מוסיקה קלאסית: המלצות השבוע

ערב עם רוסטרופוביץ, מפגש ראשון עם הכנרת הרוסייה הצעירה אלינה אברהימובה, מחווה לנינו רוטה ועוד

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

המלצת השבוע

ערב עם רוסטרופוביץ

מצו, שני, 21:30

אם היה מישהו שהקלישאה "גדול מהחיים" התאימה לו בלי הסתייגות, היה זה הצ'לן הרוסי מסטיסלב רוסטרופוביץ (1927-2007). ראשית - הופעתו, כשל אריה שואג, שופע אנרגיה כשל שלושה אנשים, נוהם ומנגן עם כל גופו - ומפיק מהקשת וממיתרי הצ'לו שלו צלילים עדינים כתחרה בצד הדרמה וסערות הנפש הרוגשות. ולא פחות - הביוגרפיה שלו: רוסטרופוביץ, לוחם חסר פשרות לזכויות האדם ומבקר אמיץ של המשטר הסובייטי - הוא אף נתן מקלט בביתו לסופר הנרדף אלכסנדר סולז'ניצין - נאלץ לגלות מברית המועצות ב-1974 עם משפחתו, ומאז כבש את בימות העולם. בכל מקום ניגן עם ידידו, מצא את חבריו הרוסים הגולים כמוהו וידע לנגן איתם לא פחות מלבלות אתם: "אם רוסטרופוביץ יכול לבלות ולשתות לילה שלם ואחר כך לנגן חזרה וקונצרט בלי לנוח", אמר פעם המנצח לורין מאזל כשנשאל איך הוא מסוגל לנהל חזרה ולנצח על קונצרט אחרי טיסת לילה מארצות הברית, חוסר שינה וג'ט-לג, "אז גם אני יכול".

ערב זה מתחיל עם קונצרט היסטורי של ממש: רוסטרופוביץ מנגן בו יחד עם הפסנתרן סביאטוסלב ריכטר, גם הוא אגדה מוסיקלית, שתי סונטות של בטהובן, מס' 4 ו-5 בהקלטה מ-1964. בטהובן, בשתי יצירות נפלאות אלה, הוא הרפרטואר המובהק של רוסטרופוביץ, ההבעה הרגשית שלו, צלילו חם והגודל של נגינתו. ההמשך יפה גם הוא: קטע קונצרטי לצ'לו ותזמורת מאת פרוקופייב, ולבסוף הקונצ'רטו לצ'לו של בוקריני, שעליו רוסטרופוביץ גם מנצח. ערב כזה הוא אידיאלי למפגש עם המוסיקאי הרוסי הגדול.

עוד המלצות

מנגן ומנצח

ארטה, ראשון, 11:50

עוד מעט הוא יבוא לישראל לנגן קונצ'רטו של בטהובן עם התזמורת הפילהרמונית, וכאן אפשר לבדוק אם כדאי לטרוח ולבוא לשמוע אותו: רודולף בוכבינדר מנגן בבוקר זה את שני הקונצ'רטי הראשונים של בטהובן - וגם מנצח עליהם. מלווה הפילהרמונית הווינאית.

נא להכיר: אלינה אברהימובה

ארטה, ראשון, 20:15

מפגש ראשון עם כנרת רוסייה צעירה, אלינה אברהימובה, ברפרטואר שצעירים לא ששים להשמיעו בהופעות הבכורה שלהם, רפרטואר שלא מאפשר להפגין וירטואוזיות ולצבוע את המוסיקה בנוצות צבעוניות ובג'סטות פראיות ובצליל משתפך שובר לב: הקונצ'רטו של מוצרט. כאן בתוכנית הקונצ'רטו מס' 4; ותזמורת ברמן בניצוח פאבו יארווי תמשיך עם יצירה של שומאן.

דיוקנו של מנצח

ארטה, שני, 00:25

תומס הנגלברוק הוא מנצח גרמני שהתפרסם בהיותו דמות חשובה בנוף הגרמני של תנועת המוסיקה המוקדמת ובתרומתו לביצוע המוסיקה בגישה ההיסטורית עם האנסמבל שלו, "בלתזר נוימן"; אבל באותה מידה הוא מלחין מבוקש בפסטיבל ואגנר בביירוית ומנצח על רפרטואר הפוך מזה באידיאלים האסתטיים שלו. סרט התעודה מציג את דמותו המסקרנת.

אהבה לשלושה תפוזים

מצו, שלישי .21:30

הנאה מובטחת עם האגדה היפה בעיבודו המוסיקלי של סרגיי פרוקופייב - בלי השאיפות שלו למודרניזם בכל מחיר, ועדיין גם בלי ההכרח לרצות את המשטר הסובייטי העריץ במוסיקה מהפכנית של פועלים - משמע שמרנית.

סרגיי פרוקופייב

אפשר גם

* כלי מתכת ופסנתר. "צעירים במרכז" מביאה הפעם הרכב נדיר, לא אפשרי כמעט: קרן יער, טרומבון ופסנתר. נעמן וגנר, קייל הויט ושי ניסנבוים ינגנו בעיקר קטעי דואו מאת קוטסיר, פונק,הינדמית וגלעד רבינוביץ, וגם סוויטה לצ'לו סולו של באך בעיבוד לטרומבון בס (קול המוסיקה, שישי, 12:00).

* ווצק. לשמוע בלי לראות את האופרה "ווצק" של אלבן ברג - זו משימה מיוחדת במינה, שרווח אינטלקטואלי ורגשי רב בצידה. פייר בולז מנצח באופרה של פאריס (קול המוסיקה, שבת, 20:05).

* שעה פילהרמונית. לילה עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית נפתח בקונצרט היסטורי: יהודי מנוחין היה הכנר הסולן, וזובין מהטה ניצח, בקונצ'רטו לכינור של אלגר (שני, 22:00).

* 100 להולדתו. מחווה לנינו רוטה לציון 100 להולדתו (ו-32 למותו), והפעם לא עם המוסיקה שלו לסרטי פליני אלא לסרטי אחרים, ובהם "מלחמה ושלום" של צ'רלס "קינג" וידור (קול המוסיקה, שלישי, 22:00).

יהודי מנוחין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ