רם אוריון מרחיב את השוליים

בלי שביקש להיות קומוניקטיבי יותר, רם אוריון הוציא אלבום שני פופי למדי. "הייתי רוצה שכל דבר שאני מעורב בו יהיה אהוב ומוכר", הוא אומר

אורי זר אביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי זר אביב

רם אוריון, המכונה בעל כורחו "גיבור גיטרה" (על שם אחד משיריו), לא כל כך מתחבר למיתוס שנוצר סביבו. "גיבור גיטרה" הוא כינוי נלעג לטעמו. "זה מישהו מתלהב", הוא אומר, אבל מודה שיש בהגדרה גם צד מחמיא, המצביע על ההערכה שרוחשים כלפיו בעולם הרוק.

בראיון עמו בדירתו שבדרום תל אביב הוא נח לאחר יום עמוס במיוחד. יום קודם לכן ערך חזרה עם חברו להרכב הנוכחי, קוסטה קפלן, אחר כך הצטלם לתוכנית האירוח "הינשופים" אצל חברו רוגל אלפר (שהיה אתו בלהקת "הדה בושס" בשלהי שנות ה-80). משם נסע לתקלט בבר.

את אלבום הבכורה שלו, "כן", הוציא ב-2007 ומאז לא נח. הוא מנגן עם ערן צור, עם "The Girls" של שרון קנטור, עם גלעד כהנא, הפיק את אלבום הבכורה של "רוצי בובה", שילה פרבר ולהקות אחרות, עובד על פסקול לסרט וגם מרצה בבית הספר Muzik.

עכשיו הוא עומד להוציא אלבום שני, "האחרון" שמו. סינגל ראשון ממנו כבר יצא. באופן מפתיע, השיר נפתח בצלילי פסנתר, ונפרש כבלדה כואבת ומדויקת.

את השיר, "אהובתי בת החלוף", כתבה הסופרת דורית רביניאן ("סמטת השקדיות בעומריג'אן"). האלבום יכלול שירי משוררים נוספים מאת שמעון אדף (שגם מבצע את שירו), דורי מנור ואנה הרמן. שיר של הסופר אסף גברון (ששותף עם אוריון בהרכב "הפה והטלפיים") ושיר מאת רועי פרייליך ("נערות ריינס").

למה בחרת בעיקר בטקסטים של אחרים?

"אחרי האלבום הקודם לא כל כך רציתי לכתוב טקסטים לאלבום הבא. ‘אהובתי בת החלוף' של רביניאן היה השיר הראשון שנכתב לאלבום החדש. מאחר שהיה כתוב כל כך טוב, היה די קל להלחין אותו. הוא בוצע מהר בהופעות, בלט בהן ועורר עניין. אחר כך הלחנתי שיר נוסף שלה והמשכתי באותו אופן".

נדמה שאוריון אינו מתעקש לעמוד במרכז, גם אם האלבום נושא את שמו. על השיר של שמעון אדף הוא מספר: "ביצענו אותו יחד בערב שירה, אחר כך העלנו בנגב הופעה שלמה של שירים שלו לצד נגינה שלי. אהבתי את ההגשה המילולית שלו והעדפתי שיבצע את השיר בעצמו בדיסק".

אוריון מסכים שהוא ניגש לאלבום יותר כמפיק ופחות כיוצר שמבקש להיחשף. "זה לא אלבום קונצפט, אלא חבילת שירים חזקים בעיני", הוא מסביר.

חמישה הרכבים הקליטו אתך את האלבום. האם בכל זאת יש מכנה משותף בין השירים?

"קשה לומר. אולי יש איזה איזון ביניהם".

למה הרגשת צורך להוציא אלבום?

"חשבתי לעבוד רק על שירים במקום על אלבום, אבל אין ספק שזו הרגשה נפלאה לאגד אותם תחת כותרת מסוימת ולחגוג אותם. זה נותן מוטיבציה ומסגרת".

אתה קורא לזה פרויקט. אתה מרגיש מרוחק ממנו?

"לא, אבל מהצד שלי, החלק היצירתי העיקרי הוא באמת ההפקה".

את רוב השירים הפקת לבדך. האם תסכים אי פעם שמישהו אחר יפיק אלבום שלך?

"כמובן. זה אחד הדברים שאני עוד רוצה לעשות בחיים. עוד לא עשיתי הכל".

בזכות ההתמדה

כאשר אוריון קורא מה שנכתב עליו באתר האינטרנט "מומה", הוא צוחק. "רם אוריון שייך לקבוצה מצומצמת אך בעלת השפעה של מוסיקאים ישראלים, שאינם מוכנים להיות חלק מהמוסיקה הישראלית המקובלת. המיינסטרים לא מעניין אותם, והם לא חולמים להיות בעלי אלבומי זהב, או אפילו להיות מושמעים בתחנות רדיו אמצע הדרך הישראליות".

למרות הצחוק, אוריון סבור שההגדרה מלאת כוונות טובות. "רצו להחמיא לי על ההתמדה", הוא אומר, "אבל אני יכול גם לפרק את המשפט הזה לחלקים ולהסביר למה כל אחד מהם לא נכון לגבי. ‘שייך לקבוצה מצומצמת אך בעלת השפעה' - לאיזו קבוצה? ‘לא מוכן להיות חלק מהמוסיקה ישראלית המקובלת'. להיפך, הייתי רוצה שכל דבר שאני מעורב בו יהיה מקובל, אהוב ומוכר".

דווקא השירים ב"האחרון", שעתיד לצאת בעוד כחודשיים, הם קליטים ועשויים להשתלב ברשימות השידור של הרדיו. זו אולי אסופת השירים הפופית ביותר שאוריון היה חלק מהפקתה. בתגובה לדברים אומר אוריון שזה נחמד, אבל הוא לא ניסה להיות קומוניקטיבי יותר. "לא ביקשתי להוכיח שאני יכול לעשות מוסיקה פופולרית וגם לא לפנות לשוליים", הוא אומר.

אבל האלבום הזה כולל שירים קליטים יותר מאשר באלבום הבכורה שלך, "כן".

"עם האלבום הזה קרה לי משהו חדש. רציתי לבחור סינגל וחצי אלבום התאים להגדרה. כנראה יש בו משהו שונה".

איפה האקשן

אוריון אומר שהוא מרוצה מחייו באמצע העשור הרביעי. "כבר הרבה זמן אני מרגיש בר מזל להתפרנס מהדברים שאני אוהב, לעשות המון מוסיקה ועוד עם רוב המוסיקאים שאני רוצה בארץ", הוא אומר.

אתה מנגן עם כמה דורות של מוסיקאים.

"אני מנסה להימצא איפה שיש אקשן. זה לא קשה, כי יש המון אקשן. בטח יותר מאשר כשהייתי נער. יש היום הרבה יותר להקות".

עם איזה מוסיקאים ישראלים היית רוצה לעבוד?

"ניגנתי עם ברי סחרוף וזה היה אדיר. הוא התארח בהופעה אחרי ש'כן' יצא. גם עם פורטיס יצא לי לנגן, בהופעה של ערן צור. אלה שתי חוויות שאשמח לחזור עליהן. אבל האמת היא שאני מנגן עם רוב האנשים שמעניינים אותי".

כמעט שש שנים מאז האלבום האחרון שהוצאת עם "הפה והטלפיים". אם לא השתנה דבר בסדרי העבודה שלכם - אתה, פישוף וגברון אמורים להוציא אלבום חדש בקרוב?

"נכון מאוד".

איזו שאלה אתה הכי שונא לשמוע בקשר ללהקה המיתולוגית שבה היית חבר, "נושאי המגבעת"?

"מתי תהיה הופעת איחוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ