סינמטק י-ם לא ישדר אופרות של ואגנר בעונת המטרופוליטן

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

סינמטק ירושלים פסל לשידור שתי יצירות של המלחין ריכרד ואגנר מתוך עונת האופרה של "מטרופוליטן אופרה" בניו יורק, שתשודר בו בשידור ישיר החל מהשבוע הבא (15.10). מהשנה מצטרף הסינמטק הירושלמי ל-1,600 אולמות הקרנה ברחבי העולם שכבר מקרינים בשידור חי, בטכנולוגיית HD משוכללת, מבחר מייצג מהעונה של בית האופרה הגדול בארצות הברית. מנכ"ל "מטרופוליטן אופרה", פיטר גלב, סיפר בריאיון בלעדי ל"הארץ" כי המבחר ובו 11 אופרות, הוא "מיקרוקוסמוס של הרפרטואר שלנו, ייצוג של ההפקות המשובחות ביותר והחדשות ביותר, וביניהן הפקות בכורה". אלא שבדיקת הרפרטואר בסינמטק ירושלים מגלה רק 9 אופרות מתוך המבחר שישודר בכל העולם. האופרות שישודרו בסינמטק הן: "אנה בולינה" מאת דוניצטי, "דון ג'ובאני" מאת מוצרט, "סטיאגרהה" מאת פיליפ גלאס, ואופרות מאת הנדל, ורדי ומאסנה. מהשוואה עם התוכנית המקורית מתברר שהאופרות שלא ישודרו הן מאת ואגנר: "זיגפריד" ו"דמדומי האלים", בהפקות חדשות לגמרי".

"לא מדובר בצנזורה - לא אמנותית ולא פוליטית", אומר יגאל מולד חיו, מנהל סינמטק ירושלים, "בדיונים בינינו לבין פיטר גלב, הוא ביוזמתו הסב את תשומת לבי לאופרות של ואגנר בתוכנית, וביוזמתו הציע לנו לוותר עליהן - אם כך נחליט - למרות ששידור הרפרטואר בשלמותו הוא תנאי לכל הזכיינים בעולם. הוועד המנהל קיים התייעצויות, ופנינו למצדדים ולמתנגדים, והחלטנו שלפחות בעונה הראשונה, כדי למנוע פגיעה ממי שהצהירו שייפגעו, לא נשדר אופרות אלה".

לשאלה מדוע לא יאפשר הסינמטק למעוניינים לממש זכות בסיסית לחוויה אמנותית, שכן הסינמטק אינו מוסד ממלכתי, ענה מולד חיו: "הרצון שלא לפגוע גובר על הזכות לצפייה, ואמנם איננו מוסד ממלכתי אבל כן מוסד ציבורי וחינוכי שנהנה מתמיכה ממשלתית; ובחישוב של מחיר מול תועלת החלטנו שמחיר הפגיעה שמשלמים אנשים מסוימים יהיה גבוה מדי לעומת רצוננו לפתוח את השידור לכולם. כרגע אנחנו דנים בהצעה למכור די-וי-די של אופרות אלה במחיר סמלי, ולאפשר למי שירצה לצפות בהן לעשות זאת - בביתו".

הריאיון המלא מחר בגלריה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ