השבט הלבן? ­ יש גם מזרחי. אמנם לא ברור כיצד מתיישבת המועמדות של פירון עם קהל היעד החילוני, כזה התופש עצמו כנאור; בתשובה לשאלה שהופנתה אליו באתר דתי הסביר בעבר פירון למה אין להראות דמות אשה בפרסומת, ובהזדמנות אחרת דיבר על "טיפולי המרה" להומואים.

גם מסרי הקמפיין של לפיד עד כה לא מעוררים התפעלות, בלשון המעטה: כך למשל הסרטון שהתיימר לצייר מציאות ישראלית טובה יותר לפי משנתו של לפיד והציג תמונה שמרנית וסקסיסטית.

מקרב המועמדים של יש עתיד, אף אחד אינו הומו או לסבית מחוץ לארון.

בכל מקרה, כמו אצל ראש הרשימה עצמו, התדמית בעלת משקל פה יותר מהתוכן. אפשר לסכם ולומר שמדובר ברשימה כשרה פרווה, למי שזה הטעם שלו.

התנועה

1. ציפי לבני 2. עמרם מצנע 3. עמיר פרץ 4. אלעזר שטרן 5. מאיר שטרית 6. דוד צור 7. יואל חסון 8. שלמה מולה 9. מירב כהן 10. אורית זוארץ

עוד מפלגת סופרמרקט עכשווית, שזכתה לכינויים כמו "מפלגת הפליטים". מלבד היו"ר ציפי לבני יש בעשירייה הראשונה, הריאלית ככל הנראה, רק עוד שתי נשים, בסוף. מאכזב. על פי מקצת הסקרים לבני אף עלולה להיות חברת הכנסת היחידה של מפלגה זו. אף אחד מהמועמדים אינו הומו או לסבית מחוץ לארון.

המיש-מש של יוצאי קדימה ונוטשי העבודה ושלל התהפוכות שהתחוללו בדרך לגיבוש הרשימה הזאת כנראה לא יצילו את השם הרע של הפוליטיקה. ואם ביש עתיד יש פירון, כאן יש שטרן, שכאשר שימש קצין חינוך ראשי סגר את העיתון "במחנה" לכמה שבועות משום שפורסמה בו כתבה על אלוף-משנה שיצא מהארון. שניהם, אגב, גם שטרן וגם פירון, מנסים עכשיו לטעון שלא הובנו נכון או הוצאו מהקשרם וכדומה.

מנגד, לבני היא אחת משלוש נשים העומדות בראש מפלגות משמעותיות בבחירות האלה, לצד שלי יחימוביץ וזהבה גלאון, וזה ראוי לציון.

כמו יש עתיד, גם מפלגת התנועה לא היתה קיימת בכנסת ה‑18, אך מאחר שמקצת חבריה הם יוצאי קדימה יצוין כי קדימה דורגה במקום השלישי במדד השוויון המגדרי של שדולת הנשים וארגון מתפקדות, הבוחן את החקיקה והפעילות למען זכויות נשים ולהט"בים (לסביות, הומואים, בי וטרנס). בלטה בפעילות זו אורית זוארץ, הממוקמת עתה במקום ה‑10 ברשימתה של לבני ולכן סיכוייה להיבחר שוב כנראה אינם גדולים.

במחשבה נוספת על יש עתיד והתנועה ­ נדמה שכל אחד מראשיהן היה עשוי להרכיב גם את הרשימה של האחר, בלי שהדבר היה מעורר תהייה כלשהי.

וציטוט

"מפרסמים עכשיו תחתוניות נושמות. אין ספק שגבר הוא שהמציא את המוצר הזה. שום אשה לא היתה ממציאה תחתוניות שיש בהן חורים קטנים, היא היתה ממציאה תחתוניות עם לשונות קטנות" (הקומיקאית האמריקאית דיאן פורד)

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ