כמה עולה לצלול עם אורית פוקס (כולל דולפינים)

הסוכן של הדוגמנית והשחקנית אורית פוקס הציע אותה להשכרה, לפי מחירון מפורט — לדבריה, ללא ידיעתה. זה הוביל לשיחה לא שכיחה בין מי שמיצבה את עצמה כסמל סקס לפמיניסטית ידועה לשמצה

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער
צפי סער

הרוחות געשו השבוע, ובצדק: הסוכן של הדוגמנית והשחקנית אורית פוקס פירסם מודעה ובה תעריף: ארוחת ערב במסעדה רגילה 450 שקל, במסעדת שף החל מ-1,300 שקל. בילוי במועדון 750 שקל, טיול בטבע 400 שקל, צלילה זוגית 1,000 שקל (1,500 בשילוב דולפינים), צניחה חופשית משותפת 2,500, וגולת הכותרת – השכרה ליום שלם: 3,000 שקל.

זו לא היתה רשימה שגרתית של בילויי פנאי לבעלי ממון. מי שהיתה אמורה להימכר היא אורית פוקס עצמה. הסכומים המצוינים היו תעריפים לארוחה, טיול, צלילה, צניחה או בילוי יום שלם אתה. האסוציאציות והתגובות היו ברורות ומיידיות: לא כל יום נוקט אדם מהלך פומבי שאין דרך אחרת לכנותו אלא הצעת אדם אחר — אחרת — להשכרה. שלא לומר, סרסרות פשוטה.

פוקס, בת 36, היא סלבריטאית שהתפרסמה כדמות שהיא סמל סקס. היא אומרת שאת המהלך הזה עשה הסוכן שלה, יוליאן לוינסון, על דעת עצמו, היא לא ידעה על כך ונפגעה מהמעשה. לוינסון עצמו, כשהוא נשאל במה הצעד שלו שונה מסחר בנשים, משיב כי לא מדובר בשירותי מין. כשהוא נשאל אם המעשה לא היה מעמיד את פוקס בסכנה, הוא אומר שהתכוון ש"תהיה סלקציה" וגם: "בתור מי שמסומנת כבר שנים ככוכבת וסמל מין, אורית כבר רגילה להטרדות מסוגים שונים ומשונים. אלה לא בדיוק הטרדות. אני קורא לזה מחמאות".

פוקס ולינסון. גרסאות סותרותצילום: ניר פקין

פוקס ולוינסון עובדים יחד על דוקו ריאליטי אינטרנטי. הצעד של לוינסון — שהוא טוען כי פוקס ידעה עליו והיא מכחישה זאת בתוקף — נעשה כגימיק שיווקי לקידום התוכנית, שאמורה להיות בנוסח הטראש האמריקאי הטלוויזיוני "הכר את הסלב".

בשיחה איתו ביום ראשון, כשלוינסון נשאל של מי היה הרעיון ה"השכרה" של פוקס, הוא אמר שזה רעיון משותף. ביום שני, אחרי שפוקס הכחישה, שלח תגובה שלפיה פוקס היא שהציעה את רעיון "הכר את הסלב" ואף ידעה על עניין המחירון. "אורית נבהלה מכל הבאזז שיצרתי סביבה ושינתה את דעתה", הוא אומר.

פוקס עצמה טוענת כי לא היו דברים מעולם. "זה פרי דמיונו. הוא פירסם על דעת עצמו. לא ידעתי. הוא פירסם בשבת ואני שומרת שבת. ראיתי את זה אחרי שהתחיל הרעש. הייתי בהלם, חשכו עיני. זה מלחיץ. הרגשתי שהוא בוגד בי". לוינסון לא הסיר את הסטטוס גם אחרי שביקשה זאת ממנו, היא ממשיכה ומספרת, ורק כעבור זמן עשה זאת. "הוא הרחיק לכת ועשה יחסי ציבור גדולים על חשבוני".

אורית פוקס. לא מתחרטת על הבחירה שעשתהצילום: תומר אפלבאום

השיחה עם פוקס התפתחה, באופן מרתק מבחינתי, לדו־שיח לא שכיח במיוחד בין אשה שעיצבה את עצמה כסמל סקס ומכריזה על עצמה שאינה פמיניסטית, "די שוביניסטית", לבין עיתונאית הידועה לשמצה בפמיניזם שלה.

איך היא נהייתה סמל סקס? פוקס מספרת שרצתה להיות בלונדינית ועשתה הגדלת חזה. אנשים רואים בזה משהו מיני, אבל היא לא מרגישה שונה מכל אשה אחרת. איזה יחס זה גורר? יש תשומת לב, לטוב ולרע, היא אומרת. יש אנשים שוחרי רע שרואים רק את המעטפת, ויש שמכירים אותה. הבלונד הוא חלק ממנה והיופי שלה מיני, היא אומרת, אבל היא לא זולה ולא טיפשה, ומי שמכיר אותה יודע זאת. היא מעידה שאינה נותנת להערות למיניהן להתקרב אליה ואינה קוראת טוקבקים — הימנעות שכשלעצמה מעידה בלי ספק על תבונה.

מה את חושבת על מה שאמר לוינסון על הטרדות שהן בעצם מחמאות?

"הוא לא מבין. הוא לא יכול להבין אשה. יש אנשים שעוברים את הגבול. ברור שאני רגילה להצקות. רבתי אתו על זה. זה פגע בי מאוד".

ומה דעתך על כך שאנחנו חיות בחברה שבה אדם מרשה לעצמו להציע להשכרה אדם אחר?

"אנחנו גרועים מאוד. זו פשיטת רגל חברתית. למרות שבסטטוס של לוינסון לא נכתב שום דבר מיני, זה מזעזע. אנשים הבינו את זה כמשהו מיני. גם אני הרגשתי ככה: מה אתה מוכר אותי. זה מפחיד. כולם ראו את זה כך".

חשוב לה להדגיש שהיא לא קשורה ליוזמה הזאת של לוינסון. "אני לא מוכרת את עצמי. יש גבולות, צריך לכבד את הבן־אדם. יש אנשים שחושבים שבגלל שאני בלונדינית ויש לי שתלים בחזה אין לי כבוד ואפשר לשחק אתי. לפעמים אני מרגישה כמו בובת פלסטלינה. זה קשה".

על השפעת העמדה שבה בחרה — חזות של סמל סקס — היא אומרת שבמשך השנים נפגעה מגברים, אבל היום היא חריפה וחכמה יותר. ועם זאת, היא מרגישה שעדיין מזלזלים בה, מביטים במבט מקטלג, ההופעה שלה מעוררת דעות קדומות.

לדבריה, הבלונד הפריע גם לקריירה שלה: היא מקבלת רק תפקידים מסוימים. "לא ייתנו לי לשחק דרמה. הייתי שמחה לקבל הזדמנות לדבר, להביע את עצמי. נותנים לי תפקידים בלי טקסט. אני שמחה כשנותנים לי לדבר".

למרות כל זאת, אילו יכלה לחזור אחורה, 15 או 20 שנה, היתה בוחרת באותה קריירה. היא לא מצטערת.

מה דעתך על העמדה הפמיניסטית שיוצאת נגד גברים שמתייחסים לנשים כאל חפץ, גברים שנוח להם שנשים נמצאות בעמדה כזאת?

"פמיניסטיות תמיד יקומו נגדי. ברור שאני משרתת את המטרה הזאת. אני הדמות מהבדיחות על הבלונדיניות".

פמיניסטיות דווקא מתנגדות לבדיחות על בלונדיניות. אלה בדיחות שוביניסטיות.

"אני לא פמיניסטית. הגבר הוא החזק, הוא צריך יותר לפרנס, הוא החזק והמחליט".

האומנם היא רוצה שגבר יחליט בשבילה? "זה מבחן המציאות. הגברים שולטים. אנחנו הנשים רגישות נפשית, לא יכולות להילחם", היא עונה.

כשאני שבה ומקשה, למה בעצם גברים צריכים לשלוט ולהחליט, והאם לא כדאי להיאבק כדי לשנות את המציאות הזאת, פוקס חוזרת ומציגה את הדוגמה של מלחמות. לוחמים הם גברים, היא אומרת.

עזבי אותך ממלחמות, אני מאחלת גם לגברים שלא יצטרכו להילחם. אולי בכלל אם נשים יקבלו את ההחלטות יהיו פחות מלחמות?

"אם נשים ישלטו לא יהיו מלחמות", היא מסכימה אתי לשמחתי.

אני מבסוטה, עוד רגע כבר משוכנעת שגייסתי עוד חברה למהפכה הפמיניסטית, אבל היא ממהרת לצנן את התלהבותי: "המציאות שונה. עדיין הגבר מרוויח יותר. תפקיד האשה להיות בבית, לטפל בילדים. זה הטבע".

אני כמובן ממשיכה להתווכח, שלא לומר לטרחן, אבל כנראה לא אהפוך את פוקס לפמיניסטית, לפחות לא בגלגול הזה.

פוקס נשמעת בשיחה עמה אשה חביבה ואינטליגנטית. הסוכן שלה, איזו הפתעה, קצת פחות מוצא חן בעיני. בתשובה על השאלה אם היה ביקוש למיזם שלו שלח לי לוינסון צילומים של שיחות וואטסאפ ומיילים שבהם, תחת הכותרת "השכרת אורית פוקס", גברים התעניינו בשכירת השירות שהציע. מה בעצם הם רצו לקנות? תדמית של גבר־גבר? מבטי קנאה מחברים? סיפור טוב לנכדים? האם לשלם על הזכות לשהות בחברתה של מי שנחשבת סופר־סקסית זה סמל סטטוס?

ובעצם, למה אנחנו, לפחות רובנו, מז־דע־זעים מהיוזמה המפוקפקת של הסוכן לוינסון? הרי אנחנו חיים בעולם של תדמיות, השתקפויות ריאליטי, הנשלט כולו בידי תרבות הצריכה בדרכים שכבר איננו מבחינים ברבות מהן כי התרגלנו כל כך. כשהכל נהפך לפריטים של תרבות הצריכה, סוכן יכול להעלות בדעתו להציג למכירה אשה כמוצר. ובעצם זה קורה כל הזמן, אבל בחצרות אחוריות ואפלוליות. למי אכפת מה קורה שם בחושך לנרקומניות ההן. שששש. אבל כאן, קבל עם ופייסבוק, בגלוי ובלי היסוס, אשה הוצעה להשכרה. ועוד שלא בידיעתה ולא על דעתה, לדבריה. גם אם לא הוצעו כאן שירותי מין, המוצר שהוצע למכירה הוא מין - תדמית של מין. אולי סיכוי למין, אם אתה אופטימי מאוד ו/או די טיפש.

הבוטות שבה הדבר נעשה, כולל הצגת מחירון מפורט, לא מאפשרת להתעלם מהפן הצרכני, אפילו המותגי. ואולי הישירות הוולגרית הזאת היא יתרון: אם בסרטים, בתוכניות טלוויזיה, בפרסומות ועוד נהוג לפעמים לעטוף את המסרים הסקסיסטיים בכל מיני עטיפות ואריזות מטשטשות, כאן הדברים מוטחים בנו, לפנים. שלא יהיו יותר מדי אשליות שהדברים אכן השתנו שינוי משמעותי.

גברים בשם אומרם

"תשאיר את ציפי לבני בבית ותצטרף לנסיעת ראש הממשלה לארצות הברית" (השר ישראל כץ לבוז'י הרצוג)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ