עורכים בקול המוסיקה: "רשות השידור מחסלת את התחנה"

בגילוי דעת שנתלה בתחנות קול ישראל נכתב כי מינויו למנהל התחנה של אריה יאס, החסר כל רקע מוסיקלי, הוא צעד מכוון בדרך לסגירה

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

עורכי התוכניות בתחנת קול המוסיקה תלו ביום חמישי האחרון על לוחות המודעות במרכז הרדיו בתל אביב וירושלים מודעת גילוי דעת בה הם מאשימים כי רשות השידור מחסלת את התחנה. הם כותבים כי הם רואים במינויו של אריה יאס, החסר כל רקע מוסיקלי למנהל התחנה, "סטירת לחי מצלצלת לכל אחד מאתנו, ביזוי ורמיסה של ערכי המקצועיות והיושרה". לטענתם, ההחלטה למנותו היא "צעד מכוון בדרך לסגירת קול המוסיקה". על גילוי הדעת, עליו הם לא חותמים בשמותיהם מחשש לתביעות פליליות נגדם, הם מסיימים בקריאה לעזרה: "עזרו לנו להציל את קול המוסיקה". המסמך צולם ועלה בתפוצה רחבה לרשת בסוף השבוע.

אריה יאס, איש רדיו שהיה מנהל מחלקת הדרמה בערוץ הראשון וחתום על הפקות דרמה רבות, מונה לפני כשבוע למנהל קול המוסיקה. לפני כן פעלה התחנה כחצי שנה ללא מנהל, מאז יצא המנהל הקודם אבי חנני לגמלאות. בשנים האחרונות, מספרים גורמים בקול המוסיקה, כל פרישה של איש מאנשי התחנה לגמלאות ביטלה את התקן שלו; וכך, כמצוין בגילוי הדעת, התמעט מספר העורכים מ-20 בימיה הראשונים ל-8 כיום. מתוך השמונה, חמישה הם בני 65 ומעלה וצפויים לפרוש בקרוב, ושניים בני 62. יאס עצמו, כדברי גילוי הדעת, גם הוא כבר עבר את גיל 65, כך שלעמדתם הכתובת על הקיר והמשימה היא חיסול התחנה.

כדי למלא את המחסור בעורכים מגויסים עורכים בגמלאות: מי שמאזין לרשת יכול לשמוע את תוכניותיהם של ישראל דליות, אלכסנדר תמיר, דניאלה גלאס - כולם עורכים שפרשו; וכן את תוכניתו של גדעון הוד, שאינו שייך כלל לקול המוסיקה. קריינים במקור, כמו עומר ריטה, מתפקדים כעורכים גם הם, דבר שעשוי להמחיש את טענת העורכים על מחסור בכוח אדם.

עוד מצביעים העורכים על פרישתם הקרבה לגמלאות גם של טכנאי ההקלטה של התחנה, ועל ביטול המשרות של מתאמי צליל (טונמייסטר) - בעלי מקצוע המומחים במוסיקה קלאסית, ואחראים על איכות ההקלטה המסובכת של מוסיקה זאת. עוד הם טוענים כי היעדרם זה זמן רב של מתאמי הצליל מעקר את כל ההיבט ההפקתי של התחנה, שהידלדל גם הוא.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות ישירות אליכם

כבר ב-2001 יצאה קריאת חירום מטעם איגוד הקומפוזיטורים הישראלי לעצור את הידרדרות קול המוסיקה, שלה ניתנה הוראה להפסיק את ההקלטות של קונצרטים חיים בישראל, ולהצילה. שנתיים אחר כך החליט המנכ"ל דאז של רשות השידור, יוסף בראל, לסגור את הרשת ולאחד אותה עם רשת א' של קול ישראל; לפני שלוש שנים ביקשו ברשות לסגור את התחנה פעם נוספת, אולם הרעיון נגנז בגלל המחאה העצומה שהתעוררה והביאה לעצומה עליה חתמו 10,000 איש בתוך זמן קצר - זאת בנוסף להתערבות אצל השר הממונה. עתה, כך טוענים העורכים, מבקשים ברשות לחסל בהדרגה את התחנה ו"להרוג אותה מוות טבעי".

גורמים בקול המוסיקה גם מספרים כי בנוסף להפסקת ההקלטות, רכישת האלבומים החדשים כמעט פסקה, אתר האינטרנט מוזנח, וחמור מכל - האוצרות הארכיוניים מוזנחים. יש לציין שקול המוסיקה אינה משדרת רק מוסיקה קלאסית. בתוכניותיה ג'ז, מוסיקה אתנית, תסכיתים ושעשועונים, ומוסיקה קלאסית קלה - וזאת ברמה גבוהה כבתחנות המובילות בעולם.

מרשות השידור נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים למכתבים אנונימיים שמפיצים גורמים אינטרסנטים מתוך רשות השידור שחלקם מככב בדו"ח מבקר המדינה החמור ביותר בתולדותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ