הדעות הקדומות של הקהילה הגאה

נמצא מכנה משותף לקהילה החרדית ולקהילה הגאה: הדרת נשים * במקום שגאולה אבן לא תגיש את משדר הבחירות, למה שגדעון סער לא יפרוש מהפוליטיקה? * אפליקציה נגד הטרדה מינית * ובמדור הבחירות: הליכוד-ביתנו ובל"ד

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער
צפי סער

הנה כמה מיתוסים: שמאלנים רגישים יותר לסבל אנושי. לוחמי זכויות אדם אינם יכולים להיות שוביניסטים. מי שרגישים לזכויות בעלי חיים אמפתיים גם לבני אדם.

לנוכח החשיבה מהסוג הזה, השגויה כל כך, ברור למה נדרש זמן להסכין עם העובדה שגם בקהילה הלהט"בית ­- שלכאורה אינה פועלת על פי הסדר המגדרי השמרני -­ משתמרים יחסי הכוחות המגדריים המוכרים בחברה הכללית: ההומואים, בהכללה, לא רק יותר מבוססים כלכלית ומחזיקים ברוב עמדות הכוח אלא גם, אופס, מואשמים בהדרת נשים.

המציאות העגומה הזאת שבה ועלתה אל פני השטח במערכת הבחירות. לשורה של מפלגות - בהן הליכוד-ביתנו, העבודה, מרצ, יש עתיד ­- יש כיום תא גאה פעיל.

לפני כמה שבועות התקיים בתל אביב פאנל בהשתתפות נציגי התאים האלה -­ אבל בלי נשים. המארגנים טענו שלא הצליחו למצוא פעילות שרצו לדבר. פעילות לסביות שהתקוממו על ההדרה אירגנו בתוך יממה פאנל ובו לא פחות מתשע דוברות מהמפלגות השונות וקיימו בה בשעה אירוע חלופי. היו שם גם נציגות ותומכות של בל"ד, עם שלם ועוד. מאז הן שבו ונפגשו וממשיכות לפעול.

אחת המארגנות, רעות גיא, מסבירה כי התפישה של קהילה גאה אחת גדולה היא בעייתית, שכן "הקהילה מיוצגת בעיקר על ידי גברים, אם אלה חברי כנסת, חברי מועצה ועוד, וכך נמחקים שאר הקולות בה". בהתאם לכך, היא מוסיפה, "גם המאבקים שהקהילה מנהלת הם לא בדיוק אלה שמעניינים לסביות. למשל המאבק לפונדקאות. ארצה לתמוך בפונדקאות אם היא נעשית בתנאים לא מנצלים, אבל יש המון מאבקים שלי כאשה לסבית שהם הרבה יותר דחופים. למשל המאבק בעוני: משק בית של שתי נשים נתון בסיכון גבוה לעוני".

זמן קצר אחרי ההתרחשות בתל אביב חזר על עצמו הסיפור גם בחיפה: בטכניון התקיים פאנל גאה על טהרת הגבריות. בתגובה מארגן היום הארגון "אשה לאשה" כינוס פוליטי של נשות הקהילה. גיא ואחרות טוענות כי בקהילה הגאה יש תקרת זכוכית לנשים: גם אם הן מתקדמות במוסדותיה, בשלב כלשהו התקדמותן נחסמת. אשר לפוליטיקה, "גם אם יש כיום יותר תאים גאים ופוליטיקאים מתחילים להבין שזה חשוב, אין הבנת עומק של תת-אוכלוסיות בתוך הקהילה, של מי אנחנו באמת", אומרת גיא. "טרנסיות למשל כלל לא באה לידי ביטוי. אפילו להתארגנות שלנו באו בעיקר לסביות, ממעמד הביניים ומטה".

האם תשומת הלב העכשווית מצד הפוליטיקאים אינה נובעת רק מטעמים אלקטורליים? "אם פוליטיקאית אומרת שהיא מקבלת בברכה את הקהילה, זו אמירה שיש לכבד", סבורה גיא. "אבל צריך גם לראות את מי מקבלים. זה כמו לדבר על ערבים באשר הם. יש ערבים עשירים וערבים עניים, ויש ערביות, ויש ערביות טרנסיות, ולסביות".

ובעוד נשות הקהילה הגאה ממשיכות לגבש את דרכי הפעולה שלהן, לא נותר אלא להתפכח מעוד אשליה: מתברר שמי שסובל, או סבל, בעצמו מרדיפה ואפליה לא בהכרח קשוב לאחר כשהוא עצמו מגיע לעמדת כוח. גם אם זה לא חדש, זה בכל זאת די מדכדך.

מפילים אבן

אז בערוץ 1 מתלבטים אם גאולה אבן תגיש את משדר הבחירות המרכזי של הערוץ, בהתחשב בכך שהיא בת זוגו של השר גדעון סער, מספר 3 ברשימת הליכוד-ביתנו לכנסת.

כדי לנסות לגבש דעה בעניין ­ ניגוד עניינים או לא, ושמא בעיה אתית ­ נדמיין לנו מצב הפוך: יעקב אילון, נאמר, עודנו מגיש של חדשות ערוץ 10, כפי שעשה במשך שנים. והנה מתברר שיש לו רומן עם שלי יחימוביץ (כאמור, הכל מדומיין לצורך העניין). האם יודח מהתפקיד הנכבד של הגשת מהדורת הבחירות המרכזית? קשה לי להאמין.

ובכלל, אם אמנם יש ניגוד אינטרסים או בעיה אחרת לנוכח הזוגיות אבן-סער, למה שאבן תוותר על ציון דרך כזה בקריירה? מישהו חשב אולי על האפשרות שסער הוא שיפרוש מהריצה לכנסת בגלל הבעיה שהתעוררה? נראה שלא (ויש שגם יאמרו, חבל שלא, בעיקר אם הם הורים לבני נוער ולא מעוניינים שאלו יילקחו לטיול בחברון או ייקלעו לאחד ממפעלותיו האחרים של השר).

גאולה אבן היא עיתונאית ותיקה, 20 שנה במקצוע, ואמינה מאוד. אשר לטעמה בגברים זה עניין אחר, שלא ניכנס אליו פה.

דבר אחד בטוח: מבחינה רייטינגית כדאי מאוד לערוץ 1 שלא להפקיע את התפקיד מידיה של אבן. אין ספק שצופים לא מעטים יחרגו ממנהגם להתעלם מהערוץ הקשיש ויזפזפו לראות אם המגישה הנכבדת מקפידה על אובייקטיביות. כי עם כל הכבוד לפוליטיקה ­ ואין הרבה כבוד ­ כולנו, גם אלו שלא מודים בכך, מתים על קצת רכילות.

גאדג'ט, וזה עובר

למה, למה אנחנו כאלה - פסימיות וממורמרות? הנה נמצא פתרון לבעיה הרווחת של הטרדה מינית של נשים: אפליקציה. ברור! איך לא חשבו על זה קודם? יש בעיה ­- יש אפליקציה. והופ, אין כבר בעיה.

זה לא שהאפליקציות החדשות שצצות עכשיו ומבטיחות לסייע לנשים בעת מצוקה הן הדבר הכי רע שמתרחש פה עכשיו. ואם הן יעזרו ולו לאשה אחת ­ דייני. מה גם שמישהו, כרגיל, כנראה יעשה קופה יפה. אבל ראשית, הן זמינות מן הסתם רק לבעלות סמארטפונים, כלומר מי שידה אינה משגת מכשיר יקר כזה ­ שתלך לחפש את החברות שלה. ושנית, כמה אופייני שבמקום לתת את הדעת על פתרון אמיתי ועמוק לתופעה הנוראה, לאותו איום מתמיד על כל הנשים -­ ממציאים עוד גאדג'ט. למה להיות בני אדם כשיש היי טק.

ציטוט

"אם אני איאלץ לשמוע עוד גבר 'אנונימי' עם תספורת של 2 דולר מסביר לי מה זה אונס, אני אצא מדעתי" (טינה פיי)

מצביעים מזרחים, נבחרים אשכנזים

קודם כל, בשבתי כמג'ונדרת אני מכריעה בזאת (אף על פי שאיש לא מינה אותי לתפקיד הרם) בתחרות הלוהטת שהתנהלה השבוע בין הליכוד-ביתנו לבית היהודי מי יותר מדיר נשים והומופוב: ובכן ­ שניכם ניצחתם! כל הכבוד. הליכוד ביתנו היהודי.

לצד הגיחוך שהתחרות המופרכת הזאת מעוררת, היא דווקא משמחת: מי היתה מאמינה שגדולי השוביניסטים יתקוטטו זה עם זה מי סובלני יותר לנשים ולהט"בים? ושסובלנות כזאת תיחשב לנכס אלקטורלי?! ימות המשיחה ממש.

ועכשיו לסקירה השבועית של הייצוג ברשימות. והפעם, הליכוד-ביתנו ובל"ד.

במפלגה הגדולה מכולן, על פי הסקרים וכנראה כך גם יהיה בפועל, יש אשה ראשונה רק במקום העשירי. אם יכהנו מטעמה 35 חברי כנסת, רק 20% מהם יהיו נשים. מעט מאוד ומביש ביותר.

גם מדד השוויון המגדרי אינו מציל את כבודה האבוד של מפלגת השלטון, זו שאמורה להיות ממשיכת דרכו של זאב ז'בוטינסקי, שהיה מתקדם מאוד בדעותיו על נשים, בוודאי לזמנו (זו כמובן לא הסיבה היחידה שז'בוטינסקי עשוי בהחלט לעשות סלטות בקברו בימים אלו). במדד, שעורכים שדולת הנשים וארגון מתפקדות, הליכוד הוא במקום הרביעי מהסוף (אחרי יהדות התורה, ש"ס והבית היהודי), וישראל ביתנו מקום אחד מעליו.

במפלגה שרבים ממצביעיה מזרחים יש רוב של שני שלישים לפוליטיקאים אשכנזים. שום מועמד אתיופי אינו מוצב במקום ריאלי.

מועמד אחד בלבד במקום ריאלי אינו יהודי: עמאר חמד הדרוזי, חבר ישראל ביתנו, במקום ה‑28.

אף אחד ממועמדי הליכוד ומועמדותיו אינו הומו או לסבית מחוץ לארון.

אם נרצה להיות מרושעים מעט נאמר שהליכוד הוא ביתם של גברים אשכנזים הטרוסקסואלים, אבל לא נעשה זאת, אנחנו הרי נשמות טובות.

בל"ד

המפלגה, הקוראת להפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה, מופיעה בסקרים בדרך כלל בחבילה אחת עם שאר "המפלגות הערביות". במקום השני ברשימה ניצבת חנין זועבי, אחת הנשים המושמצות בישראל, שהמתקפות נגדה מרכזות יחד באופן ממצה, מזוקק ממש, גזענות וסקסיזם. הניסיון לפסול את זועבי מהתמודדות לכנסת רק הוסיף למפלגה מנדט, על פי הסקרים. ותודה לימין הקיצוני.

במדד השוויון המגדרי בל"ד בערך באמצע ­- לא מצטיינת ולא מפשלת.

אף אחד ממועמדי המפלגה ומועמדותיה אינו הומו או לסבית מחוץ לארון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ