אורי זר אביב

"הטורקים נדלקו על הקונצפט הדמיוני של פלסטיזראל-סיטי", מספר עזרי, גיטריסט הצמד "בוגי בלגן" שחזר לפני כשבוע מסיבוב הופעות במדינה הלא כל כך ידידותית לישראל כיום. זו היתה הפעם השישית שהלהקה הוזמנה להופיע שם. חוץ מאיסטנבול, הגיעו גם לאנקרה, אנטליה, בודרום ואיזמיר.

חובבי המוסיקה המחתרתית-שמאלנית באיסטנבול אימצו לחיקם את "בוגי בלגן" כסמל לדו קיום. אבל יש להם טעות קטנה. "הטורקים רוצים לחשוב שעזרי ישראלי ושאני פלסטיני ותמיד שפוגשים בנו שואלים מי זה מי", אומר גברי, סולן הלהקה, שתמיד משיב: "מה זה משנה?" ומוסיף שהוא בכלל גדל בשכונת קפלן בכפר סבא.

"הרבה פעמים שואלים אותנו איך זה שאנחנו מייצגים את ישראל אם אנחנו כל כך הרבה שנים חיים בפאריס", מוסיף עזרי שגדל בדרום הארץ ונהג למכור עם אביו אבטיחים בעזה, "אז אני רוצה להבהיר את העניין הזה אחת ולתמיד - אנחנו מייצגים את פלסטיזראל".

גברי (מימין) ועזרי, חברי הצמד "בוגי בלגן"

השניים, שאינם מסגירים את שם משפחתם או גילם, עברו לגור בפאריס, אחרי שירותם הצבאי. דרכיהם הצטלבו שם ב-1998 ולמרבה מזלם התגלתה גם האהבה המשותפת לבלוז ולרוק פסיכדלי. בשנת 2000, כשכבר לא היו יכולים להסתובב בפאריס בלי לשמוע ביקורת על ישראל בשל האינתיפאדה השנייה, הם החליטו להציג את הצד המזרחי שלהם, זה שקרוב תרבותית לערבים החיים בצרפת.

עזרי: "אמרנו, נעזוב את הקאברים של מאדי ווטרס שאנחנו מנגנים, כי יש משהו לספר פה. הרבה עיתונאים אומרים שאנחנו חיים באיזה עולם אוטופי דמיוני, אבל אנחנו מרגישים שיש המון ערבים שרוצים דבר כזה ‘פלסטיזראל סיטי'".

השבוע הופיעה "בוגי בלגן" בפאריס בהקרנת הסרט הצרפתי החדש "החזיר מעזה" בכיכובו של ששון גבאי. הצמד שר את רוב השירים בפסקול. למרות ניסיונות של גורמים קיצוניים להחרים את ההקרנה, מפני שהתקיימה במימון קק"ל, האולם היה מלא. עד כה הופיע הצמד עם "איזבו", אונילי, "בום פם", תומר יוסף וה"בלקן ביט בוקס" ואף חימם את הרכב הדאנס-Pאנק הקליפורני "!!!". הערב יופיעו במועדון אוזןבר בתל אביב ובמוצאי שבת - בבית אבי חי בירושלים.

מתוך ההופעה בברבי בתל אביבצילום: שחף רודברג

פעם הם חשבו שמוסיקה טורקית היא לא יותר מיבבות דיכאון. אבל לפני כחמש שנים הוזמנו לפסטיבל צרפתי-טורקי בצרפת. "הזמינו אותנו לשיר שירים של ארקין קוראי ולהנחות את הערב", מספר עזרי. קוראי הוא המוסיקאי הראשון שהעז לנגן מוסיקה פסיכדלית חשמלית בטורקיה השמרנית בשנות ה-60 וה-70. עזרי מספר בהתרגשות שבאותו פסטיבל הופיעה להקת "BaBa Zula" הטורקית שלדעתו היא "להקת האנדרגראונד הכי גדולה באיסטנבול".

גברי: "כשהתחלנו לעבוד יחד הכרנו מאפיונר גדול, לה ואלה, על שם דמות מהסרט ‘הקשר הצרפתי'. הלבנו כספים בשבילו דרך אולפן הקלטות שבבעלותו. זונות באו לשיר במקום ביום ובלילה האולפן היה שלנו. שם התחלנו לעבוד על האלבום ‘Lamentation Walloo'".

לא מסוכן להזכיר את שמו?

"לא, אל תדאג. הוא נורה למוות לפני כמה חודשים. כשהשופטת באה להפיל אותו עזרנו לו כשהוצאנו לו תעודת עסק של חברת תקליטים. הוא היה חצי טורקי-חצי לבנוני והכינוי שלו היה ‘קוברה', ערס אורגינל".

האלבום "Lamentation Walloo" יצא ב-2008 בלייבל Mon Slip ("תחתונים שלי" בצרפתית), חברה בת של וורנר ואחראית מטעמם על המוסיקה האלטרנטיבית בצרפת. בשם האלבום מסתתר משחק מלים - Walloo מצרפתית פירושו "לבכות" ובסלנג ערבי פירושו "כלום". זהו גם הכינוי לכותל המערבי בצרפתית. המוסיקה באלבום היא שילוב בין רוק לחאפלה מזרחית. את המסרים הפציפיסטיים הם טמנו בין השורות.

ביוני 2010, כחודש אחרי אירועי ה"מרמרה", הוזמן הצמד להתראיין בתוכנית טלוויזיה בטורקיה על מוסיקה בשפות שונות. "בוגי בלגן" הוא לא ההרכב הישראלי הראשון שמצליח בטורקיה. להקת המטאל "אורפנד לנד", למשל, אהודה שם מאוד. אבל להבדיל מ"אורפנד לנד", שהקהל שלה מתקבץ סביב תרבות המטאל בכלל והתת ז'אנר האוריינטלי שלו בפרט, להופעות של "בוגי בלגן" בא קהל שמחפש את החאפלה, את הכיף ואת הרב-תרבותיות.

באותם ימים הוזמנו להופיע במועדון Haymatlos, שלדברי עזרי הוא מעין מקבילה איסטנבולית למועדון לבונטין 7 בת"א. אבל המועדון הטורקי מושתת על יסודות של אידיאולוגיה פוליטית. מקום של "פריקים, פציפיסטים ואנרכיסטים", לדברי גברי. "לפני 15-20 שנה, חבורת קומוניסטים השתמשה בבניין, עד שהם נשלחו לכלא לשבע שנים. כשהשתחררו קנו את המקום והפכו אותו למועדון". וגברי מוסיף "כן, אבל עכשיו המאפיה הטורקית העיפה אותם מהבניין".

יש ל"בוגי בלגן" גם לא מעט מעריצים בפאריס. "מוסלמים אוהבים אותנו שם הרבה יותר מאשר היהודים שלא מצליחים להבין את הטוויסט", מסביר עזרי. גברי: "רוב היהודים בצרפת מרגישים אשמה שהם לא בישראל ושהם לא עשו צבא לכן הם ימנים מאוד".

מתי ייצא האלבום השני שלכם?

"חתמנו על חוזה הפצה עם סוני בטורקיה, אבל אמרו לנו שהאלבום הראשון היה אנדרגאונד מדי ושאולי כדאי להקליט מוסיקה בטורקית. הקלטנו כמה שירים. לא קל ללמוד לשיר בטורקית".

לפני כשבועיים הם נפגשו עם מנהל חברה שמפיצה מוסיקה במצרים, סוריה וסעודיה. "האיש נדלק עלינו", אומר עזרי, "הוא הציע שנקליט אלבום שלם שיהיה מורכב משירים עממיים בעברית, ערבית, טורקית, ארמנית, כורדית ועוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ