גברת מג’ונדרת

ח"כיות כל המפלגות - התאחדו

האם חברות הכנסת הפמיניסטיות החדשות יחוללו מהפכה? * פרשת נתן אשל הוכיחה את כוחה של מחאה אזרחית * ומה הסיפור של הזועביז

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער
צפי סער

יותר מן העובדה שנשים רבות מאי-פעם נבחרו לכנסת, וגם יותר מהעובדה המשמחת פחות ששיעורן עדיין פחות מרבע מהח"כים ולא כמחצית כפי שהיה ראוי – מה שחשוב באמת הוא ששורה של נשים פמיניסטיות עומדות לכהן בכנסת הזאת.

ענת סרגוסטי, מנכ"לית אג'נדה - מרכז ישראלי לאסטרטגיה תקשורתית, מציינת כי הנבחרות הפמיניסטיות אף מפוזרות בכמה מפלגות. "זה לא גוש חוסם, זה חתרני", היא קובעת, "מהבחינה שהן באות מכל מיני זרמים. בעיני זה הרבה יותר משמעותי מאשר אילו כולן היו במרצ או ביש עתיד. יש ביניהן דתיות - עליזה לביא (יש עתיד), חילוניות כמו מרב מיכאלי (עבודה), גם פנינה תמנו-שטה (יש עתיד) פמיניסטית - זה מרגש.

"אני חושבת שיש בבחירות האלה פוטנציאל גדול: הן עשויות לשחזר מה שקרה ב-1992, כשיעל דיין ממפלגת העבודה עמדה בראש הוועדה לקידום מעמד האשה, ועם נעמי חזן ממרצ וחברות כנסת נוספות הן התאחדו והובילו חקיקה פמיניסטית חוצת מפלגות. חקיקה כזאת אינה מונעת מאינטרסים מפלגתיים אלא באמת מקדמת נשים".

איור: הילה פלג

סרגוסטי – שדורגה החודש במקום ה-72 ברשימת 100 המשפיעים בתקשורת של "גלובס", בין השאר בזכות פעילותה לשילוב קולות רבים יותר של נשים במדיה - גם מציינת שכמה וכמה מהח"כיות החדשות אמנם יהיו טריות בכנסת, אבל לא בפמיניזם: "פוליטיקאיות כמו מיכל רוזין, תמר זנדברג (שתיהן ממרצ), מיכאלי ולביא מבינות היטב פמיניזם מתקדם ומורכב, בניגוד לציפי לבני שהיה צריך להסביר לה למה צריך נשים".

כל אלה יחד, אומרת סרגוסטי, יכולות בהחלט להוביל מהלכים חשובים, בלי קשר לשמאל וימין, לקדם עניינים מגדריים בלי צבע מפלגתי – ולחולל מהפכה חברתית. כי פמיניזם, כדבריה, אינו רק עניין של נשים אלא תפישת עולם חברתית כוללת.

אילו מהלכים אלה עשויים להיות? למשל, מציעה סרגוסטי, אכיפה של החוק לשילוב נשים בתהליכי קבלת החלטות בענייני מדיניות, שנחקק ב-2005 אך אינו מיושם, בין השאר משום שאין בצדו סנקציות. "אם ייווצר מנגנון נכון ליישום החוק, זה עשוי להיות מכשיר מהפכני לקידום נשים", היא אומרת. "ולאו דווקא נשים חזקות, משכילות, אשכנזיות - כי החוק מדבר על ייצוג של מגוון קבוצות האוכלוסייה".

מטרה נוספת עשויה להיות יציקת תוכן לרשות לקידום מעמד האשה, שכרגע אינה הרבה יותר מקליפה ריקה, והפיכתה לגוף משפיע. "השאיפה היא הטמעה של חשיבה מגדרית בכל קבלת החלטות. הרשות יכולה להיות הגוף שכל דבר עובר דרכו", מסבירה סרגוסטי.

היא גם מציעה לכל אחת מהח"כיות החדשות לקחת לה מנטורית, ח"כית ותיקה שתלמד אותה את נבכי העבודה הפרלמנטרית. עד שמתמצאים בה עלולה לעבור חצי קדנציה, היא מסבירה. ח"כיות מנוסות יתגייסו לטובת החדשות וכך יועבר המידע מדור לדור ותיווצר רשת של נשים שיחזקו זו את זו.

הבחירות האלה, מדגישה סרגוסטי, יצרו הזדמנות פז לשינוי של ממש.

כשאני מנסה לסדוק את האופטימיות מעוררת הקנאה הזאת ולומר שאפשר לסמוך על בנימין נתניהו שיבלום איכשהו את הסיכוי הזה, אומרת סרגוסטי: "אפשר לסמוך עליו שיגרום להן להתאחד".

מהפה שלה לאלוהימה.

מה הן מקשקשות

עם כל הקושי לראות את חציה המלא של הכוס והנטייה לפזול אל החצי הריק, אי אפשר להתעלם מסימנים מעודדים: כוונתו של בנימין נתניהו לשתף במשא ומתן הקואליציוני את נתן אשל - שסולק מתפקיד ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה ומהשירות הציבורי לאחר שימוע שבו הודה כי הטריד עובדת – סוכלה ככל הנראה. בעקבות הלחץ הציבורי הודיעה מפלגת יש עתיד כי לא תסב לשולחן המו”מ עם אשל.

המחאה האפקטיבית בעניין זה, שיזמה הפעילה הפמיניסטית רויטל מדר, צברה תאוצה ברשת ומחוץ לה. ההצלחה הזאת היא עדות לעוצמה אזרחית של נשים, וגם גברים, שאומרות: לא עוד.

זה זמן לא מועט יש גם פעילות המוחות על מעורבותו של חיים רמון, שהורשע בעבירת מין, בחיים הפוליטיים, דרך מפלגת התנועה של ציפי לבני. השאלה למה מחאה זו אינה מכה גלים - האם מפני שרמון פועל מאחורי הקלעים באופן יחסי או משום שהוא מקושר ורב כוח? - עוד זקוקה לבירור.

מכל מקום, רעיון העיוועים של לשכת נתניהו לא היה הגילוי היחיד של זלזול מחפיר במחצית מהאוכלוסייה שנראה בימים האחרונים. הנה עוד אחד:

מודעת הפרסום לסרט הסיליקון. ואם זה היה קשיש כבול?

נדמה שלא צריך להוסיף הרבה על התמונה הזאת. גם לא לפרש את המסר האלים והמסוכן שהיא מעבירה, לגברים ולנשים.

למה בעצם מותר לפרסם כרזה כזאת? תארו לכם שאיזה קופירייטר מבריק-בעיני-עצמו היה הוגה איזו פרסומת לאיזשהו מוצר שהיתה מראה זקן כבול ומוכה, או ילד שעבר התעללות מינית, כדי להעביר מסר מסחרי כלשהו – האם זה היה תקין?

בספרד, בנורווגיה, בפינלנד ובדנמרק, למשל, יש חקיקה האוסרת להציג נשים בפרסומות באופן מבזה או מפלה. אפשר לקוות שבין חברי וחברות הכנסת החדשים הרבים יהיו מי שיפעלו לחקיקה דומה גם בישראל.

ובינתיים, הבה נפנימה היטב, אחיותי הישראליות: אדם יכול לצלם מתחת לחצאית שלנו וכמעט לשוב ולהתמנות לתפקיד ממלכתי רם; והפה שלנו הוא לא פעם דבר שיש לסתום ומיד.

זה העולם שאנחנו חיות בו. ועכשיו תגידו: אוף, עוד פעם אלה, עושות עניין מכל דבר. ובפעם הבאה שיהיה אונס, תצקצקו בלשון ותתפלאו: מאיפה זה בא?

הפר..., הזועביז והחבר'ה הטובים

לפני ואחרי שהיה לסנסציה של הבחירות היו ליאיר לפיד שתי התבטאויות, שיחד עם 19 המנדטים שגרף מסייעות למפות את החברה הישראלית, לפחות כפי שהיא נראית בעיניו וכנראה גם בעיני רבים אחרים.

ראשונה באה פליטת הפה החלקית, בתוכנית "פגוש את העיתונות" במוצאי שבת שלפני הבחירות. וכך אמר לפיד למראיינת:

“תראי איך ש”ס באמת עם 11 מנדטים מסובבים את כל מדינת ישראל על האצבע הקטנה שלהם, אז צריך שתהיה מפלגה שעושה את אותו הדבר בשביל רוב הציבור הישראלי… לא בשביל פר... לא בשביל קבוצה”.

למה התייחס הפר... שקטע לפיד? אם אתם חושדים שהוא כמעט נכשל בלשונו במלה גזענית כלפי מזרחים (שאולי היתה שגורה בבית משפחתו כבבתים רבים אחרים?), אתם רעים-רעים-רעים וחושדים בכשרים: הוא התכוון לומר פרגמנט, הסביר אחד מתומכיו. לפיד מיהר לאמץ את ההסבר, ולגולש עיוש פרץ, אשר מחה על הדברים, כתב: "מר פרץ, מעודי לא השתמשתי במלה כזו, פרגמנט היא מלה לועזית שפירושה חלקיק או חלק קטן”. ההסבר נבע כנראה מהחשש שהגולש לא עשה תעודת בגרות.

כעבור כמה ימים, כבר אחרי הבחירות, כאשר נשאל לפיד אם יקים גוש חוסם של מרכז-שמאל, הוא אמר: "זה לא הולך לקרות. לא נעשה גוש חוסם עם החנין זועביז".

זה אולי קצת פשטני, אבל אני בכל זאת שייכת לעם שנתח נכבד ממנו הצביע ליאיר לפיד אז ארשה לעצמי: החברה הישראלית, אליבא דלפיד, מורכבת ככל הנראה מפר..., חנין-זועביז – וכל השאר. מיהם אלה? נו, נחשו כבר בעצמכם מה הצבע של רובם ואם גם אליהם, כמו לחלק גדול מאתנו - הפר... והזועביז - הפקידה מהבנק מתקשרת כל שני וחמישי ומאיימת להחזיר צ'ק.

אגב, אחד מתחביביה של קבוצה שלישית זו הוא להסית את הפר... נגד הזועביז, למען ירבו ימי שלטונה על פני אדמות.

ובבניין העשירון העליון ננוחם.

*

הערה: יאיר לפיד שיבץ ברשימתו לא מעט נשים וגברים ראויים שייכנסו עתה לכנסת (לא זועביז אמנם אבל חבורה מגוונת למדי, בתוכה גם פנינה תמנו-שטה, שתהיה חברת הכנסת הראשונה ממוצא אתיופי). על כך, בניגוד חריף לדברים אחרים שמקצתם הוזכרו לעיל, הוא ראוי להערכה.

החברה הטרנסג'נדרית של סופרמן

שמועה עקשנית המסתובבת בימים אלה בהוליווד גורסת שבסרט הבא בסדרת סופרמן, "איש הפלדה" בבימויו של זאק סניידר, שאמור לצאת לאקרנים ביוני הקרוב, צפויה הפתעה: ג'ימי אולסן, חבר של סופרמן, עובר שינוי מין. כך תהיה בסרט דמות של טרנסג'נדרית.

השמועה מבוססת, בין השאר, על כך שבפרטים שנודעו על הסרט עד כה מופיע השם ג'ני אולסן כאחת הדמויות. על פי עמוד הסרט ב-IMDB, תגלם אותה השחקנית רבקה בולר. עוד מציינים מבקרים, כי בקומיקס שעליו מבוססת סדרת הסרטים נהג ג'ימי אולסן הג'ינג'י ללבוש בגדי נשים.

ג'ימי אולסן היה דמות מרכזית באחת מסדרות הקומיקס של סופרמן, “Superman's Pal, Jimmy Olsen“, שפורסמה בשנים 1954-1974 ב-163 גיליונות. על פי רוב הוא הוצג כצעיר חסר אונים, הנושא עיניו בהערצה אל סופרמן הכל-יכול. באתר "XX פקטור" הציעה הכותבת אליסה רוזנברג, שעם שינוי המין ישתנה גם אפיון זה של הדמות וג'ני אולסן תהיה דמות רבת תושייה, שותפה מלאה לסופרמן במעלליו. צריך יהיה לחכות ולראות מה אמנם יתרחש.

דמות הקומיקס ג'ימי אולסן. האם יפסיק להיות חסר אונים?

דמויות של טרנסג'נדרים עדיין אינן שכיחות בתרבות הפופולרית, אך בכל זאת נוצרו כמה סרטים שהן ניצבות במרכזם. ביניהם, "משחק הדמעות" זוכה האוסקר (אנגליה 1992) והסרטים האמריקאיים "בנים אינם בוכים", (1999) "הדוויג והשארית העצבנית" (2001) ו"טרנס אמריקה" (2005). בארץ יצר דורון ערן ב-2001 את הסרט הישראלי העלילתי הראשון על טרנסים, "נמס בגשם", העוסק בטרנסג'נדרית והוריה.

אשר לקומיקס, יש כיום קומיקס טרנסי כמובן, אך דמות של טרנסג'נדרית בקומיקס מיינסטרימי כל כך כמו סופרמן, אם אמנם תתאמת השמועה, תהיה בהחלט עניין לענות בו.

ציטוט

“אתם יכולים לסגור את הספריות שלכם אם תרצו, אבל אין שום שער, שום מנעול, שום בריח, שאפשר לחסום בו את חופש המחשבה” (וירג'יניה וולף)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ