מלת השנה של 2017 תביא יותר נזק או תועלת לנשים?

הבחירה של מילון מרים־ובסטר ב"פמיניזם" למלת השנה מעידה על ההתעניינות בה, עניין טוב כשלעצמו. אבל מה זה אומר על מצב הנשים?

צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שער טיים שבחר ביוזמות MeToo#
לנשות השנה
צפי סער

את תשבץ ההיגיון הזה קשה במיוחד לפענח. מצד אחד, מלת השנה של מילון מרים־ובסטר, אחד המילונים החשובים ביותר בשפה האנגלית, היא – פמיניזם. הללויה, כבשנו את העולם. מצד שני, בראש מעצמת־העל הגדולה ביותר באותו עולם עצמו עומד עבריין (לכאורה) מין. שנודע ככזה עוד לפני בחירתו ויותר מחצי (53 אחוז) מהנשים הלבנות בארצו הצביעו לו (פחות מ–5 אחוזים מהנשים השחורות, לתשומת לבםן של מי שמאמיניםות שלפמיניזם אין צבע). אז מה אנחנו אמורות לעשות עם זה? לכי תפרקי פטריארכיה ככה.

הכתרתה של פמיניזם למלת השנה מעניינת. ב–2013 זו היתה המלה "מדע", ב–2014 – "תרבות", ב–2015 הוכתרה "איזם" למלת השנה של מילון מרים־ובסטר ובשנה שעברה – "סוריאליסטי". המילון רב ההשפעה, הרואה אור בארצות הברית מאז המאה ה–19, מפרסם זה שנים רשימה של עשר מלים שזכו להתעניינות רבה – על פי מספר החיפושים שלהן במילון – וכן עמדו במרכז תשומת הלב הציבורית. מספר אחת ברשימה מוכתרת למלת השנה. פמיניזם הגיעה לצמרת הטבלה בזכות חיפושים שנסקו לקראת ואחרי אירועים כמו צעדת הנשים בוושינגטון, ההצלחה של "סיפורה של שפחה" ו"וונדר וומן", קמפיין MeToo# כמובן, וגם לאחר אמירתה של היועצת הבכירה לנשיא קוליאן קונווי, בפברואר, כי אינה פמיניסטית. כאשר נבחרה המלה "סוריאליסטי" בשנה שעברה, היא יוחסה למצבה של ארצות הברית אז, עם בחירתו של טראמפ לנשיא (באותה העת בחר מילון אוקספורד הבריטי ב"פוסט־אמת" למלת השנה שלו ל–2016). הבחירה השנה נדמית אופטימית הרבה יותר, בעיקר כשמתברר שהחיפוש שלה במילון עלה ב–70 אחוז לעומת קודמתה. נותר רק לקוות שבצדק.

הבחירה במלה פמיניזם באה זמן קצר אחרי הבחירה בנשות MeToo#, שוברות השתיקה, ל"אישיות השנה" של המגזין "טיים" (מאז שהונהגה הבחירה ב–1927 ועד שנת 1999 נקרא הנבחר man of the year, או woman of the year, במקרים הספורים שזו היתה אשה, ומאז ההגדרה היא person of the year. למרבה הצער, מספר הנשים הנבחרות נותר זעום, מן הסתם לחדוותם של מתנגדי הפוליטיקלי קורקט).

הקמפיין והשלכותיו הם כמובן הישג פמיניסטי בולט של השנה שחלפה, שבראשיתה התקיימו הפגנות הנשים הגדולות במחאה על הבחירה בנשיא המוזר. האם פמיניזם נהפכת ממלה מוקצית, שרבות אינן רוצות להזדהות איתה, לבון טון תרבותי? האם הבחירה בה משקפת שיפור אדיר במצבן ומעמדן של נשים, או שאולי מדובר בריאקציה להידרדרות דווקא?

ההיסטוריה של המלה (שמקורה בלטינית; femina פירושה אשה) מזמנת לא מעט התפכחויות. את המונח טבע ככל הידוע, במחצית הראשונה של המאה ה–19, ההוגה הצרפתי שארל פורייה, סוציאליסט אוטופיסט, שראה בשוויון נשים חלק משוויון חברתי כולל. למרבה הצער, ההיסטוריה הוכיחה בהמשך, גם בלי קשר למה שקרה לסוציאליזם וספיחיו, שהשוויון שאידיאולוגיה זו חרתה על דגלה דווקא לא ממש כָּלַל נשים.

במילון מרים־ובסטר הופיעה המלה פמיניזם כבר ב–1841, אך לא במשמעות הפוליטית שלה אלא כמלה נרדפת לנשיוּת. הופעת הבכורה שלה במילון אוקספורד היתה ב–1895 (מלים חדשות אחרות באותה שנה היו, למשל, אנטי־מיליטריזם, ביו־פסיכולוגיה, סלט וולדורף, מכונת זמן, ריאל־פוליטיק, כולסטרול, מוכן ללבישה ועוד). כיום הגדרתה במרים־ובסטר היא: "התיאוריה של שוויון פוליטי, כלכלי וחברתי בין המינים" ו"פעילות מאורגנת למען זכויות ואינטרסים של נשים".

פמיניזם, כמובן, אינו אחד ואפילו לא אחת: למעשה יש פמיניזמים, סוגים רבים ושונים בעלי אפיונים שונים ולפעמים אף סותרים וכן מטרות שונות. פמיניזם של אשה אמריקאית לבנה ומבוססת אינו זה של אשה ניגרית ענייה, למשל, וזו רק דוגמה אחת מרבות. על הריבוי והגיוון האלה, ועל המידה שבה אנשים ונשים עדיין אינם בטוחים מה זה בעצם הדבר הזה, מעיד מעמדה המילוני הרם של המלה כעת. האם פמיניזם הוא השגת היתר לנשים להתגייס לשירות קרבי? האם איסור לבישת חיג'אב הוא פמיניסטי, או שמוסלמית החיה במערב ובוחרת בחיג'אב דווקא עושה אקט פמיניסטי משלה? האם ללדת, או לא ללדת, זה פמיניסטי? (רגע, פמיניסטית זה לא בכלל מישהי ששונאת גברים ולא מורידה שערות מהרגליים?) וכן הלאה. לשום שאלה אין כמובן תשובה אחת הנכונה לכל הנשים. ואולי קצה החוט לא טמון כלל בשאלות אלה, הנובעות מהמבנה החברתי הקיים וכרוכות בו, אלא במחשבה על יצירתה של חברה אחרת לגמרי.

על מורכבות העניין יכולה להעיד אחת המחלוקות הגדולות והנפיצות שמתקיימות כאן בישראל, זו הסובבת את ההפרדה בין נשים לגברים. רבות ומעולות מחברותי הפמיניסטיות נלחמות, בצדק, נגד מגמות של הפרדה, באקדמיה, ברחובות הערים ועוד, שהכיוון הברור שלהן הוא צמצום מרחב המחיה הציבורי של נשים, דחיקתן לשוליים ורגרסיה במעמדן. המגמות האלה באות מכיוונם של גופים חרדיים ודתיים, אך לא צריך להיות אדמו"רית כדי להבחין, שהן לא נובעות מצווי הדת, כי אם ממיזוגניה המשתמשת בדת לצרכיה. אילו הייתי אשה מאמינה, הייתי נחרדת משימוש ציני ובזוי שכזה עוד יותר מכפי שהוא נלוז בעיני כאשה חילונית. גם נשים – וגברים – דתיות נאבקות במגמות ריאקציוניות אלה, ומותר לקוות שהן ייבלמו, כפי שמותר לקוות שמחזות כמו פאנלים כל־גבריים בכנסים חילוניים למהדרין, למשל, ייהפכו סוף סוף לנחלת העבר.

אבל מתברר שלא רק בישראל המסוכסכת, זו שגם מגרשת פליטים אל מותם ומתעמרת בעניות ובעניים שבתוכה, אלא גם באיסלנד, מהמדינות המתקדמות בעולם ביחס לנשים, המצב רע. אף שהיא ניצבת זה שנים בראש מדד השוויון המגדרי של הפורום הכלכלי העולמי, ראשת ממשלתה היא אשה וכך גם יותר מ–40 אחוז מחברי הפרלמנט – יש בה אחוזי דיווח מהגבוהים ביותר באירופה על אונס. אחת משלוש מותקפת מינית. כן, גם באיסלנד. איך אפשר להסביר שבמדינה שיש בה הכי הרבה שוויון מגדרי מבחינת שוויון הזדמנויות – האלימות המינית לא פוחתת? בין ההסברים המושמעים שם: מיתוס השוויון המגדרי יוצר שאננות ואשליה שלא צריך לפעול יותר מדי בנושא, ולמרות החוקים המחייבים שוויון, גברים עדיין לא הפנימו שהכללים השתנו.

הפרדוקס האיסלנדי עשוי בהחלט לרמוז, שהפתרון של פמיניזם ליברלי – זה שמתמקד בחשיבות של שוויון מספרי של נשים בדירקטוריונים למשל וכדומה – הוא חלקי מאוד. העובדה שבראש הממשלה עומדת אשה מבורכת כשלעצמה, אבל אינה עוזרת בהכרח לפועלת הניקיון או למרצה באוניברסיטה שבן זוגה מכה אותה. שינוי אמיתי צריך להיות עמוק ושורשי הרבה יותר. אנחנו לא שואפות לשלוט באחרים, לנהל מלחמות ולהתנכל לחלשים במקום (חלק מה)גברים, אלא ליצור עולם שונה, למען כולן וכולם.

ובינתיים, איך נגדיר בכל זאת פמיניזם? את ההגדרה הקולעת ביותר בעיני, גם אם אינה מילונית, הגתה כותבת ועורכת בשם מארי שייר, בביקורת שכתבה ב־1986 על "מילון פמיניסטי" מאת צ'ריס קרמרי ופולה טרייכלר: "פמיניזם הוא הרעיון הרדיקלי שנשים הן בני אדם". וואלה?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ