דניאל בארנבוים מונה למנהל המוזיקלי של "לה סקאלה"

חגי חיטרון
חגי חיטרון

המנצח והפסנתרן הישראלי-ארגנטיני דניאל בארנבוים יכהן כמנהל מוזיקלי של בית האופרה "לה סקאלה" במילאנו, החל מדצמבר. החוזה אתו נחתם לחמש שנים, ובמסגרתו הוא אמור להקדיש למשרה ארבעה חודשים בשנה. ההפקה הראשונה שעליה ינצח בארנבוים במעמדו כמנהל מוזיקלי היא האופרה "דון ג'ובאני" של מוצרט. במקביל ממשיך המוזיקאי, בן 68, להחזיק במשרת המנהל המוסיקלי של בית האופרה הממלכתי ("שטאטס-אופר") בברלין.

בית האופרה "לה סקאלה" במילאנו, אשר נוסד ב-1778 ובו 2,800 מקומות ישיבה, הוא אחד מן המוסדות המוזיקליים הנחשבים ביותר בעולם. המוניטין שלו מבוסס על היסטוריה ארוכה. ב"לה סקאלה" הועלו בשעתן בבכורה אופרות מפורסמות רבות של ורדי ושל מלחיני אופרות אחרים. לתדמית של המוסד כזירת מבחן לזמרים תרמו ותורמים חובבי אופרה מושבעים הנקהלים ביציע העליון, הזול, מודים בתשואות נלהבות על ביצועים מוצלחים או מגיבים בקריאות בוז משפילות על מעידות ווקאליות. בין השאר הם גרמו כך לזמר הטנור רוברטו אלניה לנטוש את הופעתו ב"אאידה" באמצע הצגה ב-2006.

מאז פרישתו הסוערת של ריקרדו מוטי מתפקיד המנהל המוסיקלי של "לה סקאלה" (לאחר שהנגנים הביעו בו אי-אמון בהצבעה ב-2005), פעל בית האופרה האיטלקי הוותיק ללא מנהל מוזיקלי.

המוסיקאי הישראלי הבינלאומי יליד ארגנטינה, אשר גדל בתל אביב ואף למד בישראל בבית הספר התיכון, משתף פעולה עם המוסד היוקרתי במילאנו במעמד של "מנצח אורח ראשי" מאז 2006. קשריו של בארנבוים עם ישראל בשנים האחרונות מתבטאים בהתבטאויות ביקורתיות על מדיניותה בהקשר הפלסטיני, וגם בניהול התזמורת היהודית-ערבית "דיוואן מזרח מערב".

תגובות