זמרת הג'ז קסנדרה וילסון ביטלה את הופעתה בישראל

ההודעה על הביטול התקבלה לאחר שהזמרת קיבלה את התשלום. ארבעה הרכבים מוזיקליים ביטלו הופעות בישראל בחודשים האחרונים

אורי זר אביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי זר אביב

זמרת הג'ז זוכת הגראמי, קסנדרה וילסון, ביטלה ברגע האחרון את הופעתה בישראל, שאמורה היתה להתקיים הערב בפסטיבל אשה בתיאטרון חולון. הסיבה לביטול היא פניות של גורמים פרו-פלסטינים לזמרת, שבעקבותיהם החליטה להשתתף בחרם התרבותי על ישראל. מנכ"ל תיאטרון חולון, גיא תלם, אמר כי ההודעה המפתיעה באה חודשים לאחר חתימת החוזה עם וילסון, ויום לאחר שקיבלה את התשלום המלא על הופעתה.

ביטול ההופעה מצטרף למה שנראה כעת כגל של ביטולי הופעות על רקע מדיניות ישראל בשטחים. בשלושת החודשים האחרונים ביטלו את הופעותיהם המתוכננות להקת האינדי הניו יורקית "The Pains of Being Pure at Heart", קאט פאוור וטיון יארדס (מריל גרבוס ולהקתה). תנועת ה-BDS, הקוראת לחרם תרבותי וכלכלי על ישראל, החתימה לפני כשנתיים 500 אמנים על הצהרה, כי לא יופיעו בישראל בשל תמיכתם בחרם. בין החותמים נמצאת גם טיון יארדס, שחתמה על חוזה עם חברת הפקה ישראלית חודשים לאחר מכן.

תלם סיפר ל"הארץ" כי בשיחה עם וילסון, שבה הוא ניסה להניא אותה מלבטל את המופע, היא אמרה בתחילה כי הדיווחים האחרונים על כוונת ישראל לתקוף באיראן גרמו לה לחשוש לביטחונה ולביטחון אנשי הצוות שלה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בסופו של דבר הסבירה הזמרת, לדברי תלם, כי היא "לוחמת למען זכויות האזרח ומחויבת לכך כאמנית". תלם אמר שלא היתה לווילסון תשובה עניינית לשאלה אם ראתה בעצמה תומכת של העם הפלסטיני גם לפני שהחלו להגיע אליה פניות מגופים פרו-פלסטינים ומאנשים פרטיים. את שמות הגופים שפנו אליה העדיף תלם לא למסור בשלב זה מסיבות משפטיות.

"הביטול הזה יוצא דופן", אמר תלם, "כי הוא בוצע רק אחרי שווילסון קיבלה את השכר שלה על המופע", שעל פי חוזה היה חייב להיות משולם מבעוד מועד. תלם הוסיף כי "נראה שמדובר בתרגיל", ושהנהלת הזמרת מסכימה להחזיר להפקה הישראלית רק חלק מהסכום.

שלושת הביטולים שקדמו לזה של וילסון קשורים בדרך זו או אחרת ללחץ המופעל על האמנים שלא להופיע בישראל. הודעת הביטול של קאט פאוור נמסרה בדף הפייסבוק שלה במלל הבא: "בעקבות בלבול רב בנשמה שלי, להופיע מול המעריצים שלי בישראל עם כל כך חוסר מנוחה בין ישראל לפלסטין, אני לא יכולה להופיע. אני מרגישה חולה ברוחי".

ל"הארץ" נודע כי להקת The Pains of Being Pure at Heart עשתה שימוש במצב הפוליטי של ישראל בשביל לבטל את הופעתה כאן לטובת הצעה משתלמת יותר ממלזיה. ההודעה הרשמית שנמסרה מההפקה הישראלית לא סתרה את האמור: "הביטול נובע משינויים קיצוניים בלוח הזמנים של הלהקה וכן מפערים שלא ניתנים לגישור". לפי כמה מקורות, על טיון יארדס הופעל לחץ מצד חברים קרובים.

בשנה שעברה דנה ועדת החינוך והתרבות של הכנסת בסוגיה והחליטה על הקמת ועדה מיוחדת שתדון כיצד ניתן לפצות את המפיקים הישראלים. הוועדה אמורה היתה לקום באופן מיידי ולגבש מסקנות בתוך 90 יום, אך התקדמות לא נרשמה מאז.

בשנתיים האחרונות בוטלו הופעות רבות של אמנים מחו"ל על רקע פוליטי. בין היתר ניתן למנות את להקת הפיקסיז, הזמרת נטשה אטלס, גורילז סאונדסיסטם, ונסה פארדי, קלאקסונז, לפטפילד, ג'לו ביאפרה (סולנה לשעבר של להקת הפאנק המיתולוגית "דד קנדיז"), טינדרסטיקס ואלביס קוסטלו.

ל"הארץ" נודע כי בחברת הפקה אחת לפחות מתכוונים להכניס בקרוב סעיף מיוחד לחוזה עם אמנים מחו"ל, שימנע חלק מהביטולים. בסעיף זה יתחייב האמן לאשר כי הוא מודע לכך שיופעל עליו לחץ להחרים את ישראל לאחר שהתקשורת תדווח על הופעתו במדינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ