גוברת המחאה נגד מינוי מנהל קול המוסיקה

במכתב לרשות השידור טוענים ראשי הפילהרמונית והאקדמיות למוסיקה כי המנהל החדש אריה יאס לא עומד בתנאי הסף לתפקיד

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים49
נעם בן זאב

עשרות מבכירי המוסדות המוסיקליים בישראל, ראשי תזמורות ואקדמיות וחתני פרס ישראל, דורשים במכתב ששלחו למנהלי רשות השידור, לבטל את המכרז לבחירת מנהל . במכתב שנשלח אתמול למנכ"ל הרשות וליו"ר הוועד המנהל שלה נטען כי בחירתו של אריה יאס למנהל קול המוסיקה פסול, הואיל ואינו עומד בתנאי הראשון והמכריע לכישורים הנדרשים ממנהל קול המוסיקה: "ידע והבנה מעמיקה בתחום המוסיקה בכלל ובמוסיקה הקלאסית בפרט".

הכותבים מצהירים שאינם מכירים בידע המוסיקלי של יאס ותובעים לדעת איך בדקה ועדת המכרזים את כישוריו ועל סמך מה הגיעה למסקנה על בקיאותו במוסיקה, כנדרש. עוד הם מציינים כי בוועדה לא ישב אפילו נציג אחד ממגזר המוסיקה. הם קובעים שהוועדה פסלה מועמדים ראויים רבים, אנשי מוסיקה וניהול בכירים, והבחירה ביאס היא "חלק משרשרת של החלטות כושלות של רשות השידור בנוגע לקול המוסיקה".

בין החותמים על המכתב ראשי התזמורת הפילהרמונית הישראלית, ראשי האקדמיות למוסיקה בעבר ובהווה, בהם חתני פרס ישראל המלחינים אנדרה היידו, יחזקאל בראון, צבי אבני ואריק שפירא; מיכל זמורה כהן, מייסדת קול המוסיקה, אבי שושני, מנהל בית הספר למוסיקה מן המזרח, הגר קדימה, יו"ר פורום המלחינות בישראל, דובי לנץ, מנהל פסטיבל הג'ז בים האדום, תייסיר אליאס, מנהל מחלקת המוסיקה בקול ישראל בערבית, רות כץ, ראש האיגוד הישראלי למוסיקולוגיה, יוסי אוחנה, מנהל "קהילות שרות פיוט", רעיה זמרן, מנהלת מדור המוסיקה במשרד התרבות, ואבנר בהט, מנהל המרכז למוסיקה יהודית בבית התפוצות. אליהם מצטרפים עשרות אישים מהשדרה המובילה של ניהול וחינוך מוסיקלי בישראל.

מנהל קול המוסיקה הנכנס, אריה יאס. העורכים רואים בהחלטה למנותו "סטירת לחי מצלצלת"

בשיחה עם נציגי הכותבים התברר כי חששם העיקרי ממינויו של כתב תרבות למנהל קול המוסיקה הוא החזרת התוכנית לחסל את הרשת על ידי איחוד הרשתות העוסקות בתרבות. לדבריהם, "הרעיון קודם בימי יוסף בראל כמנהל רשות השידור ואנו חוששים שאריה יאס נבחר ליישם אותו מתוך המערכת, וזו התכלית האמיתית של בחירתו התמוהה". הם מבהירים כי הם שוקלים להגיש תלונה למבקר המדינה ולפנות לממשלה ולכנסת בדרישה לביטול המכרז.

מקורות בקול המוסיקה מספרים כי מאז מונה לתפקיד בתחילת החודש עדיין לא בא אריה יאס לבניין התחנה ולא שוחח עם עובדיו החדשים. הפגישה הראשונה שלו איתם, שנועדה לאתמול בצהריים, בוטלה ברגע האחרון.

בתגובה למכתב פרסמה אתמול הנהלת רשות השידור, הודעה ולפיה המנכ"ל יוני בן מנחם והיו"ר אמיר גילת "לעולם לא יתנו יד לסגירתה של רשת כה חשובה". לדבריהם, "אין ולא הייתה כוונה לסגור אותה", והם מתחייבים "לחזק את הרשת ולייצבה" תוך נקיטת צעדים רבים ובראשם צעד מיידי קונקרטי: "אישור 12 הפקות חיצוניות מתוך 20 שהוקצו לכלל רשתות קול ישראל".

יחד עם זאת, אין בהודעת ההנהלה התייחסות לטענה המרכזית המופנית אליה בדבר היעדר כישוריו המוסיקליים של יאס. בתשובה לשאלה על סוגיה זו ענתה דוברת הרשות לינדה בר: "ועדת המכרזים התרשמה מאיכותם של המועמדים לתפקיד מנהל קול המוסיקה. הוועדה בחרה באריה יאס לאחר שהתרשמה מכישוריו, יכולותיו וזמינותו המלאה לצרכי המערכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ