מ"מה אברך" ועד "כאב של לוחמים": מה השתנה בפסקול של יום הזיכרון

תחנות הרדיו משדרות ביום הזיכרון יותר ויותר שירים אישיים יותר כמו "מיליון כוכבים" לצד שהודרו בעבר כמו "היכן החייל", אבל "מה אברך" ו"הנסיך הקטן" הם עדיין השירים הכי מושמעים ברדיו ביום הזה. האם ההיצמדות לשירים הקאנוניים נובעת מהחשש של העורכים המוזיקליים לפגוע בממלכתיות?

רבקה זהר. "החיילים קיבלו את השיר הזה כאילו הם אחים שמקשיבים לו יחד"
רבקה זהר. "החיילים קיבלו את השיר הזה כאילו הם אחים שמקשיבים לו יחד"צילום: דודו בכר
איה חיות
איה חיות
איה חיות
איה חיות

כשמהרדיו נשמעים שירים ובהם משפטים כמו "אהבה מקודשת בדם" או "אתם אינכם ולא תוכלו לשוב", יודע כל ישראלי כי הגיע היום הזה בשנה. יום שבו תחנות הרדיו ישנו את עורן. לא עוד להיט ישראלי עכשווי, כוכבת פופ אמריקאית ולהקת רוק בריטית — לשעות ספורות חוזרים ללהקות הצבאיות, לשירים העצובים ולמנגינות הנוגות.

על פי נתוני חברת מדיה פורסט, המספקת דיווחי השמעות ומחקרי מדיה לתעשיות המוזיקה והפרסום בארץ ובעולם, שני השירים המושמעים ביותר בתחנות הרדיו ביום הזיכרון בשנתיים האחרונות הם "מה אברך" בביצוע להקת חיל הים (מלים: רחל שפירא, לחן: יאיר רוזנבלום) ו"הנסיך הקטן" בביצוע להקת "קצת אחרת" (מלים: יהונתן גפן, לחן: שם טוב לוי). ברשימות עשרת השירים הכי מושמעים יש שירים נוספים שהקליטו הלהקות הצבאיות כמו "אנחנו שנינו מאותו הכפר" (מלים ולחן: נעמי שמר) או "חורף 73'" (מלים: שמואל הספרי, לחן: אורי וידיסלבסקי).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ