הכל בטוב טעם

הקונצ'רטו חלומי, המנצח הוא יואל לוי המנוסה, והסולן הוא הפסנתרן הוותיק רודולף בוכבינדר. קונצרט הפילהרמונית בהאנגר בנמל היה מכובד ומהנה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חגי חיטרון

כשהתזמורת הפילהרמונית מובלת בידיו הנאמנות המנוסות של יואל לוי, כאשר הסולן הוא הפסנתרן הוותיק רודולף בוכבינדר, כאשר מדובר בקונצ'רטו חלומי של מוצרט (ק' 503) - התוצאה היא ביצוע תרבותי, עשוי בטוב טעם. בוכבינדר יודע איך לרמוז מדי פעם, באמצעות רובאטי קטנטנים, על בשורות רומנטיות הגלומות בקונצ'רטו הקלאסי הזה, וגם הפסאז'ים שהוא מפיק ארטיקולטיוויים למדי. בסך הכל זכתה היצירה למימוש מכובד ומהנה, שניים שלושה פיספוסונים קטנים לא פגמו בתחושה שלפנינו אמן ששוחה בבטחה בחומר. עם זאת התבקש - אולי בגלל תנאי האולם - צליל חזק יותר, נוקשה. מעניין מה יעשה הפסנתרן אלון גולדשטיין בקונצ'רטו זה, כאשר יופיע בו עם הפילהרמונית ועם אותו מנצח ביום ראשון.

ההדרן שבחר בוכיבנדר היה הפתעה: לא הדרן טיפוסי, אלא הפרק האחרון מן הסונטה אופוס 31 מס' 2 של בטהובן. ההתרשמות מהביצוע: דומה מאוד לרושם שגרם הקונצ'רטו: לפנינו אמן מקצועי, שמוסר את היצירה בנאמנות.

היתה זו לי הפעם הראשונה להאזין לפילהרמונית בהאנגר בנמל, אחד משני המקומות החליפיים שבהם היא מתארחת בעונה זו. הצליל יוצא שם נעים ורך, עם דגש באסי כלשהו, אבל גם ממקום בשורה הראשונה הורגש שהעוצמה שמתקבלת בתוך החלל העצום אינה מספקת (קצת בדומה לבנייני האומה בירושלים), וברגעי פיאניסימו רעש המזגנים ניכר למדי. סביר אפוא לחשוב שהמנצח אמור לנקוט הגזמה בקטעי "פורטה", כדי שלא תשתרר אנמיות. אודה שלא חשתי במונוטוניות דינאמית בביצוע הוואריאציות של ברהמס על נושא של היידן, בתחילת הקונצרט, אבל הפרק הראשון בסימפוניה הסקוטית של מנדלסון, שהאזנתי לו מאחת השורות האחרונות, נשמע כמשהו שמתנהל לו אי שם, רחוק. אין ספק שחמשת הצגים שהוצבו בצדי האולם ובהם נראים הנגנים והמנצח מקרוב, הם אמצעי עזר פסיכולוגי מתבקש בקונצרטים בהאנגר.

התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוח יואל לוי. סולן: הפסנתרן רודולף בוכבינדר. האנגר 11 בנמל תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ