מי אתה מתיני? על ההופעה בישראל

דיווח מהשטח, דקה אחר דקה, מההופעה של פט מתיני. האם יוכרע הוויכוח אם מדובר בגיטריסט נפלא ומרתק או משעמם?

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלו
בן שלו

לפט מתיני יש צבא לא קטן של אוהדים מושבעים שחושבים שהוא גיטריסט נפלא ומרתק. מנגד ישנם חובבי ג'ז אחרים שטוענים שהוא גיטריסט נפלא אבל משעמם. האם הביקור הנוכחי שלו בישראל (שכלל שתי הופעות בהאנגר 11; אני הייתי בשנייה) יעזור להכריע בוויכוח? המוסיקה של פט מתיני - יפה או משעממת? הצטרפו אלינו לדיווח מהשטח, דקה אחר דקה.

מתיני עולה עם הקונטרבסיסט לארי גרנדיר. המתופף ביל סטיוארט נשאר בינתיים מאחורי הקלעים. שני המוסיקאים מתחילים לנגן, ומתברר שהאצבעות של מתיני עדיין קרות. אבל אלה של גרנדיר חמות והוא מעניק למתיני תמיכה מעוררת התפעלות. עכשיו גם מתיני מתחמם, והדואט שלהם (בקטע שכתב הפסנתרן בראד מלדאו) קשוב, מפרה ומהנה. 0:1 לטובת היפה.

קטע שני - "Bright Size Life". זה אחד הלהיטים של מתיני, קטע כל כך יפה שאפילו אצל הנערים אוחזי הגיטרה שמצטלמים ליוטיוב הוא נשמע טוב. מתיני וגרנדיר (ואו, איזה קונטרבסיסט!) מנגנים אותו נפלא. 0:2.

קטע שלישי - עושה רושם שהוויכוח עומד להיות מוכרע מהר מאוד. "Change of Heart" מתגלה כקטע יפהפה, והנגינה של מתיני משייטת בקלילות עמוקה בין ג'ז, פולק ורוק. אי אפשר לדעת מה הוא יעשה בשנייה הבאה, ולכן מעניין כל כך לעקוב אחריו. 0:3. אולי אפשר כבר להפסיק עם המשחק הזה?

אבל רגע, הנה המתופף ביל סטיוארט עולה, ואף על פי שהמוסיקה נעשית קצבית ואנרגטית יותר, מפלס היצירתיות והעניין יורד. שלושת המוסיקאים מנגנים בלוז ועושים את זה לפי הספר, בלי שום ערך מוסף. 1:3.

גם הקטע הבא נשמע קצת מובן מאליו. 2:3.

מאיטים את הקצב, מנגנים בלדה. מתיני מנגן בעיקר ברגיסטר הגבוה של הגיטרה. היד שלו מרפרפת על הסריגים ומחוללת צליל גיטרה מרחף ונפלא. המלודיות הקטנות שהוא מאלתר מדויקות ויפות. 2:4.

לוחצים על הדוושה, מעבירים מהילוך שני לחמישי. הקטע נקרא "Questions and Answers", ושלושת המוסיקאים מטיסים אותו בתנופה סוחפת. באמצע הקטע מתיני מחליף לגיטרה ביונית שמפיקה שטף ענק של צליל דמוי סינתיסייזר. זאת מוסיקה מרהיבה. 2:5. שוב נדמה שאפשר לסגור את הוויכוח.

ושוב מתברר שמוטב לחכות עם ההכרעה. מתיני מחליף לגיטרה אקוסטית ונכנס לתוך האווירה הניו-אייג'ית של אלבומי הסולו האקוסטיים שלו. זה כאילו יפה אבל לא באמת. 3:5.

אל הבמה מובאת אחר כבוד הגיטרה הלא תיאמן בעלת 42 המיתרים, שנבנתה במיוחד בשביל מתיני. הצליל שלה מדהים, אבל מדוע המוסיקה שמתיני מנגן כל כך דלה בחומר המלודי והרגשי שלה? 4:5.

מתברר שהגיטרה בעלת 42 המיתרים היתה רק מתאבן. גבירותי ורבותי, קבלו את המתיניפוניה! מדובר על קונסטרוקציה מורכבת ביותר של כלי נגינה, חלקם סטנדרטיים וחלקם בלתי שגרתיים (מערך של עשרות בקבוקי זכוכית, למשל), שמופעלים בדרך פלא על ידי אצבעותיו המנגנות-על-הגיטרה של מתיני. המתיניפוניה (השם הוא באחריותי, זה לא באמת נקרא כך) מחוללת צליל גדוש של כלים רבים המנגנים בבת אחת, אבל שוב, מדוע הקטע עצמו כל כך לא מעניין? 5:5.

מתיני והנגנים יורדים מהבמה, עולים להדרן ומנגנים קטע לטיני חביב. עם קצת רצון טוב אפשר לטעון שהוא יפה. 6:5. זה נראה כמו ניצחון, דחוק ככל שיהיה.

אבל התשואות של הקהל מחזירות את מתיני להדרן שני, והוא מנגן את גרסת הסולו האקוסטית שלו ל-"And I love Her" של הביטלס. בשתי מלים: מסיבת קוקטייל. תיקו. 6:6. פט מתיני - גיטריסט נפלא מרתק משעמם.

פט מתיני. האנגר 11 בתל אביב, 27.11

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ