מיקטרינה הגדולה עד הלן מירן - 250 שנה של סלאטשיימינג

בין השחקנית הלן מירן לקיסרית יקטרינה הגדולה שאותה היא מגלמת בסדרה חדשה נמתח קו ישר וברור: שתיהן ספגו יחס סקסיסטי מגברים שפחדו מהן

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הלן מירן ב"יקטרינה הגדולה". שמוקים סקסיסטים בכל מקום וזמן
הלן מירן ב"יקטרינה הגדולה". שמוקים סקסיסטים בכל מקום וזמןצילום: HBO
צפי סער
צפי סער

על כוחו של סלאטשיימינג – בִּיוּש על רקע מיניות – יכול להעיד פריט המידע שעולה בזיכרונם של רבים כשהם שומעים את השם יקטרינה הגדולה. זהו פריט מידע שקרי: אחרי מותה של מי שהיתה שליטת רוסיה בשנים 1762-1796 הפיצו יריביה שמועות שלפיהן היא מתה תוך כדי ניסיון לקיים יחסי מין עם סוס.

סיפורה של יקטרינה – האמיתי, ככל שהפקה בריטית־אמריקאית שמתארת את רוסיה של המאה ה-18 יכולה להיות "אמיתית" — מובא בסדרה חדשה של HBO ורשת "סקיי", המשודרת ב"כאן", "יקטרינה הגדולה", בכיכובה של הלן מירן בתפקיד הקיסרית רבת ההשפעה.

יקטרינה, שנולדה בשם סופיה בנסיכות גרמנית, הגיעה לרוסיה ככלתו המיועדת של פטר השלישי, הצאר לעתיד. בשנת 1762 הדיחה אותו מהשלטון ותפסה את מקומו, אשה בעולם גברי למהדרין. כדי לבסס את מעמדה הרעוע היא הציגה עצמה כמי שמביאה מודל חדש של שלטון לרוסיה: שלטון אירופי נוסח תקופת הנאורות. זה היה אחד ממוקדי הביקורת נגדה. חצר המלוכה שלה, כנהוג בחצרות מלוכה, היתה מלאת תככים למיניהם, ומלבד העיסוק בהם יקטרינה גם נודעה כמי שהחזיקה מאהבים לא מעטים – מה שהוביל לאותו סלאטשיימינג. היא העזה לא רק לשלוט על אימפריה למרות היותה אשה – מה שנתפש כקריאת תיגר על העליונות הגברית – אלא גם להחזיק בתיאבון מיני. חוצפנית. לפיכך הופעל נגדה הנשק האולטימטיבי נגד נשים: תיוגה כ"נימפומנית", על ידי גברים שכמובן תיוגם־שלהם כבעלי־און ששים־אלי־מיטה שימח אותם מאוד. היא מתה, אגב, משבץ, בת 67.

הלן מירן המגלמת אותה בסדרה בת 74 כיום, ומרענן שבניגוד לנוהג ההוליוודי (שמכונה גם "תסמונת וודי אלן") ללהק זוגות שבהן הגבר מבוגר בעשרות שנים מהאשה (שלא לדבר על שחקניות שמגלמות אמא של שחקן בגילן), מי שמגלמים את מאהביה הם שחקנים צעירים בשנים ממנה, כמו למשל ג'ייסון קלארק בן ה-50 שמגלם את מי שמוצג כאהבת חייה, הגנרל גריגורי פוטיומקין.

יקטרינה היא עוד מלכה בשורה של מלכות שמירן – בעצמה סוג של מלכה – מגלמת בשנים האחרונות, בהן אליזבת הראשונה והשנייה. היא, אגב, התחילה עם זה מוקדם: התפקיד שהשיק את קריירת המשחק שלה, בהיותה בת 20, היה זה של מלכת מצרים ב"אנטוניוס וקליאופטרה" מאת שייקספיר. נדמה שדיוקן גנרי של מלכות לאורך ההיסטוריה יישא את פניה של קיסרית התיאטרון, הקולנוע והטלוויזיה של ימינו.

מעניין שגם היא עצמה, כמו הדמות שהיא מגלמת עתה, ספגה סלאטשיימינג: בראיון מ-1975, שנועד לעסוק בתפקידה כליידי מקבת בתיאטרון השייקספירי המלכותי, הציג המראיין מייקל פרקינסון את מירן בת ה-30 אז כ”מלכת סקס”, וזו היתה רק ההתחלה של אירוע סקסיסטי במיוחד.“את שחקנית רצינית, במירכאות”, אמר לה פרקינסון בעודו מלווה את דבריו במחווה תואמת. “במרכאות? למה אתה מתכוון בזה? איך אתה מעז?” השיבה לו מירן. או אז שאל אותה פרקינסון אם לדעתה “הציוד שלה” – כלומר, הגוף והשדיים שלה – לא מונעים ממנה להפוך לשחקנית רצינית ומצליחה. “כי שחקניות מצליחות לא יכולות להיות בעלות שדיים גדולים, לזה אתה מתכוון?” היא הגיבה. “אני מניח שהם יכולים להסיח את הדעת מההופעה”, ציחקק פרקינסון. מירן ענתה: “אני לא חושבת שזה נכון. איזו הופעה עלובה זו אם אנשים אובססיביים לגודל השדיים שלך יותר מאשר כל דבר אחר. אני מקווה שהמשחק שלי וההצגה והיחסים בין השחקנים על הבמה ועם הקהל יתעלו על שאלות משעממות כאלה".

לימים התייחסה מירן לתקרית ההיא, בראיון שהעניקה בשנת 2010 למגזין "BUST". היא תיארה את פרקינסון כ”מראיין קריפי במיוחד” וציינה שהיא “היתה הרבה יותר מדי מנומסת בראיון הזה מכפי שהיתה צריכה להיות”. ל"דיילי טלגרף” סיפרה בשנת 2011: “זה היה הטוק שואו הראשון שהייתי בו. הייתי מפוחדת. צפיתי בזה וחשבתי למעשה שעמדתי בזה יפה. הוא היה שמוק זקן וסקסיסט. עד היום הוא מכחיש שהראיון הזה היה סקסיסטי אך כמובן שהוא היה”.

כל זה קרה לא ברוסיה או אנגליה של המאה ה-18 או ה-19 אלא ברבע האחרון של המאה ה-20. וגם כיום, בפתח העשור השלישי של המאה ה-21, ביוש על רקע מיניות לא פס מן העולם. יעיד על כך הצורך בקיומה של "צעדת המופקרות" (שמה החדש של מה שכּונה "צעדת השרמוטות") – גם כיום נשים ונערות עומדות למשפט חברתי אם הן חורגות מהתקן המיני שמותווה להן. נכון, כיום מותר לנו להיות מיניות, אבל במידה מסוימת, שאין לחרוג ממנה, והביוש אגב נעשה גם לכיוון השני.

זה לא באמת משנה אם את "זנזונת" או "פריג'ידית" – העיקר הוא השליטה החברתית, הגברית, על המיניות שלך. שליטה שהיתה צריכה לעוף מהחלון כבר מזמן, יחד עם הצארוּת הרוסית, אבל עוד לא עושה סימנים שהיא עומדת להיעלם כליל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ