ספר חדש מעורר געגוע לסצנת המוזיקה של שנות ה-70

"Love Goes to Building On Fire" של עיתונאי המוסיקה ויל הרמס מתעד את ההתרחשות המוסיקלית בניו יורק בין השנים 1973 ו-1978

בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן שלו

הסצינה המוסיקלית העכשווית בניו יורק מציעה שפע עצום של הופעות מצוינות, אבל היא לא יכולה שלא להחוויר בהשוואה למה שהעיר הזאת הציעה בשנות ה-70. לא מבחינת הכמות, אבל מבחינת החזון והחדשנות. ספר חדש ומרתק ששמו "Love Goes to Building On Fire", מאת עיתונאי המוסיקה ויל הרמס, מתעד את ההתרחשות המוסיקלית בניו יורק בין השנים 1973 ו-1978. הקריאה בו בזמן השהות בעיר, כשהטיפוס הקודר שיושב לידך בבית הקפה עשוי להיות הבסיסט לשעבר של איזו להקת פאנק שניגנה במועדון הסי-בי-ג'י-בי, היתה תענוג מיוחד.

המצלמה הטקסטואלית של הרמס מרחפת מעל ניו יורק של שנות ה-70 ולא מחסירה שום פרט. המבט מתמקד בשש סצינות נפרדות: הרוק הדוקרני והבוער שסבב סביב הסי-בי-ג'י-בי - פאטי סמית, ה"ראמונס", "טוקינג הדס", "טלוויז'ן", "ניו יורק דולס", "בלונדי" ולהקות אחרות; גיבורי ההיפ-הופ הראשונים - קול הרק, גרנדמאסטר פלאש, אפריקה במבטה ואחרים; אנשי הדיסקו - תקליטנים, כמו ניקי סיאנו ודייוויד מנקוזו; הסצינה הלטינית בתור הזהב של הסלסה, עם אמנים כמו סיליה קרוז, אדי פלמיירי ווילי קולון; מוסיקאי הג'ז של סצינת הלופטים, כמו דייוויד מארי והנרי תרדגיל; והמינימליסטים הקלאסיים - פיליפ גלאס, סטיב רייך וטרי ריילי.

ה"ראמונס"

כל הסצינות האלה כבר תועדו, והרמס, שהיה נער בזמן ההתרחשות של ספרו (מה שכמובן הופך את טון הכתיבה שלו למלא תשוקה), לא מגלה הרבה דברים חדשים. הסגולה העיקרית של הספר היא הבחירה להציב את ששת העולמות הנפרדים זה לצד זה, לזגזג ביניהם לאורך 300 עמודים וליצור מהם רקמה אחת משותפת.

מבחינה אסתטית, אין שום דמיון בין ה"ראמונס" לאפריקה במבטה, או בין פאטי סמית לסיליה קרוז, אבל הרמס מצליח להראות שמתחת לפני השטח, ולאו דווקא בצורה מודעת, היה להם בכל זאת פרויקט משותף: לצאת מתוך ההריסות של מהפכת שנות ה-60 ולצייר אופק מוסיקלי חדש. ניו יורק המלוכלכת, המופקרת, המתפוררת של שנות ה-70 היתה המקום המושלם למימוש הפרויקט הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ