ממוריסי עד קוסטלו: שירי מחאה בהשראת מרגרט תאצ'ר

השירים הנוקבים והבוטים שכתבו מוסיקאים בריטים על מרגרט תאצ'ר אולי לא השפיעו על הפוליטיקה, אבל עוררו תהודה שפרצה גם את גבולות האי

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר זהר
איתמר זהר

ידי הברזל של מרגרט תאצ'ר, ששברו לרסיסים את ארגוני העובדים בבריטניה בשנות ה-80, לא הותירו את המוסיקאים בממלכה המאוחדת אדישים. נדמה כי אין פוליטיקאי, בוודאי לא ראש ממשלה, שנכתבו עליו כל כך הרבה שירי מחאה בעת המודרנית. אין ספור כאלה נכתבו על תאצ'ר, שהיתה יו"ר המפלגה השמרנית, ולא צריך לרדת אל המכרות הנטושים כדי לחפש אותם.

מוסיקה, יגידו רבים, לא יכולה לשנות את הלך הרוח ולהשפיע על הפוליטיקה, אבל במקרה של תאצ'ר השירים עוררו תהודה שפרצה גם את גבולות האי הבריטי. נוקבים, בוטים, מתריסים, הם היו לא פעם מרושעים אף יותר מכפי שדמותה הצטיירה בתקשורת. האם המוסיקאים הרגישו נוח יותר לתקוע סיכות בדמותה הקרה רק משום שהיתה אשה - האשה הראשונה בראשות הממשלה, שבמקום להפגין רוך וחמלה ייצגה רק כוח ואטימות?

בשיר "Tramp The Dirt Down" מאלבומו "ספייק" (1989) שר אלביס קוסטלו: "כשסוף סוף יקברו אותך, אני אעמוד על הקבר שלך ואוריד את העפר" ו"כשאנגליה היתה הזונה של העולם, מרגרט היתה המאדאם שלה". שנים אחר כך, בראיון למגזין "Q", אמר: "אין סיבה לשמוח כשמישהו מת, אבל אסור לשכוח שתאצ'ר גרמה כל כך הרבה נזק למדינה והונתה את אזרחיה".

מוריסי, לעומתו, לא הסתתר מאחורי תירוצים. בשיר "Margaret On The Guillotine" מתוך אלבום הסולו הראשון שלו, "ויוה הייט" (1988) הוא שר: "לאנשים הנחמדים יש חלום נפלא, מרגרט על הגיליוטינה. אנשים כמוך מעייפים אותי כל כך. מתי תמותי? בבקשה תמותי!"

ב-1990, חודשים ספורים לפני תום כהונתה של תאצ'ר בראשות הממשלה, יצא האלבום "I Do Not Want What I Haven't Got" של שינייד אוקונור. בשיר "Black Boys on Mopeds" היא שרה: "מרגרט תאצ'ר מופיעה עכשיו בטלוויזיה, מזועזעת מהטבח בבייג'ין. כמה מוזר, הרי אלה הוראות שהיא עצמה נתנה".

ב-1985 הוציא הזמר בילי בראג את Between the Wars. שיר ביקורת נגד ממשלתה של מרגרט תאצ'ר שנכתב בהשראת שביתת הכורים הגדולה בממלכה המאוחדת - שביתה שנמשכה כשנה והביאה לשיא את המאבק בין ממשלת תאצ'ר לאיגודים המקצועיים.

גם אמנים מוכרים פחות מהם תרמו את קולם למחאה. ב-1980, כשנה לאחר עלייתה של תאצ'ר לשלטון, להקת "הביט" הוציאה שיר סקא, מהסגנונות המוסיקליים הפופולריים אז בבריטניה: "Stand Down Margert". הדרישה החד משמעית חזרה לאורך כל השיר.

שנים רבות אחרי פרישתה של תאצ'ר, המשיכו המוסיקאים הבריטים להביע את סלידתם ממנה. ייתכן כי הם מתגעגעים לימים המאושרים והקלילים יותר של ממשלת הלייבור, עם רוח האופטימיות שהפיח טוני בלייר כשנבחר לראשות הממשלה ב-1997. ייתכן כי הם מתקשים להתמודד עם חזרתה של המפלגה השמרנית בראשות דייוויד קמרון לשלטון ב-2010 ועם הפסימיות הנלווית למשבר הכלכלי העולמי.

השיר "ביום שבו מרגרט תאצ'ר תמות", שהקליט המוסיקאי הוותיק פיט ויילי לפני שנתיים, נמנה עם האחרונים שנכתבו על הפוליטיקאית בעלת הפנים חמורי הסבר. לא מן הנמנע כי הסרט "אשת הברזל", שיש הטוענים כי מציג אותה באור חיובי מדי, יוביל לגל נוסף של שירי מחאה. *

פרויקט מיוחד לרגל הסרט אשת הברזל: ביקורת של אורי קליין | הסטייל של מרגרט תאצ'ר | הפקת אופנה בהשראתה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ